Wird diese Nachricht nicht richtig dargestellt, klicken Sie bitte hier.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 10/2020

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy, 

Publikujemy ten numer Boelletynu w momencie liczenia głosów w wyborach prezydenckich w USA. Niezależnie od tego, kiedy poznamy ostateczne wyniki i kto zostanie 46. Prezydentem Stanów Zjednoczonych, to napięcie, z jakim my tu w Europie czekamy, pokazuje nam, jak ważne są sprawne instytucje i mechanizmy demokratyczne, jak ważne dla pokoju i dobrobytu na świecie są dobre relacje transatlantyckie i jak ważne jest, pomimo nieuniknionych rozbieżności, szukać sojuszników dla globalnych wyzwań jak kryzys klimatyczny czy obecna pandemia.

W tegorocznej edycji Świata pod lupą wiele uwagi poświęciliśmy wpływowi pandemii, która niestety wzbiera na sile, na różne obszary naszego życia. W kilku dyskusjach przewijał się argument, że państwa rządzone przez kobiety (są one niestety w znacznej mniejszości) znacznie lepiej radzą sobie ze skutkami Covid 19. To nie przypadek – mają po prostu inaczej postawione punkty ciężkości i inną strategię. Czy zatem kobiety uratują świat? Czy nasza przyszłość leży w ich rękach? Ich siłę i ich mocny, wyraźny głos widzimy i słyszymy od paru tygodni na ulicach dużych miast i małych miejscowości. Protestują w imię prawa wyboru i wolności. Widzimy tutaj także zmianę pokoleniową. Młodzi ludzie nie godzą się już biernie na autorytarną politykę, głośno się jej sprzeciwiają. Bowiem tam, gdzie łamane są prawa człowieka, trzeba wspólnie stanąć w ich obronie i mówić jednym głosem. To nasz moralny obowiązek.   

Życzę inspirującej lektury! 
   
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  Zapraszamy do udziału w wydarzeniu

Prawa kobiet i mniejszości seksualnych w Polsce pod presją polityczną
Debata online, 10.11.2020, godz. 18:30-20:30

z udziałem:
  • Terry Reintke, posłanki do Parlamentu Europejskiego i wiceprzewodniczącej Zielonych/EFA
  • Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich RP
  • Mirosławy Makuchowskiej, Kampania Przeciw Homofobii
Moderacja: Joanna Maria Stolarek, dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie

Więcej na temat wydarzenia

Oferta pracy w naszym zespole

Od 1 stycznia 2021 poszukujemy Kierownika/Kierowniczki w programie Europa & Sprawy Międzynarodowe w wymiarze pełnego etatu.

Termin na nadsyłanie aplikacji: do 18 listopada. 

Zobacz ogłoszenie o pracę

Energia & Klimat

W krainie węglowych rojeń

Cały świat odchodzi od węgla. Energia z OZE tanieje, instalacje są coraz bardziej efektywne. Tymczasem w Polsce politycy forsowali i forsują szkodliwą, nierealną i pochłaniającą gigantyczne koszty wizję mocarstwa węglowego rodem z połowy XX-go wieku, odsuwając konieczne decyzje za cenę świętego spokoju i przerzucając ciężar na barki przyszłych pokoleń.

Więcej

Demokracja & Prawa Człowieka

„To jak wypowiedzenie wojny”. Polska wprowadza prawie całkowity zakaz aborcji

Kiedy lekarze walczą z epidemią koronawirusa i próbują gasić pożary nieznanej dotąd wielkości, wydaje się, że rządzący podłożyli bombę pod społeczeństwo. Polecamy komentarz Gerta Röhrborna, kierownika programu Demokracja i Prawa Człowieka w naszym warszawskim biurze, do aktualnej sytuacji w kraju. Tekst w języku angielskim.

Więcej
Polska nie chce uchodźców - krytyczne spojrzenie organizacji pozarządowych na Nowy Pakt o Migracji i Azylu

Pomimo twardej publicznej retoryki, polski rząd może okazać się bardziej elastyczny w sprawie Nowego Paktu, aby zapobiec porażkom w kwestiach ważniejszych z punktu widzenia polityki wewnętrznej, np. praworządności. Polecamy analizę naszej dyrektorki Joanny Marii Stolarek i Gerta Röhrborna, kierownika programu Demokracja & Prawa Człowieka. Tekst w języku angielskim. 

Więcej
Projekt EXILIUM

Pandemia zmusiła nas do zmiany naszych przyzwyczajeń i wyobrażeń m.in. także o prawie do mobilności. Ale  z pewnością nie zmniejszyła presji migracyjnej na świecie. Wykorzystajmy to doświadczenie do refleksji nad naszym zachowaniem wobec tych, którzy pochodząc z innych zakątów świata, domagają się prawa do osiedlania się. Pomogą nam w tym rozmowy z prowadzącymi projekt EXILIUM: Mayą Teryaki, Martą Bogdańską, Mamadou Diouf i Pawłem Średzińskim oraz Gertem Röhrbornem, który prowadzi ten projekt.

Zobacz filmy
Zaangażowanie społeczne i polityczne kobiet

Ruch klimatyczny ma kobiecą twarz.  Statystyki mówią, 60 proc. protestujących stanowią kobiety, w Polsce nawet 70 proc. Szczególnie  młode  kobiety angażują się w ochronę klimatu.  10.11.2020  polecamy  dyskusję  online na ten temat w polsko-niemieckim gronie.

Szczegóły wydarzenia
Walczymy, żeby przeżyć

Polecamy tekst dziennikarki Lisy Kunert, która w ramach stypendium dziennikarskiego Fundacji im. Heinricha Bölla odwiedziła Warszawę i przeprowadziła kilka wywiadów z osobami ze środowisk LGBT na temat ich obecnej sytuacji. Tekst w języku niemieckim. 

Więcej

Feministyczny numer magazynu Perspectives 
Kobiety na Bałkanach Zachodnich - prawa i walka

To wydanie Balkan Perspectives zostało napisane przez kobiety i opisuje prawa i walkę o równość płci na Bałkanach Zachodnich.

Zobacz numer

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Dossier: Wybory Prezydenckie 2020 w USA

Polecamy relację dziennikarza, Radosława Korzyckiego, którego wsparliśmy w wyprawie do USA, a w niej:  korespondencje ze stanowych wieców wyborczych, w których osobście uczestniczył, komentarze, wywiady, opinie, które pozwalają lepiej zrozumieć kulisy wyborów amerykańskiego prezydenta.    

Więcej
Świat pod lupą 2020. Europejska kultura protestu: czy walka o lepsze może łączyć ponad granicami 

Protesty odbywają się w wielu krajach na świecie. Co je powoduje? Co je łączy? Co różni? O tym w debacie z udziałem: Elżbiety Korolczuk (socjolożka, kulturoznawczyni i aktywistka na rzecz praw człowieka), Alberto Alemanno (profesor prawa i polityki Unii Europejskiej w HEC Paris), Jacka Kołtana (filozof i politolog). Moderacja: Joanna Maria Stolarek (dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie).

Zobacz nagranie 
Świat pod lupą 2020. Sprawdzian geopolitycznej Unii Europejskiej

Jak  Unia  Europejska  radzi  sobie  w   dobie   kryzysów  z geopolityką? Czy jej głos jest jeszcze słyszalny?  Polecamy  nagranie  z  debaty  z  udziałem: Gérarda Araud  (francuski dyplomata), Patrycji  Sasnal  ( politolożka ),  Jany  Puglierin  (dyrektorka    Berlińskiego    Biura   European   Council   on Foreign     Relations ).   Moderacja:   Piotr   Buras   (dyrektor Warszawskiego Biura European Council on Foreign Relations)

Zobacz nagranie

Europejska Polityka Rolna

Gordyjski węzeł suszy

Ekspertyza „Woda w rolnictwie”, przygotowana przez Koalicję Żywa Ziemia we współpracy z nami, której premiera już niebawem, pokazuje, że bez gruntownej reformy kłopoty polskiego rolnictwa, a co za tym idzie, całej gospodarki, będą się pogłębiać. Do tego dochodzi problem suszy. O tym mówi także komentarz Michała Olszewskiego, redaktora naczelnego krakowskiego wydania Gazety Wyborczej omawiający główne tezy ekspertyzy.

Więcej
Woda w rzece to woda stracona

Musimy zmienić nasze podejście do obiegu wody – najważniejsze jest odstąpienie od ułatwiania wodzie spływania ze zlewni. Wywiad z Arturem Furdyną, ekologiem wód płynących, jest częścią dodatku specjalnego do Tygodnika Powszechnego pt.: "Susza w Polsce" przygotowanego we współpracy z nami.

Więcej
Seria filmów: Systemy żywnościowe i żywienie z perspektywy społeczeństwa obywatelskiego 

Jak przekształcić systemy żywnościowe w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju, równości i sprawiedliwości? Co musi stać u podstaw tej transformacji? O tym w drugim filmie na ten temat. W języku angielskim.

Zobacz film

Nasz głos w mediach

Prawo aborcyjne w Polsce - Kobiety są wściekłe

Nasza dyrektorka, Joanna Maria Stolarek, w wywiadzie dla Deutschlandfunk opowiada o masowych protestach kobiet i młodych ludzi na polskich ulicach.  

Więcej (link do wywiadu na dole strony po otwarciu linku)
W obronie demokracji i praworządności w Europie

Jakich instrumentów potrzebujemy w Europie, by lepiej egzekwować ochronę demokracji i praworządności? O tym m.in. rozmawiano w dyskusji online, która odbyła się na zaproszenie Franziski Brantner, posłanki partii Bündnis90/Die Grünen do Bundestagu z udziałem naszej dyrektorki Joanny Marii Stolarek oraz ekspertów i ekspertek z Polski, Niemiec, Anglii i Węgier, m.in. Rzecznikiem Praw Obywatelskich RP, Adamem Bodnarem, Mártą Pardavi, z Helsinskiej Fundacji Praw Człowieka na Węgrzech. 

Zobacz nagranie

Niemiecka Prezydencja w Radzie UE

"Zarządzanie migracją" to eufemizm służący odstraszaniu migrantów

Polecamy wywiad Evy van de Rakt, dyrektorki naszego biura w Brukseli z Erikiem Marquardt, posłem do Parlamentu Europejskiego, rzecznikiem ds. polityki migracyjnej grupy Zieloni/WSE na temat przyszłości europejskiej polityki migracyjnej i azylowej. Wywiad w języku angielskim.

Więcej
 


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Znacie nasze strony na Facebooku i Twitterze? Polecamy!


FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

Jeśli nie chcą Państwo otrzymywać od nas wiadomości (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland

+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
https://pl.boell.org