Wird diese Nachricht nicht richtig dargestellt, klicken Sie bitte hier.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 1/2020

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy, 

2020 to rok wielu wyzwań. Przyszłość projektu europejskiego z ponadsektorowym zielonym nowym ładem, postępujące zmiany klimatyczne czy kampania do wyborów prezydenckich – to tylko kilka z nich. Nie wspominając o globalnych kryzysach.
Są to tematy dotyczące nas wszystkich, wszyscy powinniśmy zabrać w nich głos i zostać usłyszani/e. Dlatego też będziemy nadal zwracać wzmożoną uwagę na równość szans kobiet i mężczyzn we wszystkich obszarach życia. Chcemy, by nastał „czas kobiet”, by w strategicznych dyskusjach zdominowanych dziś jeszcze przez jedną grupę społeczną, grupę mężczyzn, głos kobiet był lepiej słyszalny. Czy to w polityce, gospodarce, czy ekologii. Jak to robimy? Na przykład pytając: Jak rozmawiać o sprawiedliwej społecznie transformacji energetycznej? Odpowiedzi na to szukamy w Ekologicznej Akademii Kobiet. A o tym, jak zwiększyć rzeczywisty wpływ kobiet na polityczne decyzje, informuje nasz najnowszy raport „Kobiety w Parlamencie Europejskim” przygotowany wspólnie z Instytutem Spraw Publicznych.  

Życzymy inspirującej lektury!   

Joanna Maria Stolarek                                                       
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  


Nowe publikacje do pobrania

Kobiety w Parlamencie Europejskim. Strategie partii politycznych w wyborach 2019 roku w Polsce

Raport powstał we współpracy Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie z Instytutem Spraw Publicznych. Zawiera analizę obecności kandydatek na listach wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego z 2019 roku oraz tego, w jaki sposób kształt list przełożył się na sukces wyborczy kobiet.

Więcej

Energia & Klimat

Wideo: Jak rozmawiać o zmianie klimatu?

W siedmiu punktach Agata Skrzypczyk przekazuje porady, jak skutecznie motywować ludzi do działania, by zyskać nowych sojuszników/sojuszniczki do walki ze skutkami zmiany klimatu.   

Zobacz wideo

2019, czyli węgiel jeszcze górą

Michał Olszewski w kolejnym artykule komentuje sytuację w polskim sektorze energetycznym i podsumowuje miniony rok w tym obszarze.

Więcej
Europa nie odrobiła lekcji z Fukushimy

Historia każdego kraju, który kiedykolwiek zainicjował program jądrowy, pokazuje, że żaden z nich nie miał jasnej strategii zarządzania odpadami przed uruchomieniem pierwszego reaktora. Wywiad Ewy Dryjańskiej z Mycle Schneiderem, ekspertem ds. energii, na temat zagrożeń związanych z odpadami jądrowymi.

Więcej

Demokracja & Prawa Człowieka

Przełom czy zaledwie światło w tunelu?      O udziale kobiet w polskiej polityce.

Relacja ze spotkania w Biurze Przecznika Praw Obywatelskich na temat możliwości wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w polityce. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 pokazały, że kwoty płci na listach wyborczych nie są dziś wystarczającym mechanizmem. Dyskutowano  o powodach prawnych, politycznych i społecznych obecnej sytuacji oraz możliwych zmianach na przyszłość.  

Więcej
Dossier: Migracja i świat 

Migracja jest  rzeczywistością  nas  wszystkich, niezależnie od  tego,  w   jakim  miejscu  mieszkamy.   Przedstawiamy nasze   dotychczasowe   działania   w  tym  obszarze  oraz prezentujemy nasz autorski projekt Exilium.

Więcej

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Wideo: Co widać, kiedy weźmiemy świat pod lupę?

Za   nami    Świat    pod   Lupą.   Warszawskie   Spotkania Międzynarodowe 2019, czyli   osiem   debat   panelowych, m.in.:  Czy istnieje  europejski model życia i czy trzeba go bronić?  Sojusze  na  rzecz  klimatu  -   kto   i   jak   może uratować świat?  Czy  ONZ jest passe? Czy (tylko) kobiety mogą uratować politykę międzynarodową? Jaka Polska, w jakiej Europie?

Zobacz nagrania z debat
Europejska Polityka Rolna

Bez współpracy ze społeczeństwem nie będzie zmian

Rolnictwo może i powinno odegrać kluczową rolę w powstrzymaniu zmian klimatu i wymierania gatunków. Jednak, by tak się stało, musi się ono zmienić. Tego domagali się w Berlinie aktywiści i obywatelki na 10. demonstracji „Wir haben es satt” („Mamy dość”).  Polska delegacja spotkała się z niemieckimi rolnikami, by poznać ich doświadczenia.

Więcej

PRZYDATNE LINKI   


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.

FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

Wenn Sie diese E-Mail (an: unknown@noemail.com) nicht mehr empfangen möchten, können Sie diese hier kostenlos abbestellen.

 

Boelletyn Warszawa 
Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45
00-68 Warszawa  
Polska

+48  22 440 13 33
pl-info@pl.boell.org
https://pl.boell.org
Dyrektorka: Joanna Maria Stolarek

Państwa dane osobowe są poufne i nie będą przekazywane stronom trzecim. Więcej w naszej Polityce prywatności na https://www.boell.de/en/2016/09/23/privacy-policy on https://www.boell.de/en/2016/09/23/privacy-policy.