Wird diese Nachricht nicht richtig dargestellt, klicken Sie bitte hier.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 7-8/2020

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

Oddajemy w Wasze ręce wakacyjne wydanie Boelletynu: lekturę na długie, ciepłe wieczory – także z komarami w tle. O tym, że to ważne dla nas i dla równowagi biologicznej owady - mimo ich czasami męczącej obecności - możecie przeczytać w naszym Atlasie owadów.

Za nami trudne pierwsze półrocze w cieniu pandemii, która zatrzymała światowe gospodarki, zamknęła nas w domach i pokazała wyraźnie nierówności społeczne. Z drugiej strony zmusiła nas do krytycznego spojrzenia na porządek świata i zweryfikowania dotychczasowych priorytetów. Świat przybliżył się nagle, jakby zmniejszył. Okazało się, że wirtualnie można kontynuować częściowo to, co w świecie realnym jest chwilowo niemożliwe. Te doświadczenia zostaną z nami i ułatwią cyfrową transformację, o której często się mówi.    

Ważna jest tutaj także rola kobiet. Czy dzięki nim zmieni się świat? Na lepszy? Może nie od razu. Ale powoli tak. A jak to się zadzieje? Na to i na dużo innych pytań związanych z feminizmem, polityką i równością płci odpowie nasze nowe dossier, w którym zebraliśmy wiele ciekawych tekstów i opracowań na ten temat. Odnieśliśmy się także krytycznie do planów wychodzenia Polski z konwencji stambulskiej. Byłby to fatalny sygnał dla kobiet i innych ofiar przemocy.

W Polsce zakończył się maraton wyborczy – tym razem odbyły się wybory prezydenckie, także w cieniu Covid19. Dwie tury wzbudziły bardzo duże zainteresowanie zagranicznych mediów sytuacją nad Wisłą. Często byliśmy pytani o komentarze i analizy przed- i powyborczego krajobrazu w Polsce. Wybraliśmy parę z nich dla Was.

Czas wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym i gospodarczym nie kończy się. Ale jest także powód do optymizmu. Na ostatnim szczycie UE zapadły bardzo ważne decyzje. Po raz pierwszy w europejskiej historii budżet będzie w jasny sposób powiązany z celami klimatycznymi oraz po raz pierwszy poszanowanie dla praworządności będzie kryterium dla wydatków budżetowych. Ponadto Niemcy zaakceptowały wspólne gwarancje dla europejskiego zadłużenia – to ewenement, który pomoże odbudować się wielu krajom UE po pandemii. Europa udowodniła w ten sposób, że jest wspólnotą wartości – tym bardziej w czasach kryzysu.

Wartości: o nich i o rasizmie rozmawialiśmy z Mamadou Diouf, znanym muzykiem i społecznikiem. Poza tym – pozostając wierni mottu naszego patrona Heinricha Bölla – wtrącamy się dyskutując o gorących tematach, którym jest na przykład integracja migrantów ze środowisk muzułmańskich w Europie Zachodniej.

Gorąco i interesująco będzie nadal. Mamy w planach wiele działań, o których będziemy Was informować, mając nadzieję, że będziecie z nami.

Ale na razie udajemy się na zasłużony urlop i życzymy wszystkim udanych wakacji!

Joanna Maria Stolarek
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w WarszawieZapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach online!

Zielone Dni w Sokołowsku 
Seminarium miedzynarodowe, 28.08.2020


W Sokołowsku k. Wałbrzycha w dniach 28-30 sierpnia odbędzie się dwudniowe spotkanie zielonej społeczności. Wydarzenia w sobotę, 28.08, w tym m.in. międzynarodowe seminarium pt.: "Europejski Zielony Ład w dobie pandemii", będą otwarte i transmitowane na żywo. Zapraszamy do udziału! 
Więcej


Demokracja & Prawa Człowieka

Polityka i świat oczami kobiet

Feminizm i demokracja płci są silnie zakorzenione w Fundacji im. Heinricha Bölla. Dlatego w naszych działaniach kładziemy szczególny nacisk na uwzględnianie perspektywy płci. Zobaczcie nasze dotychczasowe działania w tym obszarze - zebraliśmy je w dossier. 

Więcej
O rasizmie - rozmowa online naszej dyrektorki Joanny Marii Stolarek z Mamadou Diouf, działaczem społecznym 

Rasizm  to  jedna  z  najbardziej  przemilczanych  i  jedna  z najbardziej  zabójczych  pozostałości  tradycji  kolonialnej  w demokracjach  liberalnych.  Protesty  po  zabójstwie  Georga Floyda w USA ukazały z całą mocą codzienny rasizm nie tylko w Stanach. Także w Europie zrobiło się na ten temat głośno. A jak ta sytuacja wygląda w Polsce?   

Zobacz nagranie
Infrastruktura rasizmu

Rasizm  strukturalny  jest  głęboko  zakorzeniony  na  całym świecie i powoduje, że każdego dnia tysiące ludzi pada ofiarą dyskryminacji  ze względu  na  kolor  skóry.  Heimatkunde, portal  zajmujący  się  polityką  migracyjną,  zebrał   teksty, nagrania  i  wiele  innych  materiałów  na  temat   rasizmu – polecamy wam ten zbiór. W języku niemieckim.

Więcej
 

Ochrona praworządności w państwach członkowskich UE

Polecamy rozmowę naszej dyrektorki Joanny Marii Stolarek i Gerta Röhrborna, kierownika naszego programu Demokracja & Prawa  Człowieka z Małgorzatą Tracz, posłanką do Sejmu, Sergeyem Lagodinskym, posłem Parlamentu Europejskiego oraz Bendekiem  Javorem, dyrektorem   Przedstawicielstwa  Budapesztu  w  Brukseli   na temat  praworządności  w  UE.  Kto i jakie środki  mogą zagwarantować ochronę demokracji i praw obywatelskich? W języku angielskim. 

Więcej
Męskość jako projekt - seria filmów na temat polityki płci

Polecamy projekt filmowy naszego biura w Moskwie  na temat polityki płci. Męskość i przemoc, współczesne ojcostwo - to tylko niektóre z pytań i tematów serii filmów edukacyjnych pt.: „Męskość dla początkujących” opisujących i omawiających style życia, postawy, wartości, poglądy na temat ról płciowych i wzorce zachowań współczesnych mężczyzn. Filmy są w języku rosyjskim z angielskimi napisami.

Więcej

DialoguePerspektives – Forum dialogu między różnymi religiami i światopoglądami

Ruszyła tegoroczna edycja programu. Jeśli jesteś studentką/studentem lub doktorantką/ doktorantem w Unii Europejskiej lub Wielkiej Brytanii, aktywnie uczestniczysz w życiu swojej uczelni, wspólnoty religijnej lub w organizacji spolecznej i interesują Cię pytania dotyczące roli religii i światopoglądów - aplikuj do udziału w tegorocznej edycji. Termin na złożenie aplikacji do 15 sierpnia br.

Więcej

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Od imigrantów do ministrów

Co wiemy o integracji środowisk muzułmańskich w społeczeństwach Europy Zachodniej? Ten temat obok problematyki klimatycznej i dalszej integracji instytucjonalnej UE wokół strefy euro będzie jednym z najważniejszych zagadnień przyszłej polityki europejskiej. Zajmujemy się tym tematem od strony faktów i statystyk od dłuższego czasu. Polecamy zbiór zawierający raport, nagrania debat, podcast i komentarze na ten temat.
 
Więcej


Europejska polityka migracyjna: Potrzeba więcej solidarności!

Jakie są oczekiwania wobec nowego paktu ds. migracji i azylu UE? Jakie obawy się z nim wiążą? Polecamy rozmowę na ten temat z Erikiem Maquardt, posłem Parlamentu Europejskiego i Josephine Liebl, szefową wydziału rzecznictwa Europejskiej Rady ds. Uchodźców (ECRE). W języku angielskim. 

Więcej
USA w drodze do wyborów prezydenckich 

Wybory jesienią 2020 roku ukształtują charakter Stanów Zjednoczonych i ich rolę w świecie. Zobaczcie serię teksów i komentarzy do trwającej aktualnie kampanii wyborczej oraz wydarzeń w amerykańskiej polityce. Jaki jest ich wpływ na  społeczeństwo w USA? W języku niemieckim.

Więcej

Energia & Klimat

Czy zasadny jest rozwój energetyki jądrowej w Polsce? - debata online 

To tytuł naszej broszury wydanej wspólnie z Instytutem na rzecz Ekorozwoju, autorstwa Bartłomieja Derskiego i Rafała Zasunia. Jej inauguracja miała miejsce podczas seminarium online. Polecamy jego nagranie, a w nim odpowiedzi na wiele pytań: Jaki jest obecnie status energetyki jądrowej na świecie? Jak wyglądają plany finansowania elektrowni jądrowej w Polsce? 

Zobacz nagranie

Atlas mobilności

E-mobilność, elastyczny transport publiczny, transformacja sektora motoryzacyjnego, polityka dotycząca transportu w UE i  rozwiązania dla zrównoważonej turystyki - to tylko niektóre tematy Atlasu mobilności. Polecamy zbiór materiałów, w tym liczne infografiki, dotyczące nowych technologii i koncepcji w obszarze mobilności. 

Więcej

Europejska Polityka Rolna

Reforma polityki rolnej UE i ochrona bioróżnorodności. 

W jaki sposób plany Europejskiego Zielonego Ładu zmienią europejską politykę rolną? Co musi się wydarzyć, aby Europa rozwijała rolnictwo przyjazne dla klimatu i różnorodności biologicznej? Jaką znaczenie ma nasza dieta i podejście do handlu? Polecamy rozmowę na ten temat. W języku angielskim.

WięcejPremiera Atlasu owadów

Na całym świecie giną owady z powodu rolnictwa przemysłowego oraz intensywnego stosowania pestycydów, które zagrażają produkcji żywności – wynika z „Atlasu owadów” opublikowanego w języku angielskim przez Fundację im. Heinricha Bölla i Friends of the Earth Europe. W czerwcu w Brukseli odbyła się premiera tej edycji.  Polecamy nagranie.

Więcej

NIEMIECKA PREZYDENCJA W RADZIE UE    

Priorytety niemieckiej Prezydencji w Radzie UE

Pierwszego lipca Niemcy objęły przewodnictwo w Radzie UE. Rząd niemiecki będzie musiał stawić czoła pandemii i jej konsekwencjom dla ponad 500 milionów obywateli UE. Oprócz tego na agendzie UE jest wiele pilnych tematów i nierozwiązanych dotąd kwestii. Polecamy zbiór opinii, komentarzy i oczekiwań na temat niemieckiej prezydencji. W języku niemieckim.

Więcej

NASZ GŁOS W MEDIACH    

Polska pozostaje podzielona

Polecamy   komentarz   naszej   dyrektorki,   Joanny   Marii Stolarek do sytuacji po wyborach  prezydenckich  w  Polsce. W języku angielskim. 

Więcej
Program Demokracja globalnie na temat Polski w austriackiej, niekomercyjnej telewizji Dorf TV  

Program telewizyjny poświęcony sytuacji politycznej i społecznej w Polsce z udziałem naszej dyrektorki Joanny Marii Stolarek, nadany dn. 30.07.2020 o godz. 19:30. W języku niemieckim. 

Zobacz program
Wyjście Polski z konwencji stambulskiej: "To byłby fatalny sygnał dla kobiet"

Rozmowa z naszą dyrektorką, Joanną Marią Stolarek na temat zapowiedzi wycofania się Polski z konwencji stambulskiej w Salzburger Nachrichten z dn. 30.07.2020. W języku niemieckim.

Więcej
Wolność prasy w demokracjach

Ograniczanie wolności prasy i szykany wobec środowiska dziennikarskiego to nie są pojedyncze przypadki – nawet ustawy zasadnicze nie są w stanie w pełni chronić wolności prasy. Polecamy materiał Tagesschau.de z 16.07.2020 opisujący przykłady z różnych krajów europejskich - Francji, Hiszpanii, Serbii, Bułgarii, czy Węgier. Do sytuacji w Polsce odniosła się nasza dyrektorka, Joanna Maria Stolarek. W języku niemieckim

Więcej

PRZYDATNE LINKI   


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Znacie nasze strony na Facebooku i Twitterze? Polecamy!  

FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

Jeśli chcecie Państwo zrezygnować z subkrypcji Boelletynu (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland

+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
https://pl.boell.org