Boelletyn Warszawa 10/2019

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!

Jesień to nie tylko czas wieczorów z filiżanką ciepłej herbaty w dłoni, kasztanów i spadających liści, to także dobry czas na zmiany i nowości. I tak oto mają Państwo przed sobą najświeższe wydanie naszego Boelletynu, do którego lektury serdecznie zapraszamy. My, czyli Joanna Maria Stolarek, nowa dyrektorka warszawskiego biura Fundacji wraz z całym zespołem.

Obejmuję tę funkcję w ciekawych dla Polski i dla Europy czasach. Po wyborach kształtuje się nowy rząd, a w Sejmie po raz pierwszy zasiądą trzej reprezentanci partii Zielonych, dwie posłanki i jeden poseł. To duża szansa na aktywne kształtowanie ekologicznej i zrównoważonej polityki. Już w kampanii wyborczej można było zauważyć, że niegdyś odosobnione zielone tematy związane ze zmianami klimatycznymi, z zatruciem środowiska, wyważonym rolnictwem czy ze zdrową żywnością wyszły z niszowej pozycji i stały się tematami dużej części społeczeństwa, a co za tym idzie znalazły się także w programach wyborczych innych partii. Wyniki wyborów to dowód na to, że nadszedł czas na konkretne rozwiązania, zwłaszcza jeżeli chodzi o dotkliwie odczuwalny problem zanieczyszczenia powietrza. To pole do naszego wspólnego działania, które obejmuje także wiele innych ciekawych treści i projektów.

Cieszę się, że będę mogła aktywnie uczestniczyć w jego kształtowaniu. Na razie zdalnie z Berlina, a od lutego 2020 już z Warszawy. Pierwszą okazją do naszego wspólnego spotkania będzie otwarcie IV edycji Świata pod Lupą. Warszawskich Spotkań Międzynarodowych 29 listopada na Uniwersytecie Warszawskim, na które już dziś wszystkich serdecznie zapraszam. 

Ciepło pozdrawiam życząc inspirującej lektury i do zobaczenia

Joanna Maria Stolarek 
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie 


Nasze najbliższe wydarzenia - zapraszamy do udziału!

 
29.11.2019 - 30.11.2019, Warszawa

Świat pod lupą. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe

 
     

Polecamy - Demokracja & Prawa Człowieka

Wywiad: Chcę się wtrącać!

Ochrona środowiska, debata publiczna, dialog bez mowy nienawiści i wykluczania, demokracja płci – to priorytety Joanny Stolarek, nowej dyrektorki naszego warszawskiego biura, mówi o nich w wywiadzie dla polskojęzycznego radia COSMO.


Komentarz: Zwycięstwo PiS, ale nie triumf

Komentarz Joanny Stolarek do wyników wyborów parlamentarnych 2019. W niemieckiej wersji językowej.


Energia & Klimat

Głos kobiet w debacie o transformacji energetycznej

W październiku doszło do spotkania niesamowitej grupy kobiet. Kilkanaście działaczek ze Śląska oraz Wielkopolski Wschodniej (okolice Konina) zebrało się, aby porozmawiać o tym, jak sprawić, żeby głos kobiet był lepiej słyszany w debacie na temat transformacji ekologicznej. Tak rozpoczęła się Ekologiczna Akademia Kobiet. Piotr Trzaskowski

Czy polski katolicyzm wreszcie się zazieleni?

Michał Olszewski w swoim blogu komentuje dyskusję w Polsce wokół kwestii transformacji energetycznej. Tym razem analizuje stanowisko Kościoła katolickiego w tej dyskusji. 


Stajemy do zupełnie innych zawodów

"Społeczeństwo wreszcie się obudziło. Młodzi ludzie nie chcą o nic prosić polityków. Oni żądają zmian" - mówił prof. Zbigniew Karaczun podczas debaty klimatycznej OKO.press, Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie i Nowego Teatru. Ale wszyscy dyskutujący byli zgodni, że Polska nie jest obecnie gotowa na skutki katastrofy klimatycznej. Anton Ambroziak

Europejska Polityka Rolna

Miesiąc akcji na rzecz zrównoważonego rozwoju


Od kilku lat w krajach Unii Europejskiej nasila się ruch obywatelski, który alarmuje, że rolnictwo w obecnym kształcie przyczynia się do zmian klimatu i degradacji środowiska. W październiku w 24 krajach Europy przeprowadzono ok. 90 różnych wydarzeń pod wspólnym hasłem „Dobra Żywność, Dobre Rolnictwo”.

Potrzebna polityka rolna z korzyścią dla rolników, środowiska i klimatu

Włączanie się organizacji społecznych w krajowe procesy decyzyjne jest bardzo ważne. Dlatego Koalicja Żywa Ziemia przekazała Ministrowi Rolnictwa swoją ocenę stanowiska rządu w sprawie reformy WPR. Podkreśla w niej, że cele środowiskowe i klimatyczne powinny być obecnie priorytetem. Ewa Jakubowska-Lorenz

Nasz program stypendialny dla dziennikarzy

W programie udzielamy stypendium dla dziennikarzy na podróż do Stanów Zjednoczonych. Zobaczcie kolejne teksty tegorocznych stypendystów i stypendystek.
  

Amerykanie popierają NATO jak nigdy

Choć prezydent Stanów Zjednoczonych jawnie krytykuje członkostwo tego kraju w NATO, poparcie Amerykanów dla Sojuszu jest obecnie na jednym z najwyższych poziomów w historii. Adam L. Reichardt 


Stolica morderstw przechodzi rewolucję


Władze miasta postanowiły wykorzystać lot odbijającego się od dna Detroit. Skoro można je odbudować w dowolnym kierunku, to czemu nie w wersji smart? Agata Skrzypczyk

Przydatne linki

Media społecznościowe

 Facebook    Twitter
 Youtube     ISSUU
 Mixcloud      

Impressum

Fundacja nie odpowiada za treść zewnętrznych stron internetowych.

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji.

Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Wprzypadku rezygnacji z subskrypcji (na adres: unknown@noemail.com) prosimy klinąć tutaj.