Wird diese Nachricht nicht richtig dargestellt, klicken Sie bitte hier.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 6/2020

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy, 

Dokładnie dziś, 1 lipca, rozpoczyna się niemiecka prezydencja w Radzie UE. Jest to szczególny dzień w wyjątkowym czasie, w samym środku globalnego kryzysu zdrowotnego, gospodarczego i klimatycznego. Co oznacza również historyczną szansę na nowy początek w Europie, jej silniejsze zjednoczenie i wyznaczenie kierunku dla zielonej, społecznej i suwerennej UE. Z pakietem bodźców gospodarczych i budżetem, który inwestuje w przyszłość, a nie w przeszłość: w ochronę klimatu, digitalizację i prawdziwe projekty europejskie, jak np. wspólne sieci energetyczne i kolejowe. Teraz nie ma już czasu na małe kroki i złe kompromisy. Europa musi działać i pokazać swoją siłę i sprawczość. Potrzebujemy nowego impulsu dla Europy, który każdy może poczuć. Zebraliśmy dla Was europejskie głosy na temat oczekiwań, szans i wyzwań wobec tego półrocza, zajrzyjcie tam!  

Europa to wspólny fundament wartości. Budują go m.in. demokracja i prawa człowieka, społeczna i ekologiczna sprawiedliwość, wolność słowa i mediów oraz tolerancja i świat wolny od dyskryminacji, bez względu na płeć, pochodzenie czy orientację seksualną. Ich ochrona jest priorytetem i nie podlega dyskusji. Tam gdzie te wartości są zagrożone, my jako Zielona Fundacja podnosimy głos. Na przykład gdy atakowane są mniejszości seksualne i prawa człowieka. Polecamy w tym kontekście naszą rozmowę z aktywistą środowiska LGBT Bartem Staszewskim. Poza tym zapraszamy Was do udziału w naszych najbliższych wydarzeniach i debatach, m.in. o rasizmie i muzułmanach.   

Życzymy Wam inspirującej lektury! 

Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  Zapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach online!

Czy zasadny jest rozwój energetyki jądrowej w Polsce?
Seminarium online, 2.07.2020, godz. 18:00

Problemy polskiej energetyki z ich wpływem na klimat, jakość powietrza i wody, a także na ceny prądu dotyczą każdego i każdej z nas. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jakie źródła energii będą dla nas najkorzystniejsze i czy w miksie energetycznym powinien znaleźć się atom. W czasie spotkania Bartłomiej Derski, redaktor portalu WysokieNapięcie.pl oraz autor broszury „Czy rozsądny jest rozwój energetyki jądrowej w Polsce?” przedstawi główne tezy publikacji, którą wydaliśmy razem z Instytutem na rzecz Ekorozwoju. a potem odpowie na pytania i komentarze publiczności.
Więcej

O rasizmie. Talk Joanny Marii Stolarek z Mamadou Diouf, aktywistą społecznym  
Rozmowa online na żywo, 6.07.2020, godz. 16:00

Rasizm to jedna z najbardziej przemilczanych i jak się okazuje, jedna z najbardziej zabójczych, pozostałości tradycji kolonialnej w demokracjach liberalnych. Ostatnie protesty w USA, wywołane śmiercią czarnoskórego obywatela USA Floyda Georga, wskazały na codzienny rasizm w Stanach, ale także i w Europie zrobiło się na ten temat głośno. A jak ta sytuacja wygląda w Polsce, zwłaszcza z perspektywy tutejszych „people of colour”, których w kraju jest całkiem sporo?
Więcej

Od imigrantów do ministrów. O integracji politycznej społeczności muzułmańskich w elitach Europy Zachodniej – wnioski dla Polski
Debata online, 7.07.2020, godz. 16:00


Kwestia integracji zróżnicowanych wewnętrznie społeczności muzułmańskich w krajach Europy Zachodniej stała się w ostatnich latach jednym z najważniejszych tematów debaty o kształcie tożsamości narodowych społeczeństw europejskich i samej idei Europy. W polskich mediach, również liberalnych, ta złożona problematyka jest obecna w bardzo ograniczonym zakresie. Tymczasem jako istotny element kształtujący wewnętrzną sytuację społeczną i polityczną najważniejszych europejskich partnerów Warszawy, zwłaszcza Niemiec, jest ona ważna także dla Polski. Zapraszamy na dyskusję na ten temat.
Więcej


Demokracja & Prawa Człowieka

LGBT+ to ludzie. Talk Joanny Marii Stolarek z Bartem Staszewskim, aktywistą LGBT+ z "Miłość nie wyklucza" 

Jak środowiska LGBT+ reagują na ataki i kampanie nienawiści wokół nich, gdzie oczekują wsparcia i co chciałyby powiedzieć politykom i publicystom, odwołującym się do najgorszych instynktów ludzkich dla korzyści politycznych? O tym i wielu innych aspektach jest ta rozmowa.

Zobacz nagranieNagroda Anny Klein 2021

Anna Klein była prawniczką i polityczką a także pierwszą w historii feministyczną senatorką w Berlinie i otwarcie żyjącą lesbijką. Nagrodą w wysokości 10 tys. euro wspieramy od lat kobiety, które wyróżniają się wyjątkowym zaangażowaniem w działania na rzecz demokracji płci. Zapraszamy do nominowania kandydatek do tegorocznej edycji. Termin na nadsyłanie zgłoszeń do 1 września 2020.

Więcej

 

Konkurs: Pamiętniki LGBT+

Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ we współpracy z nami ogłasza Konkurs na Pamiętniki osób LGBT+. Opowiedzcie nam Wasze historie. Podzielcie się wspomnieniami i doświadczeniami. Wszystkie pamiętniki zostaną zachowane w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, a podpisane wystartują w Konkursie z nagrodami.  

Więcej


Europa & Sprawy Międzynarodowe

Cykl debat: Ost/Wschód: Polsko-niemieckie debaty o Wschodzie

Ideą przewodnią polskiego-niemieckiego okrągłego stołu jest wywołanie debaty między polskimi i niemieckimi ekspertami i aktywistami oraz ludźmi nauki, mediów i dyplomacji na temat polityki wschodniej. Jaka jest polityka Polski i Niemiec wobec Wschodu? Jakie powinny być odpowiedzi Unii Europejskiej na najbardziej palące wyzwania stojące przed Wspólnotą w relacjach ze Wschodem? W projekcie odbyły się trzy debaty. Polecamy relacje i nagrania!
Więcej

Muzułmanie w Niemczech

Integracja różnorodnych społeczności muzułmańskich pochodzenia migracyjnego stanowi kluczową kwestię dla Unii Europejskiej. W ostatnich dekadach zdecydowanie przyspieszyła ona w sferze politycznej, czego dobrym przykładem są Niemcy. W Polsce, w której raczej dominuje negatywny stosunek do mieszkających w Europie muzułmanów, tego zjawiska niemal się nie dostrzega, co skutkuje dalszym dystansowaniem się od wielokulturowej Unii. Polecamy analizę na ten temat.
Więcej

Porażka wyborcza Trumpa nie zakończy rasizmu

O fali protestów w USA po morderstwie George'a Floyda i jej przyczynach możecie przeczytać w podwójnym wywiadzie z Bastianem Hermissonem, dyrektorem naszego biura w Waszyngtonie i Mekonnenem Mesghena, referentem ds. migracji i różnorodności w naszej centrali w Berlinie. Wywiad w języku angielskim.

Więcej

Energia & Klimat

Komunikat prasowy: Publikacja nt. atomu

Wraz z nasilającym się kryzysem klimatycznym dyskusja nt. alternatyw dla węgla nabiera w Polsce tempa. Autorzy broszury przedstawiają jedną z nich – rozwój energetyki jądrowej. Analiza wskazuje na wysokie koszty i długi czas realizacji, a także na niekompatybilność atomu z trendami unijnymi.

WięcejBroszura: Czy zasadny jest rozwój energetyki jądrowej w Polsce? 

Broszura zwraca uwagę na kluczowe kwestie, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji nt. budowy elektrowni jądrowej: Jaki jest obecnie status energetyki jądrowej na świecie? Czy jest to rozwiązanie wpisujące się w transformację energetyczną kraju? Jak zamierza się finansować takie przedsięwzięcie jak budowa elektrowni jądrowej? Jak może być to przyjęte przez społeczeństwo? Czy energetyka jądrowa przyczyni się do ochrony klimatu? Teksty i infografiki broszury podają argumenty dot. zasadności (lub nie) rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, w świetle dziejących się na świecie głębokich zmian w tym zakresie.

Broszura do pobrania
Film dokumentalny: Można panikować

Niektórzy poświęcają całe swoje życie na ochronę klimatu. Kimś takim jest prof. Szymon Malinowski, o którego walce o fakty i wiedzę wokół zmian klimatycznych opowiada niniejszy film. Dokument ten, który współfinansowaliśmy, jest już dostępny nieodpłatnie dla szerokiej publiczności. Możecie go oglądać, komentować, polecać i rozpowszechniać! We wrześniu, w ramach Festiwalu Millenium Docs Against Gravity bohaterowi filmu prof. Szymonowi Malinowskiemu zostanie uroczyście wręczona nagroda miesięcznika „Focus” dla Największej Osobowości Festiwalu.

Zobacz film

Europejska Polityka Rolna

Informacja prasowa: Atlas owadów

Na całym świecie giną owady z powodu rolnictwa przemysłowego oraz intensywnego stosowania pestycydów, które zagrażają produkcji żywności – wynika z „Atlasu owadów” opublikowanego w języku angielskim przez Fundację im. Heinricha Bölla i Friends of the Earth Europe. Obie organizacje postulują ograniczenie stosowania pestycydów o 80% do 2030 r.

WięcejPublikacja: Atlas owadów

Publikacja przedstawia dane i fakty na temat pożytecznych i szkodliwych owadów w rolnictwie, formułuje krytykę niezdecydowanej polityki rolnej, a także określa konieczne kroki w celu ochrony owadów.

Publikacja do pobrania w języku angielskim. 

NIEMIECKA PREZYDENCJA W RADZIE UE    

Europa potrzebuje Real Green Deal!

Niemcy przejmują Prezydencję w Radzie UE 1 lipca. Co prawda kryzys wywołany pandemią i  kryzys gospodarczy nie zostały jeszcze przezwyciężone, ale kryzysu klimatycznego nie można odłożyć na później. Z tego powodu rząd federalny będzie zmuszony prowadzić kampanię na rzecz Real Green Deal, ekologicznej umowy dla Europy, która łączy ekonomię i ekologię oraz wyznacza kierunek dla społeczno-ekologicznej gospodarki rynkowej. Dr Ellen Ueberschär, prezeska Fundacji im. Heinricha Bölla opisuje, jak to może wyglądać. Tekst w języku niemieckim. 
Więcej

Niemiecka prezydencja w UE nie odniesie sukcesu bez Francji

Scenariusz,  w  którym Europa wychodzi z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa w sposób zrównoważony i czuje się wzmocniona, jest możliwy, ale tylko pod warunkiem, że tandem francusko-niemiecki zadziała. Tekst w języku angielskim. 

Więcej


Greckie oczekiwania

Jakie są oczekiwania greckiego rządu, ale także greckiego społeczeństwa obywatelskiego wobec niemieckiej prezydencji w Radzie UE, która rozpoczyna się 1 lipca? Na początku 2020 wszystko wskazywało na to, że grecka gospodarka ożywi się i zanotuje wzrost. Pandemia koronawirusa zniweczyła te perspektywy. Społeczeństwo greckie liczy teraz na niemieckie wsparcie. Tekst w języku angielskim.

Więcej


Punkt krytyczny w relacji UE - Wielka Brytania: brytyjska perspektywa na niemiecką prezydencję

Wielka Brytania jest w trakcie finalizowania procesu Brexitu, poza tym szczególnie mocno dotknęła ją pandemia Covid-19. Niemiecka prezydencja musi poczynić kroki w kierunku ochrony zdrowia publicznego w całej Europie, jednocześnie zapobiegając kolejnemu kryzysowi finansowemu. Może to nadać nowy impuls zmianom systemowym w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki.
Więcej

NASZ GŁOS W MEDIACH    

Wywiad naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek dla publicznego radia Deutschlandfunk Kultur na temat wyborów prezydenckich 2020 w Polsce

Wywiad z dnia 28.07.2020 w języku niemieckim

Posłuchaj wywiadu
Prezydent Warszawy może zmienić dotychczasowy układ polityczny

Wywiad naszej dyrektorki Joanny Marii Stolarek dla Freies Radio Österreich z 26.06.2020 w języku niemieckim.

Posłuchaj wywiadu


Polska: LGBTQ niemile widziane

Wywiad z naszą dyrektorką, Joanną Marią Stolarek opublikowany w wiosennym numerze Südweststachel, kwartalniku Sojusz 90/Zieloni Steglitz-Zehlendorf w języku niemieckim.

Więcej

PRZYDATNE LINKI   


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Znacie nasze strony na Facebooku i Twitterze? Polecamy!  

FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

Jeśli chcecie Państwo zrezygnować z subkrypcji Boelletynu (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland

+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
https://pl.boell.org