boelletyn warszawa 1/2019

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy!

Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy,
a księga zdarzeń otwarta w połowie.
(W. Szymborska)

Mamy nadzieję, że 2019 rok zaczął się dla wszystkich pomyślnie i cieszymy się na dalszą podróż z Wami przez zielone tematy. Przed nami ważny rok wyborczy: na wiosnę do Parlamentu Europejskiego, jesienią do Sejmu. Z europejskiej perspektywy będzie to czas ostatecznych decyzji w sprawie brexitu oraz dyskusji nad kształtem nowego budżetu czy wspólnej polityki rolnej. W Polsce publiczną uwagę skupi także 30. rocznica czerwcowych wyborów `89. Te i wiele innych tematów znajdą odbicie w naszych tegorocznych działaniach.

Dla naszego zespołu będzie to także rok zmiany – w programie Energia & Klimat poszukujemy od zaraz nowego koordynatora/koordynatorki. Przed Katarzyną Ugryn nowe wyzwania, a my dziękujemy jej za wiedzę i wrażliwość, którymi przez wiele lat kształtowała ten ważny obszar naszej pracy. Zapraszamy do aplikowania wszystkich, którym bliskie są nasze przekonania! Czeka na Was ciekawa praca i zgrany zespół.   

Życzę inspirującej lektury!   

Irene Hahn-Fuhr
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla


ogłoszenia o pracę i praktykę

Poszukujemy:
Koordynatora/Koordynatorki w programie regionalnym "Energia & Klimat”
oraz
osoby do odbycia (odpłatnych) praktyk studenckich od kwietnia 2019 r.

Więcej na temat ogłoszeń tutaj

Nowości 

Wielkie oczekiwania, rozczarowujące rezultaty – 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP 24) w Katowicach

Ewaluacja

Pakiet Katowicki to z pewnością pewien krok naprzód, jednak COP 24 nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań co do tak fundamentalnych kwestii, jak zwiększanie ambicji w zakresie ograniczania emisji, uwzględniania kwestii praw człowieka w zasadach wdrażania porozumienia paryskiego, a także zapewnienia wsparcia krajom rozwijającym się. Don Lehr, Liane Schalatek


Koalicje kluczem do sprawiedliwej transformacji

Relacja

W dniach 3 i 4 grudnia 2018 w Katowicach miało miejsce drugie spotkanie polsko-niemiecko-francuskiego forum poświęconego europejskim przemianom strukturalnym w sektorze energetycznym. Celem spotkania było zaprezentowanie konkretnych przykładów sprawiedliwej transformacji na różnych etapach oraz zwrócenie uwagi na dobre praktyki. Katarzyna Ugryn, Agata Boimska


Wiemy co robić - czas to zrobić!

Wywiad

Współprzewodnicząca niemieckich Zielonych, Annalena Baerbock, rozmawia z Bartłomiejem Kozkiem o niemieckiej transformacji energetycznej, sposobach na jej przyspieszenie oraz źródłach rosnącej popularności swojej partii.

Wolne media, wolni ludzie. Walka z dezinformacją jako wyzwaniem globalnym.

Relacja

Dezinformacja, manipulacje, polityczne kampanie oszczerstw i rosnąca presja na dziennikarzy, prowadząca nawet czasem do fizycznych ataków - to niebezpieczne zjawiska, które w ciągu ostatnich lat stały się nam aż nadto bliskie. Stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla wolnego dziennikarstwa, rzucając jednocześnie wyzwanie integralności demokratycznych procesów i społeczeństw. Gert Röhrborn, Kevin Skrzypczak

Bałkany Zachodnie i ich znaczenie dla europejskiej polityki Warszawy i Berlina

Blog

Zapraszamy do lektury nowych tekstów opublikowanych w ramach German-Polish European Blog. Tym razem zajęliśmy się tematem relacji UE z Bałkanami Zachodnimi. Małgorzata Kopka-Piątek

Ryzykowna gra

Komentarz

Tekst na temat sporu D. Trumpa z demokratami w sprawie budżetu, powstał w ramach wyprawy autora do Stanów Zjednoczonych wspieranej przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie i stanowi część relacji pt.: „Kampania wyborcza w USA”. Radosław Korzycki

Publiczne środki na publiczne usługi

Relacja

Demonstracja „Wir haben es satt!” (Mamy tego dość!) na rzecz bardziej zrównoważonego rolnictwa od dziewięciu lat gromadzi nieprzebrane tłumy. W tym roku wzięli w niej udział przedstawiciele i przedstawicielki Koalicji Żywa Ziemia. Ewa Jakubowska-Lorenz, Agnieszka Makowska

Potrzebujemy ofensywy jakości

Wywiad

Wspólna polityka rolna jest ściśle powiązana z ochroną środowiska i przyrody. Mimo to na działania na tych obszarach nie płyną prawie żadne środki unijne. W poniższym wywiadzie ekspert ds. rolnictwa Martin Häusling podsumowuje temat wspólnej polityki rolnej państw członkowskich. Inka Dewitz

Nowości wydawnicze

Atlas Energii 2018

Atlas Energii. Fakty i dane o energetyce odnawialnej w Europie. To opowieść o europejskiej transformacji energetycznej. Przedstawia szeroki obraz zależności i powiązań w energetyce odnawialnej, a przede wszystkim przedstawia, że można ją rozwijać w sposób efektywny.

 

Sprawiedliwe przejście do zrównoważonego rozwoju

Publikacja jest wynikiem projektu pt. Spotkanie organizacji zainteresowanych celami zrównoważonego rozwoju w Polsce, którego celem było upowszechnienie w Polsce Agendy 2030, aby stanowiła ona istotny element kształtowania polityki rozwoju w trzech wymiarach: społecznym, gospodarczym i środowiskowym. 

Polecamy

Wywiad: All we want is to work in partnership with our readers

Dyskusja pomiędzy Agatą Szczęśniak (OKO.press), Nóra Diószegi (merce.hu) i Christofem Moserem (taz) na temat mediów.

Podcast: Wywiad z Tomaszem Piątkiem na temat wolności prasy w Polsce i Niemczech

Z dziennikarzem Tomaszem Piątkiem o jego badaniach, pracy, wolności słowa w Polsce i Europie oraz o znaczeniu dziennikarstwa śledczego dla demokracji i rządów prawa rozmawiał Łukasz Tomaszewski (w niemieckiej wersji językowej).  

Wywiad: A Transatlantic Perspective on Disinformation

Czym są kampanie dezinformacyjne? A jak wpływają na demokratyczne społeczeństwa? Wywiad z Davidem Salvo i Bretem Schaferem dwoma wiodącymi ekspertami w tej dziedzinie.

Film: People Power

Film z aktywistami i aktywistkami walczącymi o prawa obywatelskie, równość płci i sprawiedliwość klimatyczną na temat aktywizmu społecznego.  

Publikacja: Germany, Land of Immigration

Publikacja zawiera wyniki prac Komisji "Perspektywy przyszłościowej i zrównoważonej polityki uchodźczej i imigracyjnej" powołanej do życia przez Fundację im. Heinricha Bölla pod koniec 2015 r.

Komentarz: While Failing to Gain Much Ground at COP 24, Finance for “Loss and Damage” Could Advance in 2019

Komentarz biura Fundacji im. Heinricha Bölla w Waszyngtonie na temat uzgodnień podczas COP 24 odnoszących się do problemu szkód i strat spowodowanych zmianą klimatu.  

 

Przydatne linki

  • Anglojęzyczny blog "Reconnecting Europe", następca popularnego "Reshaping Europe" służy temu, by na przekór europejskim kryzysom włączać obywatelki i obywateli do myślenia o wzmacnianiu europejskiej wspólnoty oraz do działania na jej rzecz. Autorki i autorzy z Bułgarii, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii dzielą się pomysłami i refleksjami na temat zbliżenia społeczeństw i instytucji unijnych oraz spajania centrum z peryferiami, Wschodu z Zachodem.

  • Wirtualna prezentacja o Fundacji PREZI

  • Fundacja im. Heinricha Bölla na świecie Berlin / WaszyngtonPragaBrukselaKijów / Moskwa

  • Instytut Feminizmu i Demokracji Płci im. Gundy Werner gwi-boell.de / Facebook / Twitter 

  • Praktyki w Fundacji

Media społecznościowe

 Facebook    Twitter
 Youtube    RSS
 Mixcloud    ISSUU

Impressum

Zachęcamy do publikowania i udostępniania fundacyjnych materiałów ze wskazaniem źródła i aktywnym linkiem do naszej strony.  Będziemy wdzięczni za przekazanie e-mailem informacji o wykorzystaniu tekstów Fundacji.
Fundacja nie odpowiada za treść zewnętrznych stron internetowych.
Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji.
Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.

W celu rezygnacji z subskrypcji (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.