Boelletyn Warszawa 12/2018

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy!

Koniec roku to świetna okazja do refleksji i podziękowań. Rok 2018 był intensywny i pełen ważnych jubileuszy, wśrod nich setna rocznica odzyskania niepodległości i wprowadzenie praw wyborczych dla kobiet. Dały nam one impuls do zaznaczenia szczególnej roli kobiet w historii. Film "Siłaczki",  perła wśród naszych kooperacji, wchodzi właśnie do kin. Wywalczone przez aktywistki równouprawnienie kontnuujemy dziś głównie w wymiarze merytorycznym, np. stawiając pytanie o rolę kobiet w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa oraz pokazując w niej kobiecą perspektywę.

Z dumą ogłaszamy: nasz nowy program rolny nabiera kształtów, podobnie polska koalicja rolna. Podczas Zielonego Tygodnia w Berlinie będzie ona częścią europejskiego zielonego ruchu manifestującego Mamy dość rolnictwa przemysłowego! pod Bramą Brandenburską. Zapraszamy w styczniu do Berlina!

Ostatnim, bardzo silnym akordem tego roku była konferencja klimatyczna w Katowicach. Wnioski z niej są jednoznaczne: Zegar dla naszej planety tyka nieubłaganie, czas na zdecydowane działania! Stawia to przed Polską nieuchronne wyzwanie - przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji energetycznej. Jej europejską odsłonę znajdziecie w Atlasie Energii, który zaprezentowaliśmy 10 grudnia w Katowicach.

Teraz przed nami chwila wytchnienia i same przyjemności. Składamy wielkie podziękowania dla Was wszystkich za owocną współpracę w tym roku i już dziś cieszymy się na jej kontynuację w przyszłym. Dziękujemy także za wspólną podróż z Boelletynem przez nasze projekty, mając nadzieję, że byliśmy dla Was inspiracją!

A z okazji zbliżających się Świąt życzymy Wam wszelkiej pomyślności i powodzenia w 2019 roku.

Irene Hahn-Fuhr
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla  


Zapowiedzi

18-27.01.2019, Berlin

Zielony Tydzień

Targi i spotkania rolne 
     

Nowości

Premiera Atlasu Energii 2018

Relacja: Demokratyzacja procesu transformacji energetycznej już się rozpoczęła. Przyszłość leży w rękach miast i gmin, a także milionów zwykłych obywateli i obywatelek Europy. Lidia Dąbrowska, Agata Keller


„W stronę nowego klimatu” – jak osiągnąć sprawiedliwą transformację energetyczną?

Relacja: Transformacja energetyczna w Polsce trwa już od ponad dwóch dekad i wreszcie nadszedł czas, aby przeprowadzić ją w pełni sprawnie i sprawiedliwie. Rozwiązania technologiczne są dostępne już dziś, dopracować należy sposoby ich wdrażania. Agata Keller


COP, czyli gra na zwłokę

Blog: Michał Olszewski komentuje sytuację w polskim sektorze energetycznym, tym razem pisze o wynikach zakończonego przed chwilą szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach.  
Michał Olszewski

Polska nie chwyta trendów. Badanie śladu węglowego to u nas wciąż ekstrawagancja.

Komentarz: Amerykańskie firmy, szkoły, szpitale i mieszkańcy zaczęli badać swój ślad węglowy, by ograniczyć wpływ na środowisko. Polska też musi podjąć ten problem. Szczyt klimatyczny w Katowicach to najlepszy moment. Dominika Wantuch


Polityka klimatyczna razem albo wcale

Opinia: Na świecie trwa spór zwolenników globalizacji z obrońcami suwerenności narodowej. Dotyczy on też polityki klimatycznej. Wojciech Jakóbik


W Pittsburghu nie chcą się dusić smogiem. Jak działają?

Relacja: Choć dzieli je odległość ponad 7 tys. km, mają podobny cel: chcą być liderami walki z zanieczyszczonym powietrzem, nawet wbrew polityce krajowej. Pittsburgh chce, by do 2030 r. budynki czerpały energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Kraków już za osiem miesięcy wprowadzi w życie zakaz palenia węglem w domach. Dominika Wantuch


Czy relacje UE z Turcją powinny stać się wspólnym tematem rozmów polsko-niemieckich?

Blog

Zapraszamy do lektury nowych tekstów opublikowanych w ramach German-Polish European Blog. Tym razem zajęliśmy się tematem relacji UE z Turcją.  Małgorzata Kopka

Dossier: Wybory w USA

Relacja "Kampania wyborcza w USA"  powstała w ramach wyprawy Radosława Korzyckiego do Stanów Zjednoczonych wspieranej przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie.  

Nowości wydawnicze

Atlas Energii 2018

Atlas Energii. Fakty i dane o energetyce odnawialnej w Europie. To opowieść o europejskiej transformacji energetycznej. Przedstawia szeroki obraz zależności i powiązań w energetyce odnawialnej, a przede wszystkim przedstawia, że można ją rozwijać w sposób efektywny.

 

Sprawiedliwe przejście do zrównoważonego rozwoju

Publikacja jest wynikiem projektu pt. Spotkanie organizacji zainteresowanych celami zrównoważonego rozwoju w Polsce, którego celem było upowszechnienie w Polsce Agendy 2030, aby stanowiła ona istotny element kształtowania polityki rozwoju w trzech wymiarach: społecznym, gospodarczym i środowiskowym. 

Polecamy

Komentarz: Rising Public Climate Finance Flows Only Tell Part of the Story

Komentarz Liane Schalatek, zastępczyni dyrektora biura Fundacji im. Heinricha Bölla w Waszyngtonie, na temat finansowania działań związanych ze zmianą klimatu.  

Publikacja: The Role of the European Union in Current Global Conflicts

Raport naszego biura w Brukseli z zaleceniami dotyczącymi  kierunków  przyszłej europejskiej polityki migracyjnej.  

Komentarz: Borders Are back. Is this the End of the United Kingdom?

Komentarz Jamesa Bartholomeusza (King’s College London) na temat sytuacji w Wielkiej Brytanii.    

Publikacja: Global Governance for the Future: Digitalization and Decent Work

Publikacja podejmuje temat  cyfrowej rzeczywistości,  analizując  jej wpływ na rynek pracy. Cyfryzacja przedstawiona została jako globalne zjawisko w łańcuchu wartości i globalnym łańcuchu produkcyjnym. 

Analiza: Regulated destruction of biodiversity

Korporacje i rządy mogą legalnie niszczyć chronione obszary naturalne, jeśli zrekompensują utratę różnorodności biologicznej w innym miejscu. Analiza odpowiada na pytanie dlaczego to nie działa, choć coraz częściej ma miejsce.  


Przydatne linki

  • Anglojęzyczny blog "Reconnecting Europe", następca popularnego "Reshaping Europe" służy temu, by na przekór europejskim kryzysom włączać obywatelki i obywateli do myślenia o wzmacnianiu europejskiej wspólnoty oraz do działania na jej rzecz. Autorki i autorzy z Bułgarii, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii dzielą się pomysłami i refleksjami na temat zbliżenia społeczeństw i instytucji unijnych oraz spajania centrum z peryferiami, Wschodu z Zachodem.

  • Międzynarodowy portal o transformacji energetycznej EnergyTransition po polsku, czyli m.in. e-book, wykresy, infografiki, FAQ oraz regularny newsletter. Wersja anglojęzyczna pokazuje perspektywy różnych krajów. Polską politykę energetyczną komentują dziennikarze naukowi Michał Olszewski i Ireneusz Sudak.

  • Wirtualna prezentacja o Fundacji PREZI

  • Fundacja im. Heinricha Bölla na świecie Berlin / WaszyngtonPragaBrukselaKijów / Moskwa

  • Instytut Feminizmu i Demokracji Płci im. Gundy Werner gwi-boell.de / Facebook / Twitter 

  • Praktyki w Fundacji

  • Współpracujemy medialnie z energetyczną platformą Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej ECOnet Poland

Media społecznościowe

 Facebook    Twitter
 Youtube    RSS
 Mixcloud    ISSUU

Impressum

Zachęcamy do publikowania i udostępniania fundacyjnych materiałów ze wskazaniem źródła i aktywnym linkiem do naszej strony.  Będziemy wdzięczni za przekazanie e-mailem informacji o wykorzystaniu tekstów Fundacji.

Fundacja nie odpowiada za treść zewnętrznych stron internetowych.

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji.

Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


W celu rezygnacji z subskrypcji (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.