Jeśli ta wiadomość wyświetla się nieprawidłowo, prosimy kliknąć tutaj.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 1/2021

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy, 

„Rzeczywistości nigdy nie otrzymujemy w prezencie, wymaga ona od nas czynnej a nie biernej uwagi”, tymi słowami naszego patrona literata i noblisty Heinricha Bölla chcę Was zachęcić do lektury naszego pierwszego w tym roku Boelletynu. Faktem jest: nasza rzeczywistość w dobie nadal trwającej pandemii, globalnego kryzysu klimatycznego i geopolitycznych wyzwań wystawia naszą cierpliwość na niezłą próbę. Mimo zmęczenia i poniekąd rezygnacji musimy pozostać uważni, solidarni i aktywni. Dla nas i dla innych. Bo tylko wspólnymi siłami damy radę. Zielona przyszłość czeka już za rogiem, a pamiętajmy, że kolor zielony to kolor nadziei.  

Przed nami wiele ważnych wydarzeń i projektów. Będziemy rozmawiali na aktualne tematy wokół kryzysu klimatycznego, energii, sprawiedliwej transformacji, mobilności, polityki rolnej i żywieniowej, będzie o mięsie i o zwierzętach, o prawach człowieka, o prawach kobiet i mniejszościach seksualnych, o kobietach w polityce, o wolności mediów, o migrantach i o polityce międzynarodowej i wielu innych – obserwujcie naszą stronę i media społecznościowe! Warto. Wiosną odbędą się obchody związane z 30-leciem polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, jesienią Niemcy wybierają nowy rząd, wybory do Bundestagu odbędą się we wrześniu – będziemy je obserwować, a tam gdzie trzeba też komentować.

Przed wyborami w jednym kraju jest po wyborach w innym, strategicznie ważnym dla geopolityki wielu państw, czyli w USA. Zachęcamy do lektury analiz na temat wielkich oczekiwań wobec nowej administracji Biden-Harris i europejskich strategii przyszłości. Poza tym polecamy nasz wywiad z inicjatorem konkursu Pamiętniki LGBT+ z Uniwersytetu Warszawskiego, o tym, jaki krajobraz społeczności LGBT+ wyłania się z nadesłanych na konkurs historii. Z czwartego odcinka Böll Talks dowiecie się, jak kryzys sądownictwa w Polsce przekłada się na życie każdego obywatela i obywatelki, a raport, który wkrótce się ukaże, pokazuje sytuację kobiet, migrantek z Ukrainy, w Polsce w dobie Covid19.  

Życzę przyjemnej lektury, dużo cierpliwości, optymizmu i zdrowia!
   
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  Nowości

Program publicystyczny: Böll Talks

Europa,  praworządność,  demokracja,  prawa człowieka,  prawa kobiet  i  mniejszości,  równość płci, ochrona klimatu i sprawiedliwa transformacja - to część obszarów naszego fundacyjnego działania. O tych  i  wielu  innych  sprawach  rozmawiamy  z  uczestnikami  i  uczestniczkami  życia politycznego i społecznego w Polsce i Europie.

Zobacz wcześniejsze odcinki
  
Böll Talks#4

W  najnowszym  odcinku Programu  Sylwia  Gregorczyk - Abram,  adwokatka i współtwórczyni inicjatywy obywatelskiej Wolne Sądy tłumaczy m.in., jak kryzys sądownictwa w Polsce przekłada się na życie  każdego  obywatela,  czym  jest  niezawisłość  sądów  oraz dlaczego  zasad  praworządności  i  demokracji powinniśmy uczyć także (a może przede wszystkim) najmłodszych.

Zobacz nagranie

Praktyka w naszym biurze

Od 1 marca poszukujemy osób chętnych do odbycia odpłatnej praktyki w obszarze działań ekologicznych w programach Energia i Klimat oraz Europejska Polityka Rolna a także skupionych wokół nich działań promocyjnych. 

Na zgłoszenia czekamy do 7 lutego. Zapraszamy do aplikowania!

Zobacz ogłoszenie o praktykę

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Wielkie oczekiwania wobec administracji Biden-Harris

W  jaki  sposób  USA  uda  się  odzyskać swoją gospodarkę, przezwyciężyć  polaryzację   społeczną   i   polityczną   oraz odbudować zaufanie na poziomie globalnym? Administracja Joe  Bidena  i  Kamali  Harris  otwiera   również  szansę  na przeformułowanie w stosunkach transatlantyckich. Polecamy zbiór  analiz  i  komentarzy  zebranych  przez nasze biuro w Brukseli. W języku angielskim.   

Więcej

Dossier: Between Hard and Soft Power

W jaki sposób UE może poruszać się w coraz bardziej nastawionym na konkurencję świecie zachowując jednocześnie swoje podstawowe wartości? Jak koncepcja europejskiej strategii suwerenności współgra z zielonymi zasadami? Polecamy relację z 21. Konferencji na temat polityki zagranicznej organizowanej przez naszą centralę w Berlinie.   

Więcej

Energia & Klimat

Plan  Bidena  dot.  zobowiązania  Ameryki  na rzecz klimatu

Build back better to jedna z obietnic kampanii Joe Bidena. Polityka klimatyczna ma tutaj kluczowe znaczenie, zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej. Ostatecznie jest to także kwestia tego, czy rząd Bidena zdoła odzyskać utraconą wiarygodność na arenie międzynarodowej – pisze Liane Schalatek, zastępczyni dyrektora naszego biura w Waszyngtonie. 

Więcej

3 lutego - Premiera Europejskiego Atlasu Mobilności

Atlas analizuje kluczowe fakty i dane dotyczące transportu w Europie, podaje rozwiązania zmierzające do zrównoważonej i sprawiedliwej mobilności w UE. Podejmuje tematy dot. różnych obszarów polityki związanej z transportem i mobilnością: COVID-19, klimat, jazda na rowerze, kolej, cyfryzacja, lotnictwo, prawa pracownicze i inne. Zapraszamy na wydarzenie online, organizowane przez nasze biuro w Brukseli. Aby wziąć udział w wydarzeniu (w języku angielskim) konieczna jest rejestracja.   

Więcej

Demokracja & Prawa Człowieka

Świadectwo siły - Pamiętniki osób LGBT+

Jak czują i myślą osoby ze społeczności LGBT +? Jakie mają doświadczenia? Jak wygląda ich codzienne życie w Polsce? Dzięki pamiętnikom nadesłanym na konkurs wybrzmiał głos grupy, o której mówi się najstraszniejsze brednie, a której nie daje się przestrzeni do wypowiedzenia jej doświadczeń. Ta przestrzeń powstała teraz. Rozmowa z dr. hab. Piotrem Laskowskim, kierownikiem Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ UW na temat konkursu Pamiętniki LGBT+.

Więcej

Pandemia, migracja, kobiety. Sytuacja ukraińskich migrantek w Polsce w trakcie pandemii.

Raport badawczy realizowany przez Fundację "Nasz Wybór" we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie, wskazał cały wachlarz sytuacji, które mają wpływ na największą grupę cudzoziemców w Polsce, przy czym negatywne konsekwencje dotyczą zwłaszcza życia i codziennego funkcjonowania kobiet.

Więcej


It's a man's world

Caroline Criado Perez w swojej najnowszej książce naświetla działanie systemowej dyskryminacji ze względu na płeć we współczesnym świecie. To pierwsza praca, która na tak dużą skalę zbiera dane i fakty o patriarchalnym charakterze otaczającego nas świata.

Więcej

Europejska Polityka Rolna

Atlas mięsa: młodzież, klimat i odżywianie

Polecamy najnowszą niemiecką wersję Atlasu, tym razem poświęconą produkcji mięsa z perspektywy globalnej. Sposób, w jaki obecnie działa przemysł mięsny, nie może być kontynuowany. Jeśli poważnie traktujemy klimat i obietnice bioróżnorodności dla następnego pokolenia, to pilnie potrzebujemy zwrotu - wyjścia z przemysłowej produkcji mięsa i dyskusji na temat zrównoważonej polityki rolnej. W drugiej połowie roku planujemy wydanie polskiej wersji Atlasu.  

Publikacja do pobrania

Rolnictwo inaczej - Alternatywny Zielony Tydzień w Berlinie

Co roku, w drugiej połowie stycznia odbywa się w Berlinie Międzynarodowy Zielony Tydzień. Fundacja im. Heinricha Bölla tradycyjnie co roku na tydzień przed targami organizuje alternatywne wydarzenia dotyczące zrównoważonego rolnictwa. Ich kulminacyjnym punktem jest demonstracja „Mamy dość” na ulicach Berlina. W tym roku większość wydarzeń miała miejsce online. Polecamy zbiór materiałów zebranych wokół tych wydarzeń. W języku niemieckim. 

Więcej

Nasz głos w mediach

Podcast: Prawo kobiet do decyzji  

Nasza  dyrektorka,  Joanna  Maria  Stolarek,  w  audycji  FemFM w  Radio Stuttgart dyskutuje na temat praw reprodukcyjnych  w  Europie i prób ich ograniaczania przedstawiając sytuację kobiet w Polsce. Audycja w języku niemieckim. 

Posłuchaj audycji 
 


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Znacie nasze strony na Facebooku i Twitterze? Polecamy!


FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

Jeśli nie życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości od nas (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland

+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
www.pl.boell.org