Boelletyn Warszawa 3/2019

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy!

"Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!" krzyczały sufrażystki u progu ubiegłego stulecia domagając się praw wyborczych i samostanowienia dla kobiet. Dziś prawa te wydają się być czymś bezspornym. Mimo to, fakt, komu je zawdzięczamy, nie istnieje w powszechnej, zbiorowej świadomości. Trzeba przywrócić pamięć o tych odważnych kobietach, docenić znaczenie ich działań  w Polsce, ale też z europejskiej perspektywy. Dlatego z wielką radością wsparliśmy pokazy filmu "Siłaczki” dla publiczności w Berlinie. Kolejne planowane są w Brukseli, Pradze i Paryżu.

W kwestii równouprawnienia jest jeszcze wiele do zrobienia. Jak ma się dziś "gender gap" w polskiej polityce zagranicznej przedstawiamy w naszym najnowszym raporcie przygotowanym wspólnie z Instytutem Spraw Publicznych. Mężczyźni są bardziej widoczni w życiu publicznym. Może dlatego, że są lepiej zsieciowani? Potrzebujemy dyskusji o skutecznych mechanizmach równościowych. Jednym z nich jest system kwot plci w różnych dziedzinach. Dlaczego spośród różnych reprezentacji, bo zwykle chodzi o nie, np.: regionów, poziomu wyksztalcenia czy wyznań, akurat ta budzi tak silne emocje? Odpowiedź na to pytanie to jedno z wyzwań na przyszłość. 

I jeszcze przypomnienie - na zgłoszenia do Transatlantic Media Fellowshops czekamy jeszcze do 24 marca! 

Życzymy inspirującej lektury! 

Irene Hahn-Fuhr
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla


Ogłoszenia

Transatlantic Media Fellowships: Application 2019

Zaczynamy nabór do tegorocznej edycji Transatlantic Media Fellowships, programu, w którym wspieramy zaangażowane dziennikarstwo i udzielamy stypendium dla dziennikarzy na podróż do Stanów Zjednoczonych. Do 24 marca czekamy na propozycje reportaży w obszarach: polityka klimatyczna i energetyczna, demokracja i prawa człowieka oraz polityka zagraniczna i bezpieczeństwa.   

Oferta stażu w obszarze ekologii

Gorąco zapraszamy do składania aplikacji na praktykę w programach Energia & Klimat oraz Europejska Polityka Rolna. Termin rozpoczęcia praktyk: 23 kwietnia 2019 r. Czas trwania od 3 do 6 miesięcy. Na zgłoszenia czekamy do 29 marca br. 

Szczegóły oferty stażu

Nowości

Raport: Kobiety w polityce zagranicznej

Raport na temat sytuacji kobiet działających w obszarze polskiej polityki zagranicznej. Powstał w oparciu o wywiady  z dyplomatkami, urzędniczkami, polityczkami, ekspertkami z uczelni i think tanków oraz dziennikarkami działającymi w tej sferze.

Siłaczki w Niemczech

Relacja

Dzisiejsze pokolenie traktuje prawa wyborcze kobiet jako coś oczywistego – coś, co zostało załatwione dawno, dawno temu. Jednak przykłady z krajów europejskich, w których prawa te wprowadzono niedawno, takich jak Szwajcaria (1971) i Liechtenstein (1984), pokazują wyraźnie, jak zaciętą batalię trzeba było o nie stoczyć i nie ustawać do dziś w dążeniu do sprawiedliwej realizacji praw człowieka, w tym zwłaszcza praw kobiet.  Gert Röhrborn


Dopłaty powinny wspierać środowisko – uważają rolnicy ekologiczni.

Relacja

Na Dobrych Żniwach, najważniejszym w Polsce spotkaniu rolniczek i rolników ekologicznych, silnie zagościł w tym roku temat wspólnej polityki rolnej (WPR).  Ewa Jakubowska-Lorenz

Nowości wydawnicze

U wioseł i za sterem. Kobiety w polskiej polityce zagranicznej.

Kobiety w Polsce aktywnie działają i wpływają na politykę zagraniczną, ale tym „statkiem” wciąż sterują mężczyźni – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat kobiet w polityce zagranicznej.  


Atlas Energii 2018

Atlas Energii. Fakty i dane o energetyce odnawialnej w Europie. To opowieść o europejskiej transformacji energetycznej. Przedstawia szeroki obraz zależności i powiązań w energetyce odnawialnej, a przede wszystkim udowadnia, że można ją rozwijać w sposób efektywny.

 

Polecamy

Analiza: What’s in for the Greens in the 2019 European elections?

Niebawem wybory europejskie. Co czeka zielone partie w Europie? Czy zobaczymy "zielony przypływ”, jak w jesiennych wyborach w 2018 r. w Bawarii, Belgii czy Luksemburgu? Które kraje i jakiego rodzaju wyborcy zwrócą się do Zielonych? Powyższa analiza odpowiada na te pytania.

Policy paper: A Local Turn for European Refugee Politics

Materiał zawiera sugestie dotyczące bardziej aktywnej roli gmin w polityce migracyjnej i azylowej UE.

Specjalna edycja: Green European Journal

Polityka jutra zaczyna się już dziś. Spróbujmy zaprojektować przyszłość, by była jaśniejsza i zrównoważona. Specjalne wydanie Geen European Journal to zbiór esejów, opowiadań i wywiadów, uzupełniony infografikami na temat wizji świata i społeczeństw w 2049 roku.

Raport: Plastic & health: The hidden costs of a plastic planet

Streszczenie raportu badającego wpływ plastiku i zawartych w nim chemikaliów na organizmy żywe. 

Projekt Ambasady Niemiec w Warszawie

Wydział Prasowy Ambasady Niemiec w Warszawie zaprasza do udziału w nowym projekcie, mającym na celu wzajemne przybliżenie społeczeństw polskiego i niemieckiego. Projekt będzie polegał na publlikowaniu na FB Ambasady serii zdjęć przedstawiających osobiste doświadczenia, przeżyte historie związane z Polską i/lub Polakami, skierowany jest do żyjących w Polsce Niemców, a także "niemieckich Polaków" czy "polskich Niemców". Zachęcamy do przesyłania własnych zdjęć w możliwie różnorodnej formie wraz z krótkim opisem (maks.750 znaków) na adres pr-101@wars.diplo.de do końca marca/początku kwietnia (w języku niemieckim lub polskim).  

Wolontariat w poczdamskim biurze Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Masz od 18 do 26 lat, chcesz zaangażować się w wolontariat za granicą i interesujesz się pracą w międzynarodowej organizacji? Do 10 kwietnia 2019 roku możesz ubiegać się o roczny wolontariat w Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) rozpoczynający się we wrześniu br.

 

Przydatne linki

  • Anglojęzyczny blog "Reconnecting Europe", następca popularnego "Reshaping Europe" służy temu, by na przekór europejskim kryzysom włączać obywatelki i obywateli do myślenia o wzmacnianiu europejskiej wspólnoty oraz do działania na jej rzecz. Autorki i autorzy z Bułgarii, Niemiec i Hiszpanii dzielą się pomysłami i refleksjami na temat zbliżenia społeczeństw i instytucji unijnych oraz spajania centrum z peryferiami, Wschodu z Zachodem.

  •  Wirtualna prezentacja o Fundacji PREZI

  • Fundacja im. Heinricha Bölla na świecie Berlin/WaszyngtonPragaBrukselaKijów / Moskwa

  • Instytut Feminizmu i Demokracji Płci im. Gundy Werner gwi-boell.de / Facebook / Twitter 

Media społecznościowe

 Facebook    Twitter
 Youtube    RSS
 Mixcloud    ISSUU

Impressum

Zachęcamy do publikowania i udostępniania fundacyjnych materiałów ze wskazaniem źródła i aktywnym linkiem do naszej strony.  Będziemy wdzięczni za przekazanie e-mailem informacji o wykorzystaniu tekstów Fundacji.

Fundacja nie odpowiada za treść zewnętrznych stron internetowych.

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji.

Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


W przypadku rezygnacji z subskrypcji (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.