Boelletyn Warszawa 4/2019

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy!

Zmiana klimatu, kryzys uchodźczy i przyszłość Unii po Brexicie: majowe wybory europejskie dotyczą wrażliwych kwestii w czasach rosnącego nacjonalizmu. A co najsilniej przykuwa uwagę w Polsce? Z pewnością nie Brexit, to wielki nieobecny tej kampanii. Wszystkim poszukującym powodów tego stanu rzeczy polecamy komentarz Łukasza Pawłowskiego.
Wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie ECFR w 14 krajach UE pokazują wyraźnie - zdrowie oraz koszty życia to tematy wiodące w wielu z nich, w tym także w Polsce. Chcąc utrzymać jakość życia, mając jednocześnie świadomość wyzwań klimatycznych, musimy przeformułować nasze cele. Zmiany strukturalne będą łatwiejsze, jeśli zdecydujemy o nich w drodze szerokiego dialogu społecznego. Przykład tzw. niemieckiej komisji węglowej pokazuje, że jest to możliwe - jej międzysektorowy skład był niewątpliwym sukcesem. O wynikach prac komisji pisze dla nas Stefanie Groll, referentka ds. zrównoważonego rozwoju naszej centrali w Berlinie.
W debacie o zmianie klimatu coraz głośniej wybrzmiewa także głos organizacji katolickich. Na ile "Łączy nas wiara - w zmianę" pokazuje nasza najnowsza publikacja, zbiór esejów po podróży studyjnej dla przedstawicieli i przedstawicielek środowisk katolickich do Północnej Nadrenii-Westfalli, regionu w procesie modernizacji społeczno-energetycznej. Jak niemieckie doświadczenia mogą zainspirować do działań lokalnych w Polsce? 

Z radością przedstawiamy także zwycięskie projekty w programie stypendialnym dla dziennikarzy Transatlantic Media Fellowships. Czekamy na reportaże z wypraw do USA.

Życzę inspirującej lektury i udanej Majówki!

Irene Hahn-Fuhr
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla


Nowości

Rezultaty i ocena prac Komisji węglowej

Opinia

Stefanie Groll przygląda się długo oczekiwanemu raportowi, który dla wielu stanowi początek procesu odchodzenia od węgla w Niemczech, pod kątem zawartych w nim propozycji dotyczących ochrony klimatu, zmian strukturalnych, sytuacji pracowników i przemysłu.  

Brexit w Polsce. Nieistotny, ale rodzący podziały.

Komentarz

Biorąc pod uwagę potencjalne konsekwencje Brexitu dla setek tysięcy Polaków i Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii, nieobecność tego tematu w debacie publicznej w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego może budzić zdziwienie. Jednocześnie kwestia Brexitu stanowi jedną z głównych osi podziału pomiędzy rządem a opozycją. Jak to możliwe?

Łukasz Pawłowski

Transfer statystyczny kontra nowa energia

Blog

Michał Olszewski komentuje sytuację w polskim sektorze energetycznym - tym razem analizuje miejsce energetyki w Polsce w narracji roku wyborczego.  

Stypendyści programu Transatlantic Media Followship 2019

Ogłoszenie

Z przyjemnością przedstawiamy wybranych dziennikarzy do tegorocznej polskiej edycji programu Transatlantic Media Fellows, w którym wspieramy zaangażowane dziennikarstwo i udzielamy stypendium dla dziennikarzy na podróż do Stanów Zjednoczonych i napisanie relacji.

Nowości wydawnicze

Łączy nas wiara – w zmianę. Wspólnie o zielonej modernizacji

Publikacja jest zbiorem esejów uczestników podróży studyjnej, zorganizowanej w październiku 2017 roku przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie we współpracy z portalem Święto Stworzenia dla przedstawicieli polskich środowisk katolickich do Nadrenii Północnej-Westfalii. Celem podróży było poznanie praktycznych aspektów społeczno-ekologicznej transformacji energetycznej na poziomie regionalnym i lokalnym.  


Rola polskich samorządów w kształtowaniu i realizacji polityki rodzinnej.

 

Wspólny raport Fundacji im. Heinricha Bölla oraz Instytutu Spraw Publicznych badający jak samorządy radzą sobie z realizacją polityki dotyczącej rodziny. Czy oprócz licznych zadań zleconych miasta i gminy realizują ustawowe zadania dotyczące wsparcia rodzin? Czy i jak jest realizowana lokalna polityka prorodzinna? Od jakich czynników to zależy?  

Polecamy

Analiza: 70 Years of Human Rights. Indivisible. Inalienable. Universal.

Barbara Unmüßig, członkini zarządu Fundacji im. Heinicha Bölla analizuje stan realizacji Powszechnej deklaracji praw człowieka (PDPC) na świecie w 70 rocznicę jej przyjęcia.  

Komentarz: The Ukrainian Presidential Elections in Times of Distrust

Po pierwszej rundzie ukraińskich wyborów prezydenckich poprosiliśmy trzech autorów o przeanalizowanie wyników z różnych perspektyw. Jewhen Hlibovytsky, Hanna Shelest i Sergej Sumlenny dokładnie przyglądają się ogólnym wynikom, kwestiom związanym z polityką zagraniczną i bezpieczeństwa oraz aspektom socjologicznym.

Wywiad: Europe: The Next Act.

Wywiad Laurenta Standaerta, redaktora Green European Journal z holenderskim historykiem Luukiem van Middelaarem na temat przyszłości UE.

Opinia: Women, Security and Israeli Politics – Going Backwards

Anat Saragusti, izraelska reżyserka, dziennikarka i pisarka analizuje sytuację kobiet w Knesecie. Liczba kobiet w izraelskim parlamencie osiągnęła rekordowy poziom w ubiegłym roku, ale nawet wtedy stanowiły one tylko 30% wszystkich członków (34 ze 120 członków Knesetu). Przewiduje się jednak, że po obecnych wyborach liczba kobiet w Knesecie będzie jeszcze niższa.

Wywiad: Reinhard Bütikofer: 'The EU is slowly losing patience with Chinese delaying tactics'

Rozmowa Evy van de Rakt, dyrektorki biura Fundacji im. Heinricha Bölla w Brukseli, z eurodeputowanym Reinhardem Bütikoferem (Zieloni / EFA) na temat ostatniego szczytu UE – Chiny.

Raport: "Vom Zahlmeister zum Zukunftsmeister"

Większość Niemców chce bardziej aktywnego i opartego na współpracy uczestnictwa Niemiec w Unii Europejskiej. To główny wniosek badania, które zostało przeprowadzone przez Fundację Heinricha Bölla we współpracy z The Progressive Center.


Przydatne linki

  • Anglojęzyczny blog "Reconnecting Europe", następca popularnego "Reshaping Europe" służy temu, by na przekór europejskim kryzysom włączać obywatelki i obywateli do myślenia o wzmacnianiu europejskiej wspólnoty oraz do działania na jej rzecz. Autorki i autorzy z Bułgarii, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii dzielą się pomysłami i refleksjami na temat zbliżenia społeczeństw i instytucji unijnych oraz spajania centrum z peryferiami, Wschodu z Zachodem.

  • Wirtualna prezentacja o Fundacji PREZI

  • Fundacja im. Heinricha Bölla na świecie Berlin / WaszyngtonPragaBrukselaKijów / Moskwa

  • Instytut Feminizmu i Demokracji Płci im. Gundy Werner gwi-boell.de / Facebook / Twitter 

  • Praktyki w Fundacji

Media społecznościowe

 Facebook    Twitter
 Youtube    RSS
 Mixcloud    ISSUU

Impressum

Zachęcamy do publikowania i udostępniania fundacyjnych materiałów ze wskazaniem źródła i aktywnym linkiem do naszej strony.  Będziemy wdzięczni za przekazanie e-mailem informacji o wykorzystaniu tekstów Fundacji.

Fundacja nie odpowiada za treść zewnętrznych stron internetowych.

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji.

Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


W przypadku rezygnacji z subkrypcji (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.