Jeśli ta wiadomość nie wyświetla sie prawidłowo, prosimy kliknąć tutaj.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 3/2021

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy, 

Za oknem wiosna, a wraz z nią nadzieja, że już niedługo będzie lepiej. Optymizm nie oznacza jednak, że nie widzimy wyzwań wokół nas. Widzimy je nawet bardziej niż zwykle, bowiem pandemia pokazała je jak w soczewce. A także to, że kryzys dotyka przede wszystkim kobiety i słabsze, wykluczone grupy społeczne. Bardzo wyraźnie przedstawia to nasz ostatni raport przygotowany wspólnie z Fundacją „Twój wybór”, w którym przyglądamy się sytuacji ukraińskich migrantek podczas pandemii w Polsce. Ich często do tej pory i tak niełatwa sytuacja pogorszyła się, dotychczasowe problemy pogłębiły jeszcze bardziej, a dyskryminacja i nierówne traktowanie wzrosły. Można temu zaradzić systemowymi rozwiązaniami, autorzy publikacji zebrali stosowne rekomendacje. Opowiada o nich jedna z ekspertek w załączonym wywiadzie.   
Pandemia nie zatrzymała zagrażającej nam katastrofy klimatycznej. Mamy do czynienia z podwójnym kryzysem. Czy ta świadomość ułatwi nam zmianę naszych nawyków dla dobra otaczającego nas świata? Czy jesteśmy gotowi na ograniczenia biorąc odpowiedzialność za stan naszej planety?  I czy rezygnacja z wielu dóbr jest łatwiejsza dla tych, którzy z nich do tej pory korzystali czy bardziej dla tych, którzy ich jeszcze nie zasmakowali? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport pt: „Nie nasza wina, nie nasz problem. Katastrofa klimatyczna w oczach Polek i Polaków podczas pandemii”, który wydaliśmy z Fundacją Pole Dialogu i Krytyką Polityczną. Wyniki badań są nieco zaskakujące.   
W debatach europejskich temat szczepionki przeciw koronawirusowi magnetyzuje opinię publiczną. Ale obok niej toczą się także inne bardzo istotne dla nas sprawy. W dyskusji o przyszłym kształcie Wspólnej Polityki Rolnej przyszedł czas na tworzenie krajowych planów strategicznych, które mają umożliwić dopasowanie polityki rolnej do potrzeb poszczególnych krajów członkowskich. Jak ma się polski krajowy plan strategiczny?  Publikujemy dla Was analizę na ten temat. A z kolejnego, siódmego już odcinka #Böll Talks dowiecie się, jak wygląda sytuacja na polskiej wsi oczami rolniczki ekologicznej.   
Życzę inspirującej lektury, miłego oglądania, a z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych – wszystkim odpoczynku i dużo zdrowia!
   
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  Oferta pracy w naszym zespole

Od 1 czerwca 2021 poszukujemy Kierownika/Kierowniczki w programie Demokracja & Prawa Człowieka w wymiarze pełnego etatu.

Termin na nadsyłanie zgłoszeń: 14 kwietnia br. 

Zobacz ogłoszenie o pracę

Nowości

Program publicystyczny: Böll Talks

Europa,  praworządność,  demokracja,  prawa człowieka,  prawa kobiet  i  mniejszości,  równość płci, ochrona klimatu, zrównoważone rolnictwo i sprawiedliwa transformacja - to część obszarów naszego fundacyjnego działania. O tych  i  wielu  innych  sprawach  rozmawiamy  z  uczestnikami  i  uczestniczkami  życia politycznego i społecznego w Polsce i Europie.

Zobacz wcześniejsze odcinki
Böll Talks #7

Z rozmowy z Moniką Styczek-Kuryluk, rolniczką ekologiczną, dowiecie się m.in.:️ z jakimi wyzwaniami mierzą się obecnie rodzinne gospodarstwa rolne, co polskiemu rolnictwu przyniosła akcesja do Unii Europejskiej. A także: co konsumenci mogą zrobić dla lokalnych rolników i jakie konsekwencje dla środowiska i klimatu niesie za sobą przemysłowa produkcja żywności.  

Zobacz odcinek

Energia & Klimat

Nie nasza wina, nie nasz problem. Katastrofa klimatyczna w oczach Polek i Polaków podczas pandemii

Czy ograniczenia wynikające z pandemii wpłynęły na postawy Polek i Polaków wobec katastrofy klimatycznej? Czy są one/oni dzisiaj bardziej skłonni do podejmowania wyrzeczeń niezbędnych do tego, by poprawić los planety? Na te i szereg innych pytań odpowiada nasz nowy raport wydany we współpracy z Fundacją Pole Dialogu. 

Publikacja do pobrania
Nie nasza wina nie nasz problem? Młodzi wobec kryzysu klimatycznego

Czy pokolenie, które najmocniej doświadczy skutków kryzysu, jest gotowe wziąć za klimat odpowiedzialność? Polecamy dyskusję online, której punktem wyjścia były wyniki naszego raportu, z udziałem Przemysława Sadury, jednego z autorów, naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek, Dominiki Lasoty z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i dziennikarza Filipa Springera. Debatę poprowadził publicysta Michał Sutowski. 

Zobacz nagranie z debaty

Dobry plastik to mit 

Plastik był kiedyś symbolem postępu i nowoczesności. Obecnie jest związany z branżą, która wszystko podporządkowuje zyskowi, nawet jeśli stawką jest kondycja naszej platey – polecamy esej członkini zarządu naszej Fundacji, Barbary Unmüßig (w języku angielskim). 

Więcej

Europejska Polityka Rolna

Decydowanie o polskim rolnictwie

Krajowy Plan Strategiczny to dokument, który zdecyduje o przyszłości rolnictwa w naszym kraju i o naszym bezpieczeństwie żywnościowym. Może on stanowić furtkę do rzeczywistej zmiany polskiego rolnictwa na społecznie sprawiedliwe, chroniące środowisko i klimat, zapewniające zdrowie ludziom i zwierzętom pod warunkiem, że działania zostaną podjęte teraz. Ocenę obecnej sytuacji znajdziecie w komentarzu Justyny Zwolińskiej, ekspertki ds. ochrony środowiska w rolnictwie.

Więcej
Susza: Wody w Polsce będzie coraz mniej

Czy w najbliższych latach trzeba będzie reglamentować wodę? I czy my, obywatelki i obywatele, możemy przeciwdziałać takiej sytuacji? Polecamy podcast Tygodnika Powszechnego, który powstał we współpracy z nami. Marta Filipiuk-Michniewicz rozmawia z Agnieszką Nowak, specjalistką ds ochrony środowiska i edukatorką ekologiczną z Fundacji Łąka, na temat problemu braku wody w Polsce, z którym będziemy musieli się zmierzyć.

Posłuchaj podcastu

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Czy kobiety uratują świat? Feministyczna polityka zagraniczna
 
Polecamy dyskusję dotyczącą  naszej najnowszej publikacji na temat tego, czym jest feministyczna polityka zagraniczna czy jest możliwa w Polsce jej realizacja, z udziałem autorek  raportu i ekspertek, Iwony Reichardt oraz Małgorzaty Kopka-Piątek i publicysty Krytyki Politycznej Michała Sutowskiego. 

Zobacz nagranie
Feminizm jako nowy europeizm

Obecna sytuacja stawia przed społeczeństwem obywatelskim wiele wyzwań związanych z demokratyczną obroną praw kobiet, np. z zachowaniem uczestnictwa państwa polskiego w sprzyjających równości porozumieniach międzynarodowych czy statusem organizacji działających na rzecz praw kobiet. Wszystko to mieści się w postulowanym przez feminizm „poszerzaniu reprezentacji” w polityce zagranicznej – polecamy komentarz Michała Sutowskiego do naszej najnowszej publikacji "Czy kobiety uratują świat? Feministyczna polityka zagraniczna".

Więcej
Europejski Zielony Ład odpowiedzią na geopolityczne wyzwania Unii Europejskiej

W czasach kiedy instytucje i system wartości utożsamiane z Zachodem są coraz częściej podważane w różnych zakątkach naszego globu, Europejski Zielony Ład daje szansę na przywrócenie Unii Europejskiej wizerunku efektywnego systemu sprawowania władzy oraz siły pozytywnej zmiany, wyznaczającej kierunek przyszłych działań w skali globalnej. Jednak same deklaracje nie wystarczą. Przed nami żmudna praca, opierająca się na inkluzyjnym podejściu i prawidłowej diagnozie własnych możliwości. Polecamy tekst kierownika programu Europa i Sprawy Międzynarodowe, Andriya Korniychuka.

Więcej
Białoruski test dla „geopolitycznej” UE 

Czy Bruksela posiada jeszcze skuteczne instrumenty wpływu na sytuację w Białorusi? "Geopolityczna" Unia Europejska stoi w obliczu własnych ograniczeń i trudnych realiów otaczającego jej świata. W odpowiedzi, Yauheni Preiherman pisze o potrzebie dogłębnej rewizji nieskutecznych polityk przeszłości względem wschodniego sąsiada Polski. Tekst w języku angielskim.

Więcej

Demokracja & Prawa Człowieka

Sytuacja ukraińskich migrantek w Polsce w czasie COVID-19

Raport Fundacji „Nasz Wybór” wydany we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie dokumentuje, w jaki sposób COVID-19 i środki wprowadzone przez administrację państwową w celu ograniczenia jego rozprzestrzeniania się wpłynęły na migrantki z Ukrainy. Zawiera także listę działań, które – zdaniem autorów i autorek raportu – powinny zostać podjęte przez państwo, wybrane instytucje i organizacje społeczne.

Publikacja do pobrania
Ukraińskie migrantki w Polsce w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa pogłębiła problemy ukraińskich imigrantek. Wśród nich są trudności ze znalezieniem pracy, brak opieki społecznej czy możliwości nauki języka - w wywiadzie dla agencji Newseria Biznes Myroslava Keryk, prezeska Fundacji „Nasz Wybór” przedstawia wyniki badań dotyczące sytuacji urkaińskich migrantek podczas pandemii. 

Obejrzyj wywiad

Nasz głos w mediach

Prawa kobiet w Polsce 

Nasza dyrektorka, Joanna Maria Stolarek, 8 marca w Dzień Kobiet  w   porannym  programie  ZDF.  Rozmowa  dotyczy ograniczania  praw  kobiet w Polsce, protestów na ulicach, spojrzenia na  rolę kobiet (w języku niemieckim). 

Więcej 
Samostanowienie i prawa reprodukcyjne kobiet

Z okazji Dnia Kobiet nasza dyrektorka, Joanna Maria Stolarek, w rozmowie z Anett Jagiela z koła Zielonych w Görlitz na temat praw kobiet i równości w Polsce. Rozmowa w języku niemieckim.

Więcej

 

W czasach pandemii - rok po

Pandemia koronawirusa jest z nami już rok. Polecamy Wam zbiór tekstów naszych biur zagranicznych i organizacji partnerskich dotyczący społecznych, gospodarczych i politycznych skutków globalnej pandemii. Materiały w języku angielskim.  

Więcej


Podzieleni w potrzebie? Dyplomacja szczepionkowa i jej skutki

Żaden kraj nie może czuć się bezpieczny dopóki wszystkie społeczeństwa nie będą zaszczepione. Myślenie w kategoriach: Aby szybko i skutecznie walczyć z pandemią tej wielkości, trzeba zapewnić szczepionki szybko, tanio i uczciwie - to truizm. O egoizmie i walce o wpływy także w kontekście dostępu do szczepień w komentarzu, Barbary Unmüßig, członkini zarządu naszej Fundacji (w języku niemieckim). 

WięcejIMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Znacie nasze strony na Facebooku i Twitterze? Polecamy!


FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

W przypadku rezygnacji z subskrypcji (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland
+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
https://pl.boell.org