Boelletyn Warszawa 2/2019

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy!

Świętowane w ubiegłym roku 100-lecie praw wyborczych kobiet nasuwa pytanie: gdzie jesteśmy dziś? Przyglądając się reprezentacji kobiet w wielu sferach życia publicznego, poszliśmy tropem gender gap w polityce zagranicznej. Czy kobiety mają dziś w Polsce wpływ na kształt polityki zagranicznej i czy ich obecność przekłada się na równościowy charakter tej polityki? Wspólnie z Instytutem Spraw Publicznych zapytaliśmy polityczki, dyplomatki, naukowczynie i dziennikarki o ich doświaczenia. Zapraszamy na dyskusję i prezentację raportu "U wioseł i za sterem. Kobiety w polskiej polityce zagranicznej” 4 marca do SPATiF-u. Zainspirujmy się wspólnie do dalszych działań!  

Najwyższy czas zacząć myśleć o bezpieczeństwie nie tylko pod kątem militarnym. "Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” to agenda niemieckiego rządu w staraniach o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jak widać feministyczna polityka zagraniczna jest coraz bardziej obecna w globalnych dyskusjach. Polecamy obszerne dossier na ten temat.  

Z prawdziwą przyjemnością ogłaszamy także kolejną edycję Transatlantic Media Fellowships, programu świetnie przyjętego w ubiegłym roku. Wspieramy w nim zaangażowane dziennikarstwo i udzielamy stypendium na reportaż z wyprawy do USA. Wśród tegorocznych tematów jest także wątek kobiet w polityce. Na zgłoszenia czekamy do 24 marca!

Życzymy interesującej lektury! 

Irene Hahn-Fuhr
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla


Wydarzenia

04.03.2019, Warszawa

U wioseł i za sterem. Kobiety w polskiej polityce zagranicznej.

Debata połączona z prezentacją raportu
     

Nowości

Transatlantic Media Fellowships 2019

Zaczynamy nabór do tegorocznej edycji Transatlantic Media Fellowships, programu, w którym wspieramy zaangażowane dziennikarstwo i udzielamy stypendium dla dziennikarzy na podróż do Stanów Zjednoczonych. Do 24 marca czekamy na propozycje reportaży w obszarach: polityka klimatyczna i energetyczna, demokracja i prawa człowieka oraz polityka zagraniczna i bezpieczeństwa.   


Koalicje kluczem do sprawiedliwej transformacji

Relacja

W dniach 3 i 4 grudnia 2018 w Katowicach miało miejsce drugie spotkanie polsko-francusko-niemieckiego forum poświęconego europejskim przemianom strukturalnym w sektorze energetycznym. Celem spotkania było zaprezentowanie konkretnych przykładów sprawiedliwej transformacji na różnych etapach, zwrócenie uwagi na dobre praktyki. Katarzyna Ugryn, Silvia Weco, Agata Boimska


Zielony Górny Śląsk oczami młodzieży

Relacja

Warsztaty z edukacji ekologicznej i aktualnych przemian środowiskowych w górnośląskich miastach przybliżyły młodzieży problematykę zmian klimatu i kryzysu ekologicznego, a także ich skutków, roli człowieka oraz transformacji energetycznej. Thomas Schekalla

Nowości wydawnicze

Atlas Energii 2018

Atlas Energii. Fakty i dane o energetyce odnawialnej w Europie to opowieść o europejskiej transformacji energetycznej. Przedstawia szeroki obraz zależności i powiązań w energetyce odnawialnej, a przede wszystkim udowadnia, że można ją rozwijać w sposób efektywny.

 

Sprawiedliwe przejście do zrównoważonego rozwoju

Publikacja jest wynikiem projektu pt. Spotkanie organizacji zainteresowanych celami zrównoważonego rozwoju w Polsce, którego celem było upowszechnienie w Polsce Agendy 2030, aby stanowiła ona istotny element kształtowania polityki rozwoju w trzech wymiarach: społecznym, gospodarczym i środowiskowym. 

Polecamy

Dossier: Feministische Außenpolitik

Nowe dossier internetowe przygotowane przez Referat Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa naszej Fundacji w Berlinie to szereg materiałów (w niemieckiej i angielskiej wersji językowej) na temat coraz szerzej dyskutowanej feministycznej polityki zagranicznej. 

Analiza: Ökologisch regieren. Eine Analyse der Regierungspraxis von Bündnis 90/Die Grünen im Feld der ökologischen Modernisierung

Arne Jungjohann odpowiada na pytanie: Czy polityka rządu odzwierciedla podstawowe idee nurtów politycznych, które go tworzą? W swojej analizie bierze pod lupę Związek 90/Zielonych.  

Komentarz: Staring into the Brexit void

Komentarz Jean Lambert, posłanki do Parlamentu Europejskiego z ramienia Partii Zielonych Anglii i Walii do dyskusji w brytyjskim parlamencie nad kształtem Brexitu. 

Raport: Reinforcing Environmental Dimensions of European Foreign and Security Policy

Raport przedstawia wymiar środowiskowy europejskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, porusza kwestię włączenia problemów środowiskowych w ramy polityczne Programu zrównoważonego rozwoju na 2030 r., zarówno w UE jak i na świecie. 

Publikacja: Phantom Menace. The Politics and Policies of Migration in Central Europe

Kryzys unijnej polityki dotyczącej uchodźców i azylu spolaryzował społeczeństwa i wywrócił dyskurs polityczny do góry nogami w całej Europie. Tą publikacją nasze biuro w Pradze pragnie wnieść merytoryczny wkład  do dyskusji opartej na faktach w tym obszarze.

Opinia: Troska o klimat i rozkwit partii Zielonych.

Co najbardziej niepokoi Niemców? Według ostatniego sondażu są to zmiany klimatyczne. To tłumaczy, dlaczego partia Zielonych stała się drugą największą siłą polityczną. Co jeszcze przyczyniło się do ich sukcesu i co może okazać się dla nich przeszkodą – analizuje Christoph Bartmann, dyrektor Instytutu Goethego w Warszawie.

Wolontariat w poczdamskim biurze Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Masz od 18 do 26 lat, chcesz zaangażować się w wolontariat za granicą i interesujesz się pracą w międzynarodowej organizacji? Do 10 kwietnia 2019 roku możesz ubiegać się o roczny wolontariat w Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) rozpoczynający się we wrześniu.

Przydatne linki

  • Anglojęzyczny blog "Reconnecting Europe", następca popularnego "Reshaping Europe" służy temu, by na przekór europejskim kryzysom włączać obywatelki i obywateli do myślenia o wzmacnianiu europejskiej wspólnoty oraz do działania na jej rzecz. Autorki i autorzy z Bułgarii, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii dzielą się pomysłami i refleksjami na temat zbliżenia społeczeństw i instytucji unijnych oraz spajania centrum z peryferiami, Wschodu z Zachodem.

  • Fundacja im. Heinricha Bölla na świecie Berlin / WaszyngtonPragaBrukselaKijów / Moskwa

  • Instytut Feminizmu i Demokracji Płci im. Gundy Werner gwi-boell.de / Facebook / Twitter 

  • Praktyki w Fundacji

  • Współpracujemy medialnie z energetyczną platformą Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej ECOnet Poland

Media społecznościowe

 Facebook    Twitter
 Youtube    RSS
 Mixcloud    ISSUU

Impressum

Zachęcamy do publikowania i udostępniania fundacyjnych materiałów ze wskazaniem źródła i aktywnym linkiem do naszej strony.  Będziemy wdzięczni za przekazanie e-mailem informacji o wykorzystaniu tekstów Fundacji.

Fundacja nie odpowiada za treść zewnętrznych stron internetowych.

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji.

Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


W celu rezygnacji z subsrypcji na (adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.