Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się prawidłowo, prosimy kliknąć tutaj.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 12/2020

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

Oddajemy w Wasze ręce świąteczny numer Boelletynu. Żegnamy intensywne 12 miesięcy  w większości spędzone w cieniu pandemii, ale i obfitujące w wiele ważnych wydarzeń politycznych i społecznych. Ich zwieńczeniem jest niedawno zawarty kompromis w sprawie mechanizmu praworządności, a co za tym idzie unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy UE.  Ten kompromis to niewątpliwie duży sukces dla Europy i dla prezydencji Niemiec w Radzie UE. Jak Ambasador RFN, Arndt Freytag von Loringhoven, ocenia tę trudną, ze względu na kryzys spowodowany koronawirusem, ale także wybory w USA czy Brexit, prezydencję? O to, a także o stosunki polsko-niemieckie i wspólne dla obu krajów projekty związane z ochroną klimatu zapytaliśmy Ambasadora w ramach naszego cyklu Böll Talks.  

Kobiety mówią dość protestując na ulicy w obronie swoich praw. Mówią także stop katastrofie klimatycznej. Ich głos jest coraz bardziej słyszalny. Inspirator „Kobiety dla klimatu w Polsce”, który współtworzymy z Instytutem Spraw Publicznych, doskonale to obrazuje – polecamy Wam jego lekturę.

W tym roku dobiegła końca kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. Bilans swojej pięcioletniej, niezwykle zaangażowanej kadencji przedstawia w obszernej rozmowie z nami, mówiąc o praworządności,  walce o prawa człowieka i o swojej motywacji do działania. Polecamy nagranie. 

Teraz czekają nas świąteczne przyjemności i zasłużony odpoczynek. Dziękujemy Wam za zaufanie, za współpracę, że byliście z nami w różnych formach i odsłonach w tym niełatwym dla nas wszystkich mijającym roku 2020. Życzymy Wam wszystkim spokojnych i zdrowych Świąt oraz pomyślności w Nowym Roku. Mamy nadzieję, że w 2021 będziecie nam nadal towarzyszyć w podróży ku zielonej przyszłości. Bo warto – jest dobra dla nas wszystkich! 

Pozdrawiam serdecznie   
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  
Nowości

Program publicystyczny: Böll Talks 

Europa, praworządność, demokracja, prawa człowieka, prawa kobiet i mniejszości seksualnych, równość płci, ochrona klimatu i sprawiedliwa transformacja - to część obszarów naszego fundacyjnego działania. O nich i wielu innych sprawach rozmawiamy z uczestnikami i uczestniczkami życia politycznego i społecznego w Polsce i Europie.

Böll Talks#3 

Gościem trzeciego, przedświątecznego odcinka jest Ambasador RFN w Polsce, Arndt Freytag von Loringhoven. Wcześniej dyplomata na placówkach w Pradze i Moskwie, pełnił też funkcję wiceszefa niemieckiego wywiadu, w NATO odpowiadał za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, a w niemieckim MSZ kierował departamentem ds. europejskich. Zna więc także doskonale politykę UE od kuchni. Jaka Europa wyłoniła się spod pandemii? Jak ocenia przebieg niemieckiej prezydencji w UE? Gdzie widzi wyzwania dla stosunków polsko-niemieckich, a gdzie szanse?

Zobacz nagranie
Böll Talks#2 

Jak rozmawiać z obywatelami i obywatelkami o prawach człowieka? Skąd brać motywację do walki o zmianę społeczną? Dlaczego prawa człowieka to nie tylko idea a rzeczywistość? W drugim odcinku z Rzecznikiem Praw Obywatelskich RP, Adamem Bodnarem, rozmawiamy m.in. o bilansie jego pięcioletniej kadencji.  

Zobacz nagranie

Energia & Klimat

Wołanie na pustyni

Michał Olszewski pisze bloga na temat polskiego sektora energetycznego. Tym razem podejmuje temat polskiej polityki klimatycznej. Zbyt późno, zbyt wolno, ze zbyt dużymi oporami, ale jest – polityka klimatyczna weszła do centrum debaty publicznej.

Więcej
Pięć lat Porozumienia Paryskiego

12 grudnia minęła piąta rocznica podpisania porozumienia paryskiego. Na jakim etapie jesteśmy w walce z kryzysem klimatycznym? Polecamy opinie i komentarze na ten temat zebrane  przez  nasze  koleżanki  i  kolegów  w Brukseli. W angielskiej wersji językowej.

Więcej
Publikacja „Climate Justice and Migration”

Jak politycy powinni reagować na realistyczną, przyszłościową wizję migracji i w dużej części przesiedleń ogromnych populacji społeczności Globalnego Południa w dobie globalnego ocieplenia? Publikacja przedstawia świeże spojrzenie na związek między zmianą klimatu a migracją ludzi, kwestionując pesymistyczne granice „bezpieczeństwa” i rynkowe podejście do „adaptacji”, które obecnie kieruje polityką. Zapraszamy do lektury. Publikacja w języku angielskim.

Publikacja do pobrania

Demokracja & Prawa Człowieka

Kobiety dla klimatu

Inspirator „Kobiety dla klimatu w Polsce” powstał jako przestrzeń, w której kobiety mogą się dzielić swoim doświadczeniem, wspierać i motywować wzajemnie do działania na rzecz ochrony klimatu. Polecamy relację z prezentacji Inspiratora, która odbyła sie 14.12.  

Więcej
My Body! My Choice! Feministyczna walka o prawa reprodukcyjne w Europie

Jak my, Europejki, możemy solidarnie działać na płaszczyźnie narodowej i międzynarodowej na rzecz sprawiedliwości w sferze reprodukcyjnej i praw kobiet? Polecamy dyskusję online z uznanymi europejskimi aktywistkami i ekspertkami, w szczególności polskimi i irlandzkimi na ten temat. Debata w języku angielskim.

Zobacz nagranie
Film: #HeForShe.

Czy chcielibyście wiedzieć, czym cechuje się feminista? Czy wolałabyś otrzymać niezbite dowody na to, że twój brat, przyjaciel lub chłopak już nim jest? Nic prostszego, wystarczy obejrzeć krótki film naszego biura w Kijowie pod tytułem "One-day feminist". W języku angielskim. 

Zobacz nagranie

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Dossier: Wybory Prezydenckie 2020 w USA

Polecamy relację dziennikarza, Radosława Korzyckiego, którego wsparliśmy w wyprawie do USA, a w niej:  komentarze po ogłoszeniu zwycięstwa Joe Bidena, do aktualnej sytuacji, ostatnich ruchów administracji Donalda Trumpa i opinie, które pozwalają lepiej zrozumieć obecną sytuację w Ameryce. 

Więcej

Europejska Polityka Rolna

Wspólna polityka rolna UE po 2020 roku: dużo ambicji, mało reform

Komisja Europejska doszła do wniosku, że potencjalnie ​​reforma wspólnej polityki rolnej (WPR) mogłaby być zgodna z Europejskim Zielonym Ładem. Czy uda się je uzgodnić? Polecamy komentarz naszej centrali w Berlinie. W języku niemieckim.


Więcej

Niemiecka Prezydencja w Radzie UE

Dossier: Praworządność w UE

Traktat o Unii Europejskiej ustanawia praworządność jako jedną z podstawowych wartości UE. Jest warunkiem niezbędnym dla ochrony podstawowych wartości Unii, w tym praw podstawowych i demokracji. Polecamy zbiór materiałów - głosów polityków i polityczek, społeczeństwa obywatelskiego oraz naukowców i naukowczyń broniących demokracji i praw podstawowych w UE. W języku angielskim.

Więcej
 


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Znacie nasze strony na Facebooku i Twitterze? Polecamy!


FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

Jeśli nie życzą sobie Państwo wiadomości od nas (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland

+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
https://pl.boell.org