Wird diese Nachricht nicht richtig dargestellt, klicken Sie bitte hier.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 9/2020

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy, 

Świat pędzi jak szalony. Mało kto nadąża za ilością komunikatów i wydarzeń. Ponadto pandemia koronawirusa pozostaje dla nas cały czas wyzwaniem. Podobnie jak kryzysy globalne, z pozoru bardzo dalekie, a jednak mają na nas bezpośredni wpływ. Chcemy przyjrzeć się temu pędzącemu światu z bliska, już po raz piąty z rzędu przyłożymy szkło powiększające do mapy i spoglądniemy wraz z Wami na politykę międzynarodową i jej oddziaływanie na Europę i na Polskę. Tegoroczna edycja Świata pod lupą – naszego międzynarodowego wydarzenia organizowanego z ECFR – będzie inna, hybrydowa. Otwieramy ją 15 października na żywo, m.in. z udziałem naszej prezeski Ellen Ueberschär, a później przez trzy tygodnie debatujemy online o aktualnych wyzwaniach geopolityki. Serdecznie zapraszamy do udziału! Zarejestrujcie się!
Poza tym, jak zawsze, przygotowaliśmy dla Was interesujące zestawienie różnych tematów. Jest i o Białorusi i jej odważnych kobietach, o 30. rocznicy Zjednoczenia Niemiec, o zielonych pomysłach przewodniczącej Komisji Europejskiej, a także o kościele i węglu, o praworządności i o zrównoważonym rolnictwie.

Serdecznie pozdrawiam i życzę ciekawej lektury
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  Zapraszamy do udziału w naszym wydarzeniu! 

Świat pod lupą. Warszawskie spotkania międzynarodowe

15.10 - oficjalne otwarcie z dyskusją na żywo 
od 20.10 do 5.11 w każdy wtorek i czwartek - debaty online 

Świat  pod  lupą  to  cykl  spotkań  o  Polsce,  Europie i świecie, podczas których poruszamy najbardziej palące  problemy   międzynarodowe.  Te rozmowy  są  szczególnie  istotne  w  czasie  nowych  wyzwań, kryzysów  i  globalnych  przemian.  Jaki  świat  wyłoni  się  z  i po kryzysie koronawirusa? Czy jesteśmy świadkami przełomu w integracji europejskiej? Co czeka stosunki transatlantyckie po wyborach w USA? Jak  zazielenić  gospodarkę?  To  tylko  niektóre  z pytań, na jakie będziemy szukać odpowiedzi podczas tegorocznej, piątej edycji. Prosimy o rejestrację!

Więcej

Oferta pracy w naszym zespole 

Od 1 listopada poszukujemy Kierownika/Kierowniczki w programie Energia & Klimat w wymiarze pełnego etatu.

Termin na nadsyłanie aplikacji: do 5 października. 

Zobacz ogłoszenie o pracę

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Białoruska rewolucja ma kobiecą twarz

Protesty na Białorusi, które trwają od tygodni, są efektem dotychczasowej polityki prezydenta Łukaszenki i pragnienia zmian polityczno-społecznych w tym kraju. Ich rozwój ma dynamiczny charakter, a o prognozy jest nadal trudno. Białoruś zmienia się na naszych oczach, a głównym motorem tych przemian są kobiety.

Więcej
Białoruś potrzebuje nowego otwarcia

Oświadczenie Ellen Ueberschär, Prezeski Fundacji im. Heinricha Bölla, na temat wydarzeń na Białorusi

Więcej
Podcast: „Głosy z Białorusi”

Polecamy skrót wydarzenia zorganizowanego przez naszą centralę w Berlinie z odczytywaniem tekstów i odsłuchiwaniem nagrań dźwiękowych z publicznych miejsc na Bałorusi dokumentujących oszustwa wyborcze. Podcast z udziałem naszej prezeski Ellen Ueberschär, w języku niemieckim. 

Więcej

Demokracja & Prawa Człowieka

Zielone Dni w Sokołowsku

Mimo pandemii, zachowując warunki bezpieczeństwa, udało się pod koniec sierpnia zebrać  w Sokołowsku k. Wałbrzycha 140 zielono myślących ludzi na trzydniowej międzynarodowej imprezie Zielone Dni w Sokołowsku.

Więcej


Konkurs na Pamiętniki Osób LGBT+

Już tylko do 15 października czekamy na Pamiętniki! Opowiedzcie Wasze historie, podzielcie się z innymi wspomnieniami i doświadczeniami. Wszystkie Pamiętniki powiększą zbiory Gabinetu Rękopisów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, wybrane ukażą się w 2021 r. w specjalnie przygotowanym zbiorze. Nagrody czekają!


Regulamin Konkursu 

Energia & Klimat

Polecamy dwa teksty z Magazynu Kontakt pt.: "Prawdziwa cywilizacja śmierci", który powstał przy naszym wsparciu. 

Strach z miłości do Ziemi

Fotorelacja Kai Kwaśniewskiej: Spotkałam się z aktywistkami i aktywistami klimatycznymi z różnych środowisk. Mimo wielu różnic, wszyscy w pewnym momencie zmagali się z wszechogarniającym uczuciem bezradności wywołanym wiedzą o stanie naszej planety.   

 

Więcej
Kościół bez węgla

Ignacy Dudkiewicz: Kościół powinien zerwać relacje – inwestycyjne i sponsorskie – ze spółkami paliwowymi i energetycznymi z sektora węgla i gazu. To kwestia wiarygodności oraz integralności jego nauczania i działania. Oraz krok niezbędny dla ochrony ludzkiego życia.   

 

Więcej

Europejska Polityka Rolna

Dossier: Bioróżnorodność

Każdego dnia, bez względu na szerokość geograficzną, tracimy ekosystemy, gatunki i bioróżnorodność, w wielu przypadkach niestety nieodwracalnie. Jak można chronić ekosystemy? Co je niszczy? I co to ma wspólnego z globalną sprawiedliwością? Polecamy zbiór materiałów pokazujących aktualny rozwój w tym obszarze. W języku niemieckim. 

Więcej
Seria filmów: Systemy żywnościowe i żywienie z perspektywy społeczeństwa obywatelskiego 

Jak przekształcić systemy żywnościowe w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju, równości i sprawiedliwości? Co musi stać u podstaw tej transformacji? Polecamy pierwszy film na ten temat. W języku angielskim.

Zobacz film

Niemiecka Prezydencja w Radzie UE

Zielone idee dla przyszłości Europy. Priorytety po pandemii Covid-19

Niemiecka prezydencja w Radzie Unii Europejskiej stoi w obliczu poważnych wyzwań związanych z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19. Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się warunki i okoliczności w czasie pandemii, a wraz z nimi niepewność i nieprzewidywalność, z którymi zmaga się Unia, powinniśmy zastanowić się nad działaniami Europy w odpowiedzi na czekające nas wyzwania w perspektywie długoterminowej. 

Więcej
Po orędziu Ursuli von der Leyen o stanie Unii: Czas na działanie!

Orędzie przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen o stanie Unii wyznaczyło ambitne cele i strategię wobec dotykających obecnie Europę i świat kryzysów. Słowa jednak nie wystarczą. Muszą być poparte odpowiednimi działaniami i politycznymi decyzjami.

Więcej

My w mediach

Podcast: Zjednoczenie Niemiec. Co się udało a co nie?

Rozmowa naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek z Piotrem Maślakiem w audycji Pierwsze Śniadanie w TOK-u, 2.10.2020

Posłuchaj podcastu
Wywiad naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek, dla Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, Karpacz, 8.09.2020 

Zobacz nagranie


Praworządność i prawa podstawowe w UE przed i po pandemii
Dyskusja  w  ramach  cyklu  Werkstatt  organizowanego przez  Zielonych  z  Brandenburgii   z   udziałem  naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek i posła do Parlamentu Europejskiego, Sergeya Lagodinskyiego z 3.09.2020. W języku niemieckim. 


Zobacz nagranie

Przydatne linki


Impresum   

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Znacie nasze strony na Facebooku i Twitterze? Polecamy!


FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

Jeśli nie chcą Państwo otrzymywać od nas wiadomości (na adres: unknown@noemail.com) prosimy klinkąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
Lidia Dąbrowska
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland

+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
https://pl.boell.org