Boelletyn Warszawa 10/2018

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy!

Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer Boelletynu. 
Za nami emocje związane z wyborami: samorządowymi w Polsce i landowymi w Niemczech. Ich wyniki wskazują wyraźnie, że strategia promująca pozytywną, nowoczesną i włączającą narrację wydaje się przynosić efekty. Przykładem może być Bawaria. Zieloni są tam dziś drugą siłą polityczną - a jeszcze rok temu mało kto przewidywałby tak wysoką pozycję. Skąd ten sukces? – polecamy analizę politologa Arne Jungjohanna. Progresywne i prośrodowiskowe ruchy dochodzą do głosu również w polskich miastach i regionach. W przededniu odbywającej się w Katowicach konferencji klimatycznej cieszy to w dwójnasób!

Ostatni raport IPCC nie pozostawia nam żadnych złudzeń. Jeżeli chcemy powstrzymać skutki zmiany klimatu, musimy działać już dziś. Jak wzmocnić poczucie odpowiedzialności i sprawczości społeczeństw wobec tych zagrożeń? Konieczne jest współdziałanie różnych środowisk - wielogłos stanowi siłę. Idąc tym tropem, polecamy ekologiczne wydanie Magazynu Kontakt, a w nim spojrzenie na wyzwania środowiskowe przez pryzmat encykliki Laudato Siʼ. Czy możemy jeszcze zdążyć? – to także temat naszej najbliższej konferencji, którą wspólnie z partnerami organizujemy 7 listopada w Muzeum Etnograficznym. Serdecznie zapraszamy!

Życzę inspirującej lektury!
Irene Hahn-Fuhr
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla

Zapowiedzi

29.10.2018, Warszawa

Debata: Czy wiemy, co jemy i co jeść będziemy?

 
07.11.2018, Warszawa

Czy możemy jeszcze zdążyć? 1,5 st. C jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie?

Konferencja międzynarodowa
     
09.11.2018, Katowice

Forum Aktywnych Kobiet

   

Nowości

Zjednać Polskę do partnerstwa w polityce klimatycznej i energetycznej

Analiza

Polska, gospodarz grudniowej międzynarodowej konferencji klimatycznej, zmaga się z podobnymi wyzwaniami strukturalnymi, co Niemcy.  Porzucenie przez Berlin roli nauczyciela otworzyłoby pole do skuteczniejszej dyplomacji klimatycznej. Irene Hahn-Fuhr, Rebecca Bertram

Partia Zielonych świętuje historyczne zwycięstwo w Bawarii – co dalej?

Komentarz

 Wybory lokalne w Bawarii wyznaczają zdecydowany zwrot w niemieckiej polityce. Społeczeństwo obywatelskie postrzega kwestie środowiskowe, którymi zajmują się poszczególni aktorzy polityczni w swoich politykach, jako temat priorytetowy na dziś i na przyszłość. Arne Jungjohann

Świat pod Lupą 2018. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe.

Relacja

Już po raz trzeci mieliśmy przyjemność gościć Państwa podczas wspólnej podróży przez najbardziej aktualne i ważkie tematy, z jakimi zmaga się obecnie Polska, Europa i Świat. Małgorzata Kopka

Zapomniany konflikt? UE a wojna w Donbasie.

Relacja

Co możemy zrobić jako Europejczycy w sprawie wojny w Donbasie? Czy porozumienia mińskie są wystarczającym instrumentem do wpływania na sytuację? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć ekspertki i eksperci podczas otwartej debaty, którą zorganizowaliśmy wraz z Fundacją im. Stefana Batorego. Małgorzata Kopka

Unia Europejska, Niemcy i Polska w obliczu globalnych wyzwań migracyjnych  

Blog

Zapraszamy do lektury nowych tekstów opublikowanych w ramach German-Polish European Blog. Tym razem zajęliśmy się europejską polityką migracyjną. Małgorzata Kopka

Dossier: Geo-polityka nad Wisłą i nie tylko – jak odzyskać Ziemię i przyszłość w czasach kryzysu ekologicznego

W grudniu 2018 roku Polska będzie gospodarzem COP24 - kolejnego szczytu klimatycznego ONZ. To dobra okazja, aby problemy kryzysu ekologicznego, a zwłaszcza zmiany klimatycznej sprowadzić na ziemię, a nawet jeszcze bliżej – na poziom polityki unijnej, krajowej i przede wszystkim lokalnej.
Polecamy nowe teksty!

Podwyżka musiała nastąpić

Blog

Michał Olszewski komentuje sytuację w polskim sektorze energetycznym, tym razem przygląda się kwestii cen energii. 


Ekologia jest dla rozsądnych

Relacja

Wobec coraz bardziej zauważalnych skutków zmian klimatu, mieszkańcy miast zaczynają zadawać pytania, jak mogą zmienić swój styl życia na bardziej przyjazny dla naszej planety. W Zielonych Punktach w Słupsku, które pełnią funkcję bazę wiedzy ekologicznej, można znaleźć porady na ten temat. Alina Pogoda

Nowości wydawnicze


Dossier: Magazyn Kontakt "Ekolodzy będą zbawieni"


Numer podejmuje temat globalnych wyzwań klimatycznych: "Ekologia, która oddziela problemy środowiska od innych bolączek współczesnego świata, nie ma sensu. Ten sam system i ta sama chciwość prowadzą do wyniszczającej eksploatacji natury oraz do wykorzystywania i niesprawiedliwego traktowania licznych grup społecznych w wielu miejscach globu." 

Dossier: Przegląd Polityczny "Inne Niemcy" 


Inne Niemcy to numer specjalny „Przeglądu Politycznego”, przedstawia przemiany społeczne i polityczne, które na różne sposoby wpływają i zmieniają oblicze Republiki Federalnej. 

Polecamy

Dossier: Radical Realism for Climate Justice 

Ograniczenie globalnego cieplenia do 1,5 st. C powyżej poziomu przedindustrialnego jest wykonalne. W dossier zebrano materiały na ten temat publikowane na stronach hbbs w ostatnim czasie.  

Portal: Energy Transition. The Global Energiewende.

Polecamy komentarz do ostatnich wyborów w Bawarii: Zieloni zdobyli prawie 18 procent głosów - rekordowy wynik dla małej partii ekologicznej w konserwatywnym świecie.

Komentarz: Can the EU Help Syria?

Paweł Pieniążek analizuje politykę UE wobec Syrii: "Po siedmiu latach konfliktu wszyscy obywatele Syrii marzą o stabilności i powrocie do normalnego życia. Część z nich chce opuścić obozy i wrócić do swoich domów, inni potrzebują wody lub elektryczności, a wszyscy potrzebują pracy. Chociaż na pierwszy rzut oka ich problemy mogą wydawać się łatwe do rozwiązania, nie ma prostych rozwiązań.”

Dossier: Migration to Europe: Stories from the Western Route

Dossier zawiera relacje i analizy autorstwa amerykańskich stypendystów programu Transatlantic Media Fellowships z wypraw do Hiszpanii i Północnej Afryki.

Film: "Siłaczki"

Zwiastun filmu w reż. Piotr Śliwowski i Marta Dzido. Premiera już 28 listopada!  

Projekt: "Dwanaście Gwiazd"

Projekt  jest innowacyjną platformą do dyskusji na temat przyszłości Europy, rodzajem publicznej rozmowy w sieci, w której każdy może wziąć udział. 

Przydatne linki

  • Anglojęzyczny blog "Reconnecting Europe", następca popularnego "Reshaping Europe" służy temu, by na przekór europejskim kryzysom włączać obywatelki i obywateli do myślenia o wzmacnianiu europejskiej wspólnoty oraz do działania na jej rzecz. Autorki i autorzy z Bułgarii, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii dzielą się pomysłami i refleksjami na temat zbliżenia społeczeństw i instytucji unijnych oraz spajania centrum z peryferiami, Wschodu z Zachodem.

  • Międzynarodowy portal o transformacji energetycznej EnergyTransition po polsku, czyli m.in. e-book, wykresy, infografiki, FAQ oraz regularny newsletter. Wersja anglojęzyczna pokazuje perspektywy różnych krajów. Polską politykę energetyczną komentują dziennikarze naukowi Michał Olszewski i Ireneusz Sudak.

  • Wirtualna prezentacja o Fundacji PREZI

  • Fundacja im. Heinricha Bölla na świecie Berlin / WaszyngtonPragaBrukselaKijów / Moskwa

  • Instytut Feminizmu i Demokracji Płci im. Gundy Werner gwi-boell.de / Facebook / Twitter 

  • Praktyki w Fundacji

  • Współpracujemy medialnie z energetyczną platformą Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej ECOnet Poland

Media społecznościowe

 Facebook    Twitter
 Youtube    RSS
 Mixcloud    ISSUU
Impressum
Zachęcamy do publikowania i udostępniania fundacyjnych materiałów ze wskazaniem źródła i aktywnym linkiem do naszej strony.  Będziemy wdzięczni za przekazanie e-mailem informacji o wykorzystaniu tekstów Fundacji.
Fundacja nie odpowiada za treść zewnętrznych stron internetowych.
Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji.
Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


W przypadku rezygnacji z subsktypcji (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.