Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się prawidowo, prosimy kliknąć tutaj.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 2/2021

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy, 

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet pytamy dość retorycznie, czy kobiety mogą uratować świat, co jest dość oczywiste. Aby jednak zrealizować te plany, trzeba sprawić, by głos kobiet w debacie publicznej, w polityce, w mediach, gospodarce, nauce i w wielu innych obszarach był bardziej słyszalny. Opracowanie poświęcone feministycznej polityce zagranicznej, które prezentujemy w tym numerze Boelletynu, właśnie to robi – wsłuchuje się w kobiecy głos, analizuje zastaną sytuację i proponuje konkretne rozwiązania. Ta publikacja to naturalna konsekwencja naszego zaangażowania w promowanie obecności i perspektywy kobiet w życiu społeczno-politycznym. A jak bardzo jest ono potrzebne, widzimy od kilku miesięcy obserwując debaty polityczne i protesty uliczne. Warto wsłuchać się w głos kobiet, aby móc odpowiedzieć na ich potrzeby, bowiem, jak pisał noblista i nasz patron Heinrich Böll: „Świat i społeczeństwa zawsze zmieniały mniejszości, które weryfikowały to, co zostało im po prostu zaoferowane i odrzucały jako niezasługujące na uznanie”.
Głos kobiet wybrzmiewa także w kolejnych dwóch odcinkach naszego programu publicystycznego Böll Talks. Z publicystką Kają Puto rozmawiamy o potrzebach młodych kobiet, zmierzchu dziadersów, oraz o wzrastającej aktywizacji społecznej młodego pokolenia i laicyzacji polskiego społeczeństwa. A z naukowczynią, dr Aleksandrą Kardaś o niezbitych dowodach na katastrofalne zmiany klimatyczne, ich odczuwalnych skutkach dla nas wszystkich i o tym, co każdy z nas może zrobić, aby pomóc naszej planecie przetrwać ten kryzys.
Kryzys – w jego cieniu toczą się dyskusje nad przyszłością projektu europejskiego. Zebraliśmy dla Was kilka głosów z Europy: komentarz przewodniczących niemieckich Zielonych do propozycji nowej agendy transatlantyckiej, czy analizę zaleceń Komisji Europejskiej skierowanych do państw członkowskich dotyczących projektowania przyszłych krajowych planów strategicznych wspólnej polityki rolnej. Zielone idee dla przyszłości Europy znajdziecie także w 20 rozmowach z przedstawicielkami i przedstawicielami świata polityki, nauki i społeczeństwa obywatelskiego, przeprowadzonych przez nasze biuro w Brukseli.  

Serdecznie pozdrawiam życząc dobrej lektury
   
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  Nowości

Program publicystyczny: Böll Talks

Europa,  praworządność,  demokracja,  prawa człowieka,  prawa kobiet  i  mniejszości,  równość płci, ochrona klimatu i sprawiedliwa transformacja - to część obszarów naszego fundacyjnego działania. O tych  i  wielu  innych  sprawach  rozmawiamy  z  uczestnikami  i  uczestniczkami  życia politycznego i społecznego w Polsce i Europie.

Zobacz wcześniejsze odcinki
Böll Talks#6

W  najnowszym odcinku Programu z dr Aleksandrą Kardaś, fizyczką atmosfery i współautorką bloga „Nauka o Klimacie” rozmawiamy m.in. o tym, skąd wiemy, że globalne ocieplenie to rezultat działań człowieka? Czy grożą nam wojny o zasoby i o wodę? Czy padający obficie śnieg zimą w Polsce oznacza, że klimat się poprawił? Czy w wyniku zmian klimatu przestaniemy w Polsce uprawiać ziemniaki? Jak wytłumaczyć przeciętnemu „Kowalskiemu”, żeby ograniczył spożycie mięsa i nie latał samolotem na wakacje do Tajlandii?

Zobacz nagranie

Böll Talks#5

W piątym odcinku Programu z rozmowy z Kają Puto, publicystką, redaktorką i reportażystką, dowiadujemy się m.in.:️ Czy jesteśmy świadkami buntu pokoleniowego albo nowej rewolucji kulturalnej? Dlaczego „dziadersi” tak irytują młode kobiety? Skąd bierze się coraz większa aktywizacja młodego pokolenia w Polsce i za granicą? Czy zmierzamy w kierunku laicyzacji państwa? Kiedy upolityczniły się media społecznościowe?

Zobacz nagranie

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Czy kobiety uratują świat? Feministyczna polityka zagraniczna

Opracowanie opisuje jak perspektywa kobiet jest obecnie reprezentowana w polskim życiu społeczno-politycznym, zwłaszcza w obszarze relacji międzynarodowych – w mediach, na uczelniach wyższych, w polityce czy na rynku pracy. Zwraca uwagę na to, co musiałoby się wydarzyć, żeby obraz ten zmienić na bardziej inkluzywny, co zapewniłoby wszystkim równy dostęp do władzy, polityki, nauki i udziału w gospodarce. Przedstawia podejście feministyczne w polityce zagranicznej na przykładzie Szwecji i Kanady, państw które jako pierwsze na świecie wprowadziły taką metodę relacji z partnerami.  

Publikacja do pobrania
Zielona przyszłość Europy

Jak pandemia wpłynęła na życie Europejczyków i Europejek? Jaką rolę będzie odgrywała UE na arenie międzynarodowej? Polecamy cykl 20 rozmów z ekspertami i eksertkami świata polityki, nauki i społeczeństwa obywatelskiego na temat zielonych propozycji i inicjatyw europejskich - to wkład naszego biura w Brukseli do pogłębionej debaty na temat konsekwencji pandemii i przyszłości projektu europejskiego. W tej dyskusji nie zabrakło także polskiej perspektywy, w jednej z rozmów z dyrektorką biura Joanną Marią Stolarek i kierownikiem programowym Gertem Röhrbornem uczestniczyła Małgorzata Tracz, współprzewodnicząca Zielonych. Publikacja w języku angielskim.

Publikacja do pobrania
Patrząc w przyszłość w relacjach transatlantyckich

"Prezydencja Joe Bidena daje Europie i Stanom Zjednoczonym możliwość odnowienia partnerstwa. Powinniśmy to wykorzystać" - polecamy głos Annaleny Baerbock i Roberta Habecka, współprzewodniczących Bündnis 90/Die Grünen na temat europejskiej propozycji nowej agendy transatlantyckiej. W języku angielskim.

Więcej
Globalna pandemia, europejskie odpowiedzi 

Po początkowym chaosie UE wydaje się powoli odnajdywać swoją rolę w kryzysie. Niedawno przedstawiła propozycję w dziedzinie ochrony zdrowia (EU4Health) i zapowiada zwiększenie nakładów na budowanie bardziej odpornej UE. Polecamy serię dyskusji online w języku angielskim.   

Więcej

Energia & Klimat

Europejski Atlas Mobilności

Atlas analizuje kluczowe fakty i dane dotyczące transportu w Europie, podaje rozwiązania zmierzające do zrównoważonej i sprawiedliwej mobilności w UE. Podejmuje tematy dot. różnych obszarów polityki związanej z transportem i mobilnością: COVID-19, klimat, jazda na rowerze, kolej, cyfryzacja, lotnictwo, prawa pracownicze i inne. Szeroka paleta wiedzy i inspiracji wokół tematu mobilności. Polecamy nagranie z brukselskiej premiery Atlasu - tutaj. Publikacja i dyskusja w języku angielskim.

Publikacja do pobrania


Ekologiczna Akademia Kobiet

Niebawem rusza rekrutacja do trzeciej już edycji Akademii, czyli projektu realizowanego przez nas wspólnie z Fundacją Rzecz Społeczna. Pozwala on usłyszeć ważny głos kobiet w kontekście transformacji energetycznej ze szczególnym uwzględnieniem regionów węglowych w Polsce. Nowa strona internetowa przedstawia aktywistki pierwszej edycji i opowiada o projekcie Ekologicznej Akademii Kobiet.
 

Więcej

Demokracja & Prawa Człowieka

Cztery powody, dla których dyskusja o  aborcji w Polsce powinna cię przerażać.

Spojrzenie na sytuację w Polsce pod kątem praw reprodukcyjnych z europejskiej perspektywy: „Te działania są nielegalne, nieludzkie i mogą przeniknąć do reszty Europy – a to dopiero początek.” Polecamy komentarz sekretarza Europejskiego Forum Parlamentarnego ds. Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF), Neila Datta.

Więcej
Projekt EXILIUM

Czego możecie się dowiedzieć o migracji z projektu EXILIUM? Kto jest, według prawa, Polakiem? Dlaczego boimy się uchodźców? Słowa, które obrażają – to zagadnienia, które poruszamy w naszych najnowszych tekstach. Polecamy nasze bezpłatne warsztaty na temat migracji dla szkół i innych instytucji.

WięcejFrontex i prawa człowieka na granicach UE

Istnieją dowody na to, że statki Frontexu brały udział w łamaniu praw człowieka na Morzu Egejskim. I nie tylko tam. Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego zdecydowała w styczniu br. o powołaniu grupy kontrolnej Frontexu. Nasze biuro w Brukseli zaprasza 3 marca do dyskusji online na temat konsekwencji wynikających z tych incydentów z punktu widzenia prawnego, politycznego i władz publicznych. Dyskusja w języku angielskim. 

Więcej 
Laureatka tegorocznej nagrody im. Anny Klein

5 marca zapraszamy na transmisję z uroczystości wręczenia tegorocznej nagrody im. Anny Klein tureckiej prawniczce i obrończyni praw kobiet Cânân Arın, która od ponad 40 lat walczy o prawa i samostanowienie kobiet. Jest współzałożycielką pierwszego niezależnego schroniska dla kobiet w Turcji. Prowadziła niezliczone sprawy kobiet, które padły ofiarą przemocy. Uroczystość w języku niemieckim i tureckim. 

Więcej


Europejska Polityka Rolna

Rekomendacje Komisji do Planów Strategicznych WPR: błyskotka czy złoto? 

W 2021 państwa członkowskie muszą przygotować Krajowe Plany Strategiczne dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Komisja Europejska przygotowała do nich rekomendacje przy uwzględnieniu specyfiki rolnictwa w każdym z krajów. Czy proponowane przez Komisję działania są wystarczająco ambitne? Czy rekomendacje mogą przyczynić do przyjęcia zielonych rozwiązań w europejskiej polityce rolnej? Pisze o tym nasze biuro w Brukseli. Tekst w jezyku angielskim. 

Więcej

Reforma WPR po 2020: zagubiona w ambicjach?

Raport przygotowany przez organizację ARC 2020 we współpracy z naszym biurem w Brukseli podsumowujący rok 2020 w europejskiej polityce rolnej. Publikacja zbiera opracowania i analizy polityczne dotyczące prac nad WPR w Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Publikacja w języku angielskim.

Publikacja do pobrania
 


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Znacie nasze strony na Facebooku i Twitterze? Polecamy!


FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

Jeśli chcą Panstwo zrezygnować z subskrypcji Boelletynu (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland

+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
www.pl.boell.org