Wird diese Nachricht nicht richtig dargestellt, klicken Sie bitte hier.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 5/2021

„Mam wrażenie, że chce nam się wmówić, iż czas humanitaryzmu minął, iż minął czas współczucia. Twarde serca łamią się łatwiej niż te zdolne do współczucia, które mają wielką siłę.”- pisał w 1984 r. nasz parton, Heinrich Böll.

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,
Migracja jest rzeczywistością nas wszystkich, niezależnie od tego, w jakim miejscu mieszkamy. Powodów i czynników jest wiele: od sytuacji politycznej i konfliktów zbrojnych w różnych regionach świata, poprzez katastrofy naturalne i inne zjawiska spowodowane zmianą klimatu, aż po złożone procesy społeczno-ekonomiczne w ramach globalizacji. Migracja, uchodźctwo, imigracja -  to zjawiska, które tłumaczymy i oswajamy w relacjach z młodzieżą w naszym autorskim projekcie Exilium. W jego ramach powstał także film dokumentalny pt.: „Pomiędzy”. Przedstawia on różne historie osób, które trafiły do Polski z odległych miejsc na świecie i znalazły tutaj swój nowy dom, nie tracąc swych korzeni. Są pomiędzy światami, są mostami budującymi relacje, są Polkami i Polakami, będąc też innej narodowości. Poznajcie pięcioro z nich i ich historie! Zapraszamy Was na pierwsze od wielu miesięcy wydarzenie na żywo – premierowy pokaz filmu połączony z dyskusją z jego bohaterami i bohaterkami.
Pisząc o mostach nie możemy zapomnieć o porozumieniu jakie zawarły Polska i Niemcy 30 lat temu. Traktat o Dobrym Sąsiedztwie został podpisany 17 czerwca 1991 dając tym samym fundament do owocnej współpracy między krajami, które bez wątpienia łączy bolesna historia, ale i wspólna teraźniejszość i przyszłość w zjednoczonej Europie. Warto o tym pamiętać, także wtedy, gdy nie zawsze jest się tego samego zdania.
Czerwiec to także Miesiąc Dumy środowisk LGBTQI+, tzw. Pride Month. Zainicjowany został w Stanach Zjednoczonych w celu upamiętnienia wydarzeń w Stonewall z 1969 roku. Wtedy to ataki na społeczność nieheteronormatywną spowodowały serię demonstracji, które uważane są za najważniejsze wydarzenie dla środowisk LGBTQI+ i katalizator ruchu na rzecz praw tych osób. Nie tylko w miesiącu dumy pamiętajmy o tym, że prawa człowieka, każdego człowieka, są uniwersalne i niepodważalne. Trzeba ich bronić i zdecydowanie mówić nie dyskryminacji i uprzedzeniom.
To także jeden z tematów rozmowy z posłanką Partii Zieloni, Urszulą Sarą Zielińską, w kolejnym odcinku naszego programu publicystycznego #Böll Talks. Jest w nim także o zaangażowaniu politycznym i  o zielonym spojrzeniu na politykę. Warto posłuchać i zobaczyć. Zapraszamy!
A jeżeli macie ochotę na wydarzenia onlinowe, to mamy ich parę do zaproponowania. Jest o plastiku i jego zgubnym wpływie na nasze środowisko i życie, jest o globalnej polityce, ale i o literaturze i o Solidarności, tej historycznej, jak i tej codziennej.

Życzę Wam dobrej lektury i polecam też zaglądać na nasze kanały w mediach społecznościowych i naszą stronę. Zawsze znajdzie się tam coś ciekawego.
  
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  Zapraszamy do udziału w wydarzeniach

Premiera filmu pt.: "Pomiędzy" 

Desi pochodzi z małej wioski w Tybecie i zawsze chciała się kształcić. Elmi uciekł przed wojną domową w Somalii, z dnia na dzień, tak jak stał. Kim przyjechał z Wietnamu na wymianę naukową do Polski i został. Miriam z rodziną opuściła Syrię, by szukać schronienia przed szalejącą wojną i przemocą. Zoi, pochodząca z Krymu, przyjechała na studia i po aneksji Krymu nie czuje, że to jest jeszcze jej dom.
Pięć osób o niezwykłej energii i sile w intymnym portrecie na tle współczesnej Polski. Bardzo różne historie doprowadziły ich do miejsca, które jest dziś ich domem. Jaką drogę przebyli? Jak zmieniło się ich życie na przestrzeni kilku ostatnich lat? Czy są "pomiędzy" krajami, tożsamościami, kontynentami? Odpowiemy na te pytania 20 czerwca, na premierowym pokazie filmu Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki, połączonym z dyskusją z bohaterami i bohaterkami filmu. Zapraszamy!

Więcej o wydarzeniu

Wyznaczając przyszły kierunek dla multilateralizmu  

Od pandemii po walkę ze zmianami klimatu - coraz więcej kryzysów ma charakter ponadnarodowy. Jednocześnie poziom zaufania do międzynarodowych struktur mających im przeciwdziałać jest na niepokojąco niskim poziomie. To dlatego zarządzanie globalne należy uznać za kluczowe wyzwanie najbliżej dekady. Trwająca debata na temat narzędzi przeciwdziałania autorytarnym modelom sprawowania władzy oraz powrót USA do grona państw wspierających postulaty demokracji multilateralnej to okazja do przedyskutowania nowych wizji dot. solidarności fiskalnej, zrównoważonego rozwoju i ochrony praw człowieka. 2 czerwca zapraszamy do dyskusji eksperckiej (online). Dyskusja w językach: angielskim, francuskim i hiszpańskim.

Zobacz program
Nowa seria dyskusji - Ile w tym Europy?

"Wie viel Europa steck drin?" – to nowa seria naszej centrali w Berlinie, w ramach której podyskutujemy o zasadach prawodządności, solidarności i mobilności w Europie. W pierwszym odcinku - 2 czerwca - nasza prezeska, Ellen Ueberschär, będzie rozmawiać z posłem do Parlamentu Europejskiego, Sergeyem Lagodinskym, m.in. o tym, jak powiązać solidarność z prawami podstawowymi i dlaczego jest to kwestia europejska. Dyskusja w języku niemieckim i angielskim. Kolejne odcinki 16 czerwca (tematem będzie infrastruktura) i 23 czerwca (tematem bedzie mobilność). Zapraszamy, zarajestrujcie się!

Program dyskusji 2 czerwca
Program dyskusji 16 czerwca
Program dyskusji 23 czerwca

Dyskusja online: Dziedzictwo Solidarności i walka o demokrację w Polsce

8 czerwca w ramach serii „Prawa człowieka w konflikcie” organizowanej przez Stowarzyszenie Roberta Havemanna wspólnie z Federalnym Pełnomocnikiem ds. Rejestrów Stasi (BStU) odbędzie się debata na temat dziedzictwa Solidarności i dzisiejszych działań społeczeństwa obywatelskiego wobec zmian zachodzących w Polsce. Do rozmowy zostali zaproszeni: działacze opozycyjni  Wolfgang Templin i Piotr Niemczyk, Basil Kerski z Centrum Solidarności w Gdańsku oraz aktywistka i artystka Anna Krenz. Dyskusję poprowadzi nasza dyrektorka, Joanna Maria Stolarek (w języku niemieckim).

Więcej o dyskusji

Nowości

Program publicystyczny: Böll Talks

Europa,  praworządność,  demokracja,  prawa człowieka,  prawa kobiet  i  mniejszości,  równość płci, ochrona klimatu, zrównoważone rolnictwo i sprawiedliwa transformacja - to część obszarów naszego fundacyjnego działania. O tych  i  wielu  innych  sprawach  rozmawiamy  z  uczestnikami  i  uczestniczkami  życia politycznego i społecznego w Polsce i Europie. Tym razem tematem jest zaangażowanie polityczne i zielone spojrzenie na politykę. 

Zobacz wcześniejsze odcinki
Böll Talks #9

Z rozmowy z Urszulą Sarą Zielińską, posłanką partii Zieloni, dowiecie się m.in.: Dlaczego Krajowy Plan Odbudowy musi być prawdziwie zielony? Jak zamienić frustrację polityczną na motywację? Dlaczego niekorzystna jest zarówno energia atomowa, jak i atomizacja życia politycznego? Czy nad Europą wieje zielony wiatr zmian? Dlaczego zamiast tam na Wiśle powinniśmy stawiać tamy inwestycjom w paliwa kopalne? Na koniec odwieczne pytanie: czy kobiety uratują świat? 

Zobacz odcinek

Energia & Klimat

Europejski Atlas Mobilności 

Kryzys klimatyczny i pandemia Covid-19 skłoniły nas do zakwestionowania i ponownego przemyślenia naszych nawyków związanych z podróżowaniem - nocne pociągi są dobrym przykładem tego, jak sprzyjać bardziej zrównoważonej mobilności. Rok 2021 to Europejski Rok Kolei – chcielibyśmy, aby przyniósł wznowienie sieci nocnych pociągów w Europie. Jako przeciwwaga dla komunikacji lotniczej. 

Zobaczcie zbiór materiałów na ten temat

Premiera książki: "Unpacked! Plastic, Waste, & Me"

3 czerwca, o godz. 14:00 odbędzie się premiera anglojęzycznej cyfrowej książki "Unpacked! Plastic, Waste, & Me" przeznaczonej dla młodzieży od 12 roku życia. Książka odpowiada na 70 pytań dotyczących plastiku za pomocą kolorowych infografik i sześciu prawdziwych historii. Podczas wydarzenia odbędzie się prezentacja książki, rozmowa z jej autorką Gesine Grotrian i członkami młodzieżowej rady doradczej. W czasie wydarzenia będzie można zadawać pytania. Na wydarzenie w języku angielskim obowiązuje rejestracja.

Zobacz program

O przyszłości polskiej energetyki

Jaka jest przyszłość polskiej polityki energetycznej i jakie wyzwania stoją przed transformacją energetyczną? Czy pandemia wpłynęła na jej tempo? Jaka jest świadomość społeczna nieuchronności zmian w systemie energetycznym? Polecamy dyskusję Koła Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jedną z panelistek była kierowniczka naszego programu Energia & Klimat, Beata Cymerman.

Zobacz nagranie

Energia jądrowa: nie jest odpowiedzią na kryzys klimatyczny

Energia jądrowa nie jest „potrzebą”, ale wyborem politycznym: czy chcemy kontynuować ten kierunek, czy też dokonać przejścia na w 100% odnawialny miks energii elektrycznej? Ze względu na niższą emisję dwutlenku węgla w porównaniu z paliwami kopalnymi, niektórzy uważają, że energia jądrowa jest rozwiązaniem kryzysu klimatycznego. Niniejsza broszura obala mit, że energia jądrowa jest odpowiedzią na wyzwania XXI wieku, skupiając się na przykładzie Francji, kraju europejskiego, który jest obecnie najbardziej zależny od tej technologii.   

Pobierz e-paper

Europejska Polityka Rolna

Ostatni tydzień negocjacji Wspólnej Polityki Rolnej. Jakie będzie porozumienie?

Zbliżamy się do ostatecznego porozumienia w sprawie WPR po 2022 roku. Jakie decyzje, dotyczące reformy, pozostały do podjęcia na koniec rozmów trójstronnych? W jakim stopniu nowa WPR uwzględni wyzwania społeczne i ekologiczne? Matteo Metta i Olivier Moore z Arc 2020 analizują dla Fundacji Bölla negocjacje WPR pod koniec maja. Artykuł w języku angielskim.

Więcej

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Lokalny wymiar unijnego funduszu odbudowy

Skutki pandemii Covid-19 dla gospodarki, społeczeństwa i demokracji są ogromne. Przed nami czas planów odbudowy gospodarczej Europy z naciskiem na sprawiedliwość społeczną i ochronę klimatu. Nasza doroczna, berlińska konferencja na temat polityki zagranicznej pokazała, jak ważną rolę do odegrania mają teraz regiony i gminy. Będą one siłą napędową lokalnej transformacji społeczno-ekologicznej i już teraz dokonują zmian w wielu obszarach. 

Materiały z konferencji w języku angielskim  
Nagrania wybranych dyskusji w języku niemieckim  

Europamobil: z entuzjazmem o wspólnocie europejskiej

Fundacja Genshagen poszukuje mlodych ludzi w wieku od 18 do 30 lat z wszystkich krajów europejskich, którzy chcą podzielić się z młodzieżą szkolną entuzjazmem dla projektu zjednoczonej Europy. We wrześniu i październiku rusza kolejna tura warsztatów w Brandenburgii, w których wybrana grupa Europamobil będzie rozmawiać w szkołach o Europie. Zobaczcie film na temat projektu.
  
Więcej o projekcie

Demokracja & Prawa Człowieka

Europejska Platforma Feministyczna

To sieć, której misją jest kształtowanie feministycznej przyszłości. Łączy aktywistki, naukowczynie i polityczki, służy gromadzeniu i przedstawianiu wiedzy z różnych obszarów i najlepszych praktyk feministycznych do wykorzystania w ramach nowych projektów i działań feministycznych. Przedstawiamy Wam projekt naszego biura w Brukseli.  

Więcej
Ewolucja operacji morskich UE w środkowej części Morza Śródziemnego

Europa stopniowo odchodzi od działań poszukiwawczych i ratujących życie na Morzu Śródziemnym - w raporcie naszego biura w Waszyngotnie znajdziecie zarys rozwoju operacji morskich UE w środkowej części Morza Śródziemnego od czasu nasilenia się nielegalnej migracji do jego brzegów od 2015  do dziś.

Więcej 
»Travelling Wor[l]ds« Polsko-Niemieckie Dni Literatury nad Nysą

Doświadczenie emigracji będzie tematem spotkania autorskiego z Emilią Smechowski w ramach Dni Literatury w  sobotę, 12 czerwca o godz 18:00, które poprowadzi nasza dyrektorka, Joanna Maria Stolarek. Emilia Smechowski, urodzona w Polsce i żyjąca w Berlinie pisarka,  w swojej twórczości opisuje polską emigrację lat 80-tych i 90-tych do Niemiec oraz własną realcję z Polską po latach emigracji. Spotkanie będzie tlumaczone na język polski i transmitowane na żywo.  

Więcej o programie 


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Znacie nasze strony na Facebooku i Twitterze? Polecamy!


FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

Jeśli chcą Państwo zrezygnować z subskrypcji (na adres: unknown@noemail.com) prosimy klinkąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland
+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
https://pl.boell.org