Boelletyn Warszawa 7/8/2019    

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy!

Ubiegły rok był w Ameryce "rokiem kobiet” - do Kongresu wystartowała bowiem rekordowa liczba kandydatek, a aż 131 udało się wywalczyć mandaty (na łącznie 535). Co ciekawe, styl uprawiania polityki w erze prezydencji Trumpa wyzwala wśród młodych Amerykanek chęć kandydowania. Feministyczne, oddolne inicjatywy dążące do zmiany oblicza amerykańskiej demokracji to jedno z zagadnień podjętych przez stypendystkę Transatlantic Media Fellowship 2019. Jak działa nowojorska organizacja wspierająca młode kobiety w ich politycznej karierze, dowiecie się z pierwszego tekstu cyklu. Zachęcamy do lektury!

A jak to wygląda w Europie? - Ursula von der Leyen w wystąpieniu w Strasburgu przekonując do swojej kandydatury mówiła o równej reprezentacji płci jako podstawie demokracji: "Spośród dotychczasowych 183 komisarzy było tylko 35 kobiet – to mniej niż 20%. Reprezentując połowę populacji, chcemy także uczciwego udziału”. Jako pierwsza kobieta kierująca Komisją Europejską ma szansę zmienić te proporcje. Dobrą okazją, żeby porozmawiać o sytuacji w Polsce w tym kontekście będzie wrześniowy Kongres Kobiet. Przyłączcie się i podyskutujcie z nami!

Z kolejnym Boelletynem wracamy we wrześniu, a do tego czasu - życzę pięknego lata i udanych wakacji!

Irene Hahn-Fuhr
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie 

Zapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach

   
Warszawa, 06.09.2019 

Integracja migrantów na poziomie lokalnym w Polsce

Spotkanie eksperckie
     

Warszawa, 20-21.09.2019

XI Ogólnopolski Kongres Kobiet

      

Praktyki u nas

Od września br. oferujemy odpłatne praktyki w obszarze Demokracja & Prawa Człowieka. Zapraszamy do aplikowania! Termin nadsyłania zgłoszeń: 23 sierpnia br.  

Więcej na temat praktyk tutaj.


Polecamy - Demokracja & Prawa Człowieka

Wielkie wymieranie, zielona fala i sprawa polska

Od pięciu lat w połowie lipca odbywa się wielkie święto zielonej polityki w Polsce, którym jest Zielony Letni Uniwersytet. Także w tym roku zjechali się działacze, ekspertki oraz politycy i polityczki z kraju i zagranicy, aby dyskutować o najważniejszych wyzwaniach zielonej polityki w obliczu wielowymiarowego kryzysu ekologicznego. Gert Röhrborn

Gniew kobiet ogarnia Amerykę

W USA parlamentarzystki stanowią niecałe 24 proc. spośród wszystkich posłów i senatorów. To wciąż bardzo mało. Więcej kobiet mogłoby startować – i wygrywać – gdyby uwierzyło w swoje kompetencje i otrzymało wsparcie organizacyjne i merytoryczne. Tekst powstał w ramach programu Transatlantic Media Fellowships 2019. Anna Kiedrzynek


Kto kształtuje politykę migracyjną i integracyjną w Polsce? Analiza interesariuszy - publikacja do pobrania 

Niniejsza publikacja analizuje bieżący rozwój polityki migracyjnej i integracyjnej w Polsce oraz przedstawia kluczowe podmioty jej realizowania.
 

Nagroda im. Anne Klein dla kobiet walczących o równość i samostanowienie. 

Nagroda Fundacji im. Heinricha Bölla jest przyznawana od 2012 roku i jej wysokość wynosi 10 000 EUR. Serdecznie zapraszamy do nominowania na rok 2020 kandydatek. Termin nadsyłania propozycji mija 1 września 2019 roku.

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Przewodnik: kandydaci i kandydatki Demokratów na urząd prezydenta 

Świat patrzy jak USA przygotowują się do następnego maratonu wyborczego i chce wiedzieć,  jakie jest stanowisko osób kandydujących w sprawie zmiany klimatu, migracji czy regulacji wobec nowych technologii. Przy ponad 20 kandydatach i kandydatkach Demokratów nie jest to proste. Przewodnik przedstawia sylwetki i programy. Tekst w języku angielskim.

Podcast: Czy Amerykanie wspierają NATO? 

16 odcinek serii Talk Eastern Europe, w którym autorzy zagłębiają się w kwestie związane z bezpieczeństwem w Europie Środkowej i Wschodniej, ze szczególnym naciskiem na polskie stanowisko i plany zwiększenia amerykańskiej obecności nad Wisłą. W angielskiej wersji językowej. Podcast powstał w ramach programu Transatlantic Media Fellowship 2019.   

Dossier: Parlament Europejski coraz bardziej zielony!  

Po wyborach europejskich w maju 2019 r. Grupa Zieloni/WSE znacznie wzrosła i posiada więcej miejsc niż kiedykolwiek w Parlamencie Europejskim. W jaki sposób wykorzystać aktualne możliwości, aby wprowadzić w ciągu najbliższych pięciu wprowadzić pilne i oczekiwane społecznie zmiany w różnych obszarach polityki? Dossier w angielskiej wersji językowej.

  

Ogłoszenie: Międzynarodowe Stypendium Parlamentarne

Niemiecki Bundestag wraz z berlińskimi uczelniami wyższymi funduje co roku około 120 stypendiów dla absolwentek/absolwentów szkół wyższych, na które składają się: staż w Bundestagu, seminaria i podróże studyjne w okresie od 1 marca do 31 lipca 2020 r. Termin nadsyłania zgłoszeń: 31 lipca br. 

Energia & Klimat

Polscy politycy przepraszają się z ekologią

Michał Olszewski w blogu o transformacji energetycznej komentuje sytuację w polskim sektorze energii - ostatnio zanotowuje mniej lub bardziej wyraźne sygnały zmiany w podejściu do kryzysu klimatycznego i kursu polityki energetycznej.  


Czas transportu opartego na paliwach kopalnych kończy się, zmiany następują powoli ale bezpowrotnie. 

Polecamy najnowszy numer Magazynu Böll.Themen poświęcony tematyce mobilności (w języku niemieckim). Bez zmiany w podejściu do szeroko pojętej mobilności ochrona klimatu się nie powiedzie. W Magazynie omawiamy nowe trendy w sektorze  transportu, przedstawiamy także aktorów pracujących nad rozwiązywaniem wyzwań w tym obszarze.

Europejska Polityka Rolna

Wpływ Wspólnej Polityki Rolnej na społeczno-ekonomiczną sytuację rolników i wieś w Polsce - broszura do pobrania

Factsheet: Równe drogi, zadbane obejścia, kolorowe place zabaw, czyste krowy, a równocześnie brak lokalnych połączeń kolejowych i autobusowych oraz małych sklepów, wyludniające się wsie, spadająca liczba gospodarstw rodzinnych i rosnące obszary monokultur – taki jest obraz polskich terenów wiejskich po 30 latach transformacji. Na ten stan ma wpływ europejska wspólna polityka rolna (WPR), a także sposób jej realizacji na poziomie krajowym.

Wpływ rolnictwa i Wspólnej Polityki Rolnej na Środowisko w Europie i w Polsce - broszura do pobrania 

Factsheet: Rolnictwo zajmuje coraz większe tereny i produkuje coraz więcej żywności w coraz bardziej intensywny sposób, korzystając z maszyn i przemysłu chemicznego. Równocześnie jednak dają się zaobserwować negatywne trendy: ubożenie różnorodności biologicznej terenów wiejskich, gwałtowny spadek liczby owadów i ptaków, jałowienie gleby, zanieczyszczanie wody. Rolnictwo z jednej strony się do nich przyczynia, z drugiej – staje się ich ofiarą.

Przydatne linki

Media społecznościowe

 Facebook    Twitter
 Youtube     ISSUU
 Mixcloud      

Impressum

Fundacja nie odpowiada za treść zewnętrznych stron internetowych.

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji.

Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


W przypadku rezygnacji z seubskrypcji (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.