Boelletyn Warszawa 5/2019

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy!

Maraton wyborów europejskich już za nami, a ich wyniki, podobnie jak sama Unia, są bardzo zróżnicowane. Rekordowa frekwencja świadczy o tym, jak wysoka była ich stawka. Głosowanie  bardziej niż kiedykolwiek wcześniej miało rozstrzygnąć, w jakiej Europie chcemy i będziemy żyć. Zebraliśmy dla Was przed i powyborcze analizy z kilku stolic europejskich, a dzięki naszej gęstej sieci biur, to wiadomości z pierwszej ręki.

Imponująca jest zielona fala, która przechodzi aktualnie przez Europę. W niektórych krajach Zieloni stali się drugą (Niemcy) lub trzecią (Francja) siłą polityczną. Ten doskonały wynik świadczy m.in. o tym, jak ważne dla Europejczyków i Europejek są dziś kwestie klimatyczne i środowiskowe oraz wartości demokratyczne. 

Polityczne odpowiedzi na stojące przed nami wyzwania są możliwe  jedynie  w  szerokim  kontekście. Dlatego też wspólnie z Instytutem na rzecz Ekorozwoju wydajemy Atlas rolny, który jest owocem współpracy sieci ekspertek i ekspertów z różnych krajów europejskich oraz odpowiedzią na rosnącą świadomość społeczną w tym zakresie. Przedstawiamy w nim argumenty do dyskusji na rzecz trwałego, ekologicznego i wrażliwego społecznie rozwoju w rolnictwie oraz dajemy instrumenty do działania zaangażowanym ruchom społecznym i inicjatywom obywatelskim. Zapraszamy na jego prezentację już 10 czerwca do Centralnej Biblioteki Rolnej w Warszawie. 

Życzymy inspirującej lektury! 

Irene Hahn-Fuhr
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla


Publikacje do pobrania

Perspektywy zrównoważonego rolnictwa w Polsce. Analiza społeczno-polityczna.


Raport Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Instytutu Spraw Publicznych poświęcony jest społecznym, ekonomicz­nym i środowiskowym uwarunkowaniom rozwoju zrównoważonego rolnictwa w Polsce oraz głównym wyzwaniom związanym z transformacją rolnictwa w tym kierunku. 

Who does what in the field of migration & integration in Poland – a Stakeholder Analysis


Niniejsza publikacja analizuje obecny rozwój polityki migracyjnej i integracyjnej w Polsce,  przedstawia także kluczowych interesariuszy w procesie realizacji.  

ZaprAszamy do udziału w naszych wydarzeniach


10.06.2019, Warszawa - Dyskusja połączona z prezentacją publikacji  

Atlas rolny. Dokąd zmierza europejska wspólna polityka rolna.11.06.2019, Warszawa - Debata publiczna 

Parlament Europejski – jak bardzo europejski?


     

Nowości

Analiza: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 – wchodzimy w nową epokę


Wyższa frekwencja potwierdza wrażenie wielu osób, że w tych wyborach do Parlamentu Europejskiego chodziło o coś więcej – o obronę projektu europejskiego przed rosnącymi w siłę ugrupowaniami, które zdecydowanie sprzeciwiają się integracji w ramach wspólnoty. 

dr Christine Pütz, Claudia Rothe

Analiza: Europejska kampania wyborcza w Polsce testem jesiennych wyborów powszechnych


Liczby mówią same za siebie: 15 lat po wstąpieniu do wspólnoty europejskiej 91% Polaków popiera członkostwo w UE, a tylko pięć procent jest przeciwko. Według 78% ankietowanych konotacje są zdecydowanie pozytywne. Ponadto 56% uważa, że są Europejczykami, co stanowi wzrost o około 13% w porównaniu z 2014 rokiem. Tekst w języku angielskim. Irene Hahn-Fuhr 

 

Relacja: Migracja, integracja i rola samorządów


Samorządy terytorialne we współpracy z organizacjami pozarządowymi mają znaczący wpływ na (nie-)powodzenie integracji społecznej przybyszów z innych krajów i kultur oraz poziom zadowolenia w społeczeństwie przyjmującym. Ważna wydaje się zatem głębsza refleksja i międzynarodowa wymiana doświadczeń na temat skutecznych praktyk w tym obszarze.

Gert Röhrborn

Polecamy - Europa & Sprawy Międzynarodowe

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii w epoce Brexitu.

Anglojęzyczny blog Jamesa Bartholomeusza: Życie w Wielkiej Brytanii w epoce Brexitu jest dziwne, cały kraj jakby utknął w pętli czasu, w jakiś tajemniczy sposób planeta wymknęła się naturalnej rotacji.

Kampania wyborcza we Francji - po lewej stronie wszystko na zielono

W europejskiej kampanii wyborczej we Francji nie dało się przeoczyć tematu ekologii - ochrona klimatu i niezbędna transformacja społeczno-ekologiczna zdominowały narrację w całym lewicowym spektrum politycznym. Spojrzenie na francuską kampanię wyborczą dyrektora naszego biura w Paryżu. W języku niemieckim.

Jak Amerykanie podchodzą do europejskich wyborów 2019?

W trakcie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego Amerykanie odkryli wiele podobieństw do rozwoju wypadków w ich własnym kraju. Dlatego też zainteresowanie konserwatywnych i liberalnych mediów koncentrowało się przede wszystkim na aspiracjach europejskich prawicowych populistów. Analiza naszego biura w Waszyngtonie w języku niemieckim.

Podcast: Jak przebiegała kampania do PE w poszczególnych krajach? Głosy z Grecji, Polski i Hiszpanii.

  O czym dyskutowano w czasie kampanii do PE? Jak sytuacja wewnętrzna w poszczególnych państwach członkowskich wpływa na decyzje przy urnach wyborczych? Podcast Fundacji im. Petry Kelly: rozmowy o atmosferze przed wyborami w Polsce z Irene Hahn-Fuhr, dyrektorką naszego warszawskiego biura, w Grecji z Olgą Drossou, dyrektorką Heinrich Böll Stiftung Greece oraz w Hiszpanii z przedstawicielem AEGEE / European Students' Forum. Podcast w języku niemieckim. Posłuchajcie!

  Analizy wyborcze w Niemczech - kto wybrał kogo i dlaczego?

  Zbiór niemieckojęzycznych analiz dotyczących wyborów w Niemczech - od landowych, przez europejskie aż po wybory do Bundestagu.

  Polecamy - Energia & Klimat

  Czy skrajnie prawicowe partie w Parlamencie Europejskim mogą zagrozić europejskim celom klimatycznym?

  Zgodnie z prognozami wyborczymi co dziesiąty Europejczyk może głosować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego na partie skrajnie prawicowe. Stanowią one potencjalne zagrożenie dla osiągnięcia zrównoważonych celów klimatycznych i energetycznych UE. Analiza  EnergyTransition. The global Energiewende. w języku angielskim.


  Polecamy - Demokracja & Prawa Człowieka

  Zaproszenie do udziału w 7 Kongresie Młodych Europejczyków w Marsylii 

  Fundacja Heinricha Bölla, Zielona Fundacja Europejska (GEF) oraz Federacja Młodych Zielonych Europejskich (FYEG) zapraszają do udziału w 7. Kongresie Młodych Europejczyków, który odbędzie się w Marsylii we Francji w dniach 4-7 września 2019 roku. Głównym tematem tegorocznego Kongresu jest „Jak walczyć o klimat i demokrację”. Jak młodzi ludzie z pomysłami i ideałami mogą przyczynić się do zmian społecznych i politycznych? Termin nadsyłania aplikacji: 15 czerwca 2019.

  Zaproszenie do udziału w warsztatach dla młodych dziennikarzy z Europy

  Warsztaty dla dziennikarzy (w wieku 18-26 lat) "Czytanie w cyfrowym świecie - innowacyjne dziennikarstwo” w dniach 9–18 września 2019 r. w Poczdamie i Berlinie. Termin nadsyłania zgłoszeń: 16 czerwca 2019 r.

  Ogłoszenie: Masz pomysły, jak przeciwdziałać populistycznym narracjom?

  International Civil Society Centre szuka przykładów działań do nowego raportu na temat społeczeństwa obywatelskiego: Reakcje na populizm w erze cyfrowej - studia przypadków crowdsourcingu. Masz pomysły na działania w tym obszarze i chcesz podzielić się nimi z innymi? Zgłoś się. 

  Przydatne linki

  Media społecznościowe

   Facebook    Twitter
   Youtube    RSS
   Mixcloud    ISSUU

  Impressum

  Fundacja nie odpowiada za treść zewnętrznych stron internetowych.

  Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji.

  Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


    Jeśli chcą Państwo zrezygnować z subkypcji (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.