Wird diese Nachricht nicht richtig dargestellt, klicken Sie bitte hier.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 11-12/2019

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy, 

Czasy zmian i  przełomu nie omijają także Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie. I tak, po sześciu latach w Warszawie, niezwykle barwnych i bogatych, przychodzi mi, Irenie, pożegnać się i podziękować Wam za wspólną podróż w kierunku zielonej przyszłości: za wspólne projekty, debaty, raporty, za inspirujące rozmowy i szukanie wspólnego mianownika w sprawach ważnych dla Polski, Niemiec i Europy.
Fundacja żyje energią swoich partnerów/partnerek i sojuszników/sojuszniczek. Dziękuję Wam za wspólne zmaganie się o lepszy los. I cytując naszego Patrona: W naszych działaniach starałam się pozostać realistką. Z pewną dawką idealizmu.   

Także ja, Joanna Maria, identyfikuję się z rolą idealistycznej realistki a la Heinrich Böll. Bardzo cieszę się na owocną współpracę w następnych latach, kontynuację wielu projektów i realizację nowych pomysłów. Tak jak obiecałam, chcę i będę się wtrącać w imię dobrego i konstruktywnego niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego i europejskiego dialogu dla naszej wspólnej sprawy.

A wspólnie życzymy wszystkim udanych Świąt oraz pomyślności i nowej (zielonej) energii w Nowym Roku!
   
Irene Hahn-Fuhr                                  Joanna Maria Stolarek                                                       była Dyrektorka                                    Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  


Nasz głos w ważnych sprawach

Audycja: reakcje na Literackie Nagrody Nobla za 2018 i 2019

Polecamy audycję w Deutschlandfunk Kultur. Nagroda dla Petera Handke wywołała olbrzymie kontrowersje. O reakcjach w Polsce na wieść o Nagrodzie dla Olgi Tokarczuk opowiada nasza dyrektorka, Joanna Maria Stolarek. W języku niemieckim.

WięcejNowe publikacje do pobrania

Odpady jądrowe – globalny raport Focus Europe

Każdego roku na całym świecie rośnie Ilość odpadów jądrowych. Choć od rozpoczęcia ery energetyki nuklearnej minęło już 70 lat, w dalszym ciągu w żadnym kraju na świecie nie opracowano realnego rozwiązania problemu radioaktywnej spuścizny energii jądrowej – informuje nowy raport Fundacji im. Heinricha Bölla.

Więcej

Energia & Klimat

Polska z Ministerstwem Klimatu

Michał Olszewski na blogu komentuje sytuację w polskim sektorze energetycznym - w obecnym tekście analizuje zmiany po utworzeniu nowego rządu oraz przedstawioną w expose premiera nową strategię energetyczną. Czy pierwsze decyzje to przełom w myśleniu polityków o ekologii?

Więcej
Zmiana klimatu – wina patriarchatu

Zofia nierodzińska, współautorka transparentu „Zmiana klimatu – wina patriarchatu” z demonstracji w czasie Obozu dla Klimatu,  w wywiadzie wyjaśnia w jaki sposób ruch feministyczny jest połączony z ochroną klimatu.

Więcej
Energia Wielkopolski Wschodniej gotowa do wyzwolenia

O spotkaniu w ramach cyklu Transformacja energetyczna - sprawiedliwe odejście od węgla w Wielkopolsce Wschodniej – regionie związanym bezpośrednio z produkcją energii, który boryka się nie tylko z wyzwaniem transformacji energetycznej, ale przeze wszystkim ze społeczno-gospodarczym wymiarem zmian.

Więcej

Demokracja & Prawa Człowieka

Dossier: Migracja i świat  

Migracja jest rzeczywistością nas wszystkich, niezależnie od tego,  w  jakim  miejscu  mieszkamy.  Przedstawiamy nasze dotychczasowe działania w tym obszarze oraz prezentujemy nasz autorski projekt Exilium.

Więcej
Odprawić czy zachęcić, czyli jak dać europejskiej polityce azylowej nowy początek

Dwadzieścia lat po szczycie Rady Europejskiej w Tampere w 1999 r., gdzie opracowano wytyczne polityczne nt. imigracji, współpracy policyjnej i wymiaru sprawiedliwości, liczne organizacje pozarządowe wraz z władzami lokalnymi m.in. z Niemiec, Francji, Polski i Włoch wzywają do nowego początku w europejskiej polityce azylowej i migracyjnej.

Więcej
Niezależne życie niepełnosprawnych

Jednym z filarów działań i polityk antydyskryminacyjnych powinno być uwzględnianie specyfiki sytuacji osób niepełnosprawnych - środków ochrony i realizacji ich pełni praw. Pozwoli to na przygotowanie i rozszerzenie oferty nowoczesnych usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Więcej
Zielone przestrzenie edukacji – wspólna sprawa

Ośrodki prowadzące działalność edukacyjną obejmującą zagadnienia zrównoważonego rozwoju i adaptacji do zmiany klimatu, aby być wiarygodne, powinny dawać przykład i wdrażać u siebie prośrodowiskowe rozwiązania. Nie da się tego zrobić bez świadomych, wyedukowanych i zmotywowanych zespołów.

Więcej
Dossier: 40 lat CEDAW   

Z okazji 40. rocznicy uchwalenia Konwencji ONZ w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (CEDAW) - najważniejszego dotychczas narzędzia na drodze ku równouprawnieniu kobiet i mężczyzn - nasza centrala przygotowała specjalne dossier nt. realizacji na świecie praw gwarantowanych w Konwencji. O sytuacji w Polsce pisze Liliana Religa z Konfederacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. W angielskiej wersji językowej.

Więcej 

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Co widać, kiedy weźmiemy świat pod lupę?

Świat pod Lupą. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe – za nami czwarta edycja wydarzenia organizowanego przez warszawskie biura Fundacji im. Heinricha Bölla i European Council of Foreign Relations, podczas których odbyliśmy dwa dni inspirującej podróży przez ważne i aktualne tematy polityczne oraz społeczne.

Więcej

Europejska Polityka Rolna

Podcast o przyszłości produkcji żywności w Polsce i UE

Rolnictwo w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, jest nieprzygotowane na zmianę klimatu, jednocześnie będąc jedną z głównych jej przyczyn. W audycji Agaty Skrzypczyk w Halo.Radio o wspólnej polityce rolnej i naszym Atlasie Rolnym rozmawiają Ewa Jakubowska-Lorenz, koordynatorka naszego programu Europejska Polityka Rolna oraz Ewa Sufin-Jaquemart z Fundacji Strefa Zieleni. 

Więcejto program stypendialny, w którym wspieramy niezależne dziennikarstwo. Każdego roku udzielamy stypendiów dla dziennikarzy na podróż do Stanów Zjednoczonych i napisanie relacji w jednym z trzech kluczowych dla nas obszarów: Demokracja & Prawa Człowieka, Polityka Międzynarodowa oraz Energia & Klimat. Zobaczcie kolejne teksty powstałe w ramach programu.


Moc kobiecej energii odnawialnej

Rozwój energii odnawialnej daje nam unikatową szansę na zburzenie dawno ustalonego podziału płci w sektorze energetycznym. Gra w zielone będzie uczciwa, czysta i kobieca.

Więcej
Amerykanie nieprzygotowani na rosyjskie manipulacje w wyborach 2020

Amerykańskie społeczeństwo nigdy nie było bardziej podzielone niż dziś. Taka polaryzacja nadmuchała bańki informacyjne, które są od siebie tak odległe, jakby należały do różnych rzeczywistości. W takich warunkach łatwo manipulować opiniami, zaprzeczać faktom i zniekształcać obraz prawdy.

Więcej

PRZYDATNE LINKI   


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.

FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

W przypadku rezygnacji z subskypcji (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.

 

Boelletyn Warszawa 
Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie
ul. Żurawia 45
02-156 Warszawa  
Polska

+0048 22 440 13 33
pl-info@pl.boell.org
https://pl.boell.org
Dyrektorka: Joanna Maria Stolarek

Państwa dane są poufne i nie będą przekazywane stronom trzecim zgodnie z naszą polityką prywatności: https://www.boell.de/en/2016/09/23/privacy-policy.