Boelletyn Warszawa 6/2019

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy!

"Closer to Europe" to hasło kolejnego Zielonego Letniego Uniwersytetu (ZLU), którego początek już za dwa tygodnie! Tegoroczny zjazd odbywa się w szczególnym momencie - chwilę po wyborach europejskich, w których tzw. zielona fala udowodniła, że ochrona klimatu i środowiska, potrzeba transformacji energetycznej i rolnej oraz demokracja i otwarte społeczeństwo to cele, o które coraz głośniej upominają się obywatele i obywatelki Europy. Wspólnie z Fundacją Strefa Zieleni i Green European Foundation (GEF) zapraszamy do udziału w tym trzydniowym festiwalu pełnym debat, warsztatów i spotkań z pokazami filmów. Rejestracja już ruszyła, czekamy na Wasze zgłoszenia!

Tłem rozmów o polityce rolnej i żywnościowej podczas ZLU będzie nasza najnowsza publikacja – Atlas rolny. Pokazujemy w nim, jak ściśle rolnictwo wiąże się z naszym życiem, zdrowiem, środowiskiem oraz sytuacją społeczną i ekonomią, przekonujemy, że zrównoważony kierunek jest możliwy. Zobaczcie sami!

Serdecznie pozdrawiam i życzę inspirującej lektury

Irene Hahn-Fuhr
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie 


Publikacje do pobrania

Atlas rolny. Dokąd zmierza europejska polityka rolna.

Fakty i liczby dotyczące polityki rolnej UE: Żadna inna działalność gospodarcza nie jest tak ściśle powiązana ze środowiskiem ludzkim i naturalnym, jak rolnictwo. Europejska polityka rolna wymaga zrównoważenia pod względem środowiskowym i społecznym oraz szerokiej debaty publicznej. Taka zmiana jest możliwa pod warunkiem, że unijne fundusze wspierać będą przede wszystkim te gospodarstwa, zwłaszcza małe i średnie, które dbają o naturę, produkują zdrową żywność i utrzymują wartościowe miejsca pracy.

ZaprAszamy do udziału w naszych wydarzeniach

11 - 14.07.2019 w Ośnie Lubuskim

Zielony Letni Uniwersytet 2019

Hasło tegorocznej edycji "Closer to Europe”
     

Praktyki u nas w funDAcji

Poszukujemy osoby do odbycia (odpłatnych) praktyk w obszarze ekologii od połowy sierpnia i połowy listopada 2019 r. Zapraszamy!
Termin nadsyłania zgłoszeń do 19 lipca 2019 r. Więcej na temat praktyki tutaj. 


Europejska Polityka Rolna

Atlas rolny, czyli w prosty sposób o koniecznych zmianach w polityce rolnej

Europejska polityka rolna wymaga zrównoważenia pod względem środowiskowym i społecznym oraz szerokiej debaty publicznej. Taka zmiana jest możliwa pod warunkiem, że unijne fundusze wspierać będą przede wszystkim te gospodarstwa, zwłaszcza małe i średnie, które dbają o naturę, produkują zdrową żywność i utrzymują wartościowe miejsca pracy. Ewa Jakubowska-Lorenz

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Parlament Europejski — jak bardzo europejski?

Okres powyborczy to czas na podsumowania i pytania o przyszłość instytucji europejskich. W jakim stopniu sprawdziły się te czarne i bardziej optymistyczne scenariusze? Co wyniki wyborów mówią o oczekiwaniach i lękach Europejczyków? Jaki jest rozkład sił politycznych, jakie stare i nowe frakcje oraz koalicje będą nadawały ton pracom zgromadzenia? Jaki wpływ będą miały wybory do PE na kształt pozostałych instytucji europejskich?  Alicja Sybilska

Parlament Europejski stał się bardziej pluralistyczny i bardziej zróżnicowany, co to oznacza dla jego pracy w przyszłości?

Analiza wyników wyborów z perspektywy Brukseli -  artykuł Evy van de Rakt dyrektorki biura hbs w Brukseli, w języku angielskim.

Europejscy Zieloni gwałtownie rosną, a wyborcy porzucają stare partie. Jak to możliwe?

Wywiady dziennikarzy The Washington Post Michaela Birnbauma, Griffa Witte`a i Jamesa McAuleya na temat wników wyborów do Parlamentu Europejskiego, m.in. z Sergeyem Lagodinskym, przyszłym europosłem, b. dyrektorem referatu UE/Ameryka Północna Fundacji im. Heinricha Bölla w Berlinie. W angelskiej wersji językowej.

Energia & Klimat

Przyszłość energetyki jądrowej?

Energetyka atomowa, szczególnie w Europie, czasy największego rozkwitu ma dawno za sobą. Wykańczają ją wysokie koszty, opór społeczny oraz, coraz częściej, niekompatybilność z odnawialnymi źródłami energii. Wobec tego trudno sobie wyobrazić, by polski program atomowy wyszedł poza stadium kosztownej fikcji. Mirosława Stępień

Demokracja & Prawa Człowieka

Nagroda im. Anne Klein dla kobiet walczących o równość i samostanowienie. Zapraszamy do nominowania kandydatek na rok 2020.

Nagrodą im. Anne Klein Fundacja im. Heinricha Bölla honoruje kobiety, które odważnie i wytrwale bronią praw człowieka, równości i samostanowienia. Nagroda jest przyznawana od 2012 roku i jej wysokość wynosi 10 000 EUR. Termin nadsyłania zgłoszeń kandydatek mija 1 września 2019 roku.

Dlaczego organizacje społeczno-polityczne na świecie w dalszym ciągu postrzegają politykę równościową jako jedną z głównych trosk? Wyjaśnienie w pięciu tezach.

Analiza Jany Prosinger, referentki ds. polityki równościowej/LGBT w Fundacji im. Heinricha Bölla w Berlinie. W języku angielskim. 

Jak funkcjonuje mechanizm gróźb i przemocy fizycznej wobec obrońców praw człowieka?

Publikacja Coalition for Human Rights in Development przedstawia ten problem na przykladzie 25 różnych zdarzeń. Analizuje przy tym także rolę instytucji finansujących rozwój (DFI) w łagodzeniu tego zjawiska. W języku angielskim.

Przydatne linki

Media społecznościowe

 Facebook    Twitter
 Youtube     ISSUU
 Mixcloud      

Impressum

Fundacja nie odpowiada za treść zewnętrznych stron internetowych.

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji.

Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


W przypadku rezygnacji z subskrypcji (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.