Jeśli ta wiadomość nie wyświetla sie prawidłowo, prosimy kliknąć tutaj.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 6/2021

Drodzy Czytelnicy, Drogie Czytelniczki,

„Kto kocha język, wie, że jest on tym, co najbardziej ludzkie w człowieku, a tym samym może też stać się najstraszniejszym wyrazem braku człowieczeństwa” – pisał w 1965 r. nasz patron, Heinrich Böll. To prawda, język, którym się posługujemy, ma wielką moc sprawczą, tworzy rzeczywistość wokół nas, może wspierać, ale i niszczyć, siać nienawiść, ale także budować kulturę równości i tolerancji. Pride Month czyli miesiąc dumy środowisk LGBT+, który właśnie się zakończył, to dobra okazja, żeby przypomnieć, jaką moc mają słowa. O tym mówi także Ane Piżl, aktywistka LGBT+ i ratownica medyczna, gościni kolejnego odcinka #BöllTalks. Na jej szkoleniach z pierwszej pomocy można nauczyć się nie tylko jak ratować drugiego człowieka, ale także odwagi cywilnej, tolerancji i szacunku do innych. Rozmawiamy z nią także o języku równościowym i o tym, jak wiele mogą zmienić inkluzywne formy wprowadzane sukcesywnie do naszej codziennej komunikacji.    

Język to także główne narzędzie przy budowaniu wzajemnych relacji i ustalaniu treści umów. Tu każde słowo jest na wagę złota. Jak naoczna świadkini, tłumaczka Dagmar Domke, wspomina negocjacje wokół polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie? W 30. rocznicę jego podpisania, którą świętowaliśmy 17 czerwca, wróciła pamięcią do tych długich dyskusji sprzed lat w rozmowie z nami.  Polecamy Wam to nagranie w dwóch wersjach, polskiej i niemieckiej.

Istnienie pomiędzy różnymi językami i światami to fascynujące, ale nie zawsze łatwe doświadczenie. Film „Pomiędzy”, powstały w ramach naszego projektu o migracji, przedstawia pięcioro bohaterów i bohaterek pochodzących z różnych stron świata, którzy z różnych powodów trafili do Polski i tutaj znaleźli swój dom. Tą opowieścią chcieliśmy pokazać pozytywne historie imigrantów i imigrantek, ich doświadczenia oraz jednocześnie nadać zjawisku migracji osobisty wątek, konkretny kształt, przybliżyć je. Zobaczcie te wzruszające historie i obejrzyjcie nagranie z premierowego pokazu filmu.

Dyskusja i rozmowa to nasze podstawowe narzędzie pracy budujące porozumienie i wspólnotę. Polsko-Niemiecki Okrągły Stół na temat Wschodu, którego druga edycja właśnie ruszyła, jest tego najlepszym przykładem. Gdzie szukać wspólnego kierunku w polityce wschodniej? Czy oceny niedawnego szczytu Putin-Biden po polskiej i niemieckiej stronie różnią się od siebie? Co dalej z NS2? Warto posłuchać nagrania. 

W tym numerze znajdziecie także analizy dotyczące najważniejszych kwestii w ostatnich dyskusjach europejskich – przyszłości rolnictwa, nowego paktu o migracji, zrównoważonego transportu, relacji transatlantyckich, a także na temat jesiennych wyborów w Niemczech, gdzie sytuacja zmienia się dynamicznie, a wraz z nią sondaże. 

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej lektury  
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  Zapraszamy do udziału w wydarzeniach

Zielone Dni nad Drawą 2021

26-29 sierpnia 2021
Puszcza Drawska, w osadzie Pestkownica 


Już po raz siódmy Fundacja Strefa Zieleni koordynuje organizację Zielonego Letniego Uniwersytetu - dorocznego spotkania zielonych polityków i polityczek, aktywistów i aktywistek z Polski, ale też z udziałem zielonej rodziny europejskiej, a także zaprzyjaźnionych organizacji i koalicji, naukowców i naukowczyń, artywistów i artywistek.
Więcej na temat programu i organizacji

Program publicystyczny Böll Talks  

Europa,  praworządność,  demokracja,  prawa człowieka,  prawa kobiet  i  mniejszości,  równość płci, ochrona klimatu, zrównoważone rolnictwo i sprawiedliwa transformacja - to część obszarów naszego fundacyjnego działania. O tych  i  wielu  innych  sprawach  rozmawiamy  z  uczestnikami  i  uczestniczkami  życia politycznego i społecznego w Polsce i Europie. Czerwiec to Miesiąc Dumy środowisk LGBTQI+, tzw. Pride Month - będzie więc także o równości, antydyskryminacji oraz sytuacji społeczności LGBT+ w Polsce.

Zobacz wcześniejsze odcinki
Böll Talk #10 

Z rozmowy z Ane Piżl dowiecie się m.in: Czy dzień z życia ratownicy medycznej ma coś wspólnego z amerykańskim kinem akcji? Dlaczego bezczynność szkodzi bardziej niż popełnianie błędów? Jak ostatni rok wpłynął na poczucie bezpieczeństwa społeczności LGBT+ w Polsce? Z jakimi wyzwaniami mierzą się każdego dnia pary nieheteronormatywne żyjące w Polsce? W jaki sposób zwracanie uwagi na język, którym sie posługujemy, buduje kulturę równości i tolerancji? 

Zobacz odcinek

Energia & Klimat

Sprawiedliwa transformacja Wielkopolski Wschodniej

Wielkopolska Wschodnia jest niekwestionowanym liderem sprawiedliwej transformacji w Polsce. Jako pierwszy z sześciu regionów węglowych w kraju, zaczął systemowo planować proces odchodzenia od węgla. A proces ten odbywa się we współpracy władz samorządowych, organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców, pracodawców oraz strony społecznej.  

WięcejNocne pociągi w Europie

Dziesięć pytań na temat sieci nocnych pociągów w Europie, które zawsze chcieliście zadać, ale nigdy się na to nie zdobyliście – polecamy pogłębioną analizę zleconą przez nasze biuro w Brukseli. Tekst w języku angielskim.

Więcej 
Zielona i sprawiedliwa odnowa Europy?

Kryzysy to momenty, kiedy w strukturach społeczeństw zaczynają pojawiać się pęknięcia. Niezależnie od tego, czy kryzys ma charakter gospodarczy, zdrowotny, prawny czy klimatyczny: aby znaleźć odpowiedzi na kryzysy naszych czasów, potrzebne są silne sojusze. Obecnie nawet bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Polecamy analizę naszej prezeski Ellen Ueberschär i jej asystentki Niny Locher (w języku angielskim). 

Więcej

Europejska Polityka Rolna

Zielony potencjał mieszkanek wsi

Kobiety są motorem zmian i napędzają życie społeczności. Dlatego mogą odegrać kluczową rolę w zwiększaniu świadomości ekologicznej i wprowadzaniu rozwiązań Europejskiego Zielonego Ładu na obszarach wiejskich. Jeżeli da im się ku temu odpowiednie narzędzia i się je do tego zachęci. To rola władzy publicznej, samorządów i organizacji pozarządowych. Polecamy Wam wywiad z Ewą Sufin-Jacquemart, prezeską Fundacji Strefa Zieleni.

Więcej

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Białoruś 2021: Perspektywy i wyzwania 

Czy po miesiącach protestów ruch oporu wobec aparatu państwowego Aleksandra Łukaszenki ma jeszcze szansę na powodzenie? Jak utrzymać zainteresowanie międzynarodowej wspólnoty sytuacją na Białorusi? Co oprócz deklaracji i sankcji można zaproponować białoruskiemu społeczeństwu w ramach wsparcia? Więcej na ten temat w debacie z udziałem naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek, dr Agnieszki Bryc z Uniwersytetu Toruńskiego oraz Alesia Zarembiuka z Białoruskiego Domu w Warszawie.   

Więcej

Ost/Wschód: Polsko-niemieckie debaty o Wschodzie  

Mimo rosnących napięć pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem 16 czerwca w Genewie odbył się szczyt Biden-Putin. To spotkanie daje możliwość wstępnej oceny stanu relacji transatlantyckich. Jest także okazją do zastanowienia się nad przyszłością Europy Wschodniej w kontekście nowej amerykańskiej administracji. Czy spojrzenia po obu stronach Odry są podobne? Zachęcamy do obejrzenia dyskusji eksperckiej w ramach kolejnej edycji Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu (dyskusja w języku angielskim). Zobacz nagranie debaty

Jak odnowić stosunki transatlantyckie? 

Nowa administracja w USA stoi przed wielkimi wyzwaniami: w jaki sposób odbudować gospodarkę, przezwyciężyć polaryzację społeczną i polityczną oraz odzyskać zaufanie na poziomie globalnym? Polecamy zbiór analiz zebranych przez nasze biuro w Waszyngtonie (w języku angielskim). 

Więcej
Jak kobiety uratują nasz wspólny świat 

Polecamy rozmowę Forum Dialogu z Małgorzatą Kopka-Piątek oraz Iwoną Reichardt, autorkami raportu: "Czy kobiety uratują świat. Feministyczna polityka zagraniczna", który powstał we współpracy z nami, na temat wyników raportu, założeń feministycznej polityki zagranicznej oraz przykładów dobrych praktyk w tym obszarze.

Więcej 

Demokracja & Prawa Człowieka

Premiera filmu dokumentalnego „Pomiędzy”

Film opowiada historie pięciu osób o korzeniach migranckich w Polsce. Twórczyniom, Mayii Teryaki i Marcie Bogdańskiej, udało się naświetlić różnorodność bohaterów, ich doświadczeń i motywacji. Film jest częścią naszego projektu EXILIUM, w którym przybliżamy zjawisko migracji. Premiera filmu odbyła się w Światowy Dzień Uchodźcy, 20 czerwca z udziałem twórczyń filmu i bohaterów i bohaterek.

Zobacz film
Zobacz nagranie z dyskusji po pokazie premierowym

Nowy Pakt UE o migracji i azylu - nowe opakowanie, treść bez zmian

Nowy Pakt wywołał kontrowersyjne komentarze ze strony rządów, świata nauki i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Polecamy analizę jego głównych tez oraz  najważniejszych wątków dyskusji nad nim, a także podsumowanie aktualnego stanu prac i wstępne wnioski z tego procesu (w języku angielskim). 

Więcej


Czy praworządność w Polsce jest zagrożona?

Odpowiedzi  na  to  pytanie  szukano  podczas  dyskusji zorganizownej  przez  Sächschische  Landeszentrale  für Politische  Bildung  z   udziałem  prof.  Ireneusza  Pawła  Karolewskiego  z  Uniwersytetu  w  Lipsku  oraz   naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek. Polecamy nagranie. Dyskusja w języku niemieckim. 

Zobacz nagranie

Jak rząd węgierski wybiera grupę, która ma być kozłem ofiarnym

Nowa węgierska ustawa zakazuje rozpowszechniania w szkołach informacji na temat orientacji seksualnej i tożsamości genderowej. W analizie dla naszego praskiego biura dr Bea Sándor z węgierskiej organizacji Háttér argumentuje, że przegłosowana przez węgierski parlament 15 czerwca ustawa to kolejne działanie rządu przeciwko społeczności LGBTIQ, po zakazaniu w ubiegłym roku urzędowej zmiany płci i wprowadzeniu konstytucyjnych poprawek dyskryminujących pary jednopłcioweWięcej

Polsko-Niemieckie Dni Literatury nad Nysą 

Jak to jest mieć dwie ojczyzny? – polecamy spotkanie autorskie prowadzone przez naszą dyrektorkę Joannę Marię Stolarek z niemiecką autorką i dziennikarką polskiego pochodzenia Emilią Smechowski w ramach Polsko-Niemieckich Dni Literatury nad Nysą.   

Zobacz nagranie

My w mediach

14. Polsko-Niemieckie Dni Mediów 

Tegoroczne Dni Mediów odbyły się pod hasłem „Panmedia. Jak długo potrwa medialny stan wyjątkowy?”. Głównym tematem tej edycji były polsko-niemieckie relacje w pandemii Covid-19 oraz to, jak w tych nadzwyczajnych warunkach radzą sobie dziennikarze i branża medialna. Polecamy debatę pt.: "Pandemia jako zasłona dymna" z udziałem prof. Ewy Łaźniewskiej z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dziennikarza Die Welt, Clausa Christiana Malzahna oraz naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek na temat wpływu pandemii na stan dyskusji wokół ochrony klimatu.  Zobacz nagranie

Jesienne wybory do Bundestagu

Sondaże dla Zielonych

Partia Zielonych od dawna zajmuje się tematami, które są społecznie ważne i chce zaproponować wizję polityki dopasowaną do zmieniającego się świata. Według najnowszych danych poparcie dla niej sięga nawet 24-26 proc. Pokazuje to, że zmienia się scena polityczna oraz potrzeby społeczeństwa w Niemczech. We wrześniu obywatele i obywatelki zdecydują o nowym składzie Bundestagu. Czego należy się spodziewać po Zielonych? - więcej dowiecie się z analizy naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek w Wyborcza.pl.  
Więcej


Podcast: Niemcy. Zieloni zajmują się tematami ważnymi społecznie od wielu lat. Nie są niszowi.   

Polecamy rozmowę naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek w Radio TOK FM na temat Zielonych i Annaleny Bearbock - kandydatki na stanowisko kanclerza z ramienia partii Bündnis 90/Die Grünen. 

Więcej
Raport: Actually European!? 2021  

Czego społeczeństwo niemieckie spodziewa się po nowym rządzie, który powstanie po jesiennych wyborach do Bundestagu? Z badań naszej centrali przeprowadzonych wspólnie z think tankiem Progressive Center wynika, że koronawirus nie zmienił nastawienia w Niemczech do Unii Europejskiej. W dalszym ciągu 67,5 proc. społeczeństwa widzi więcej korzyści niż wad członkostwa w UE.

Polecamy podsumowanie w języku angielskim.

Raport w całości w języku niemieckim.  30-lecie Polsko-Niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy 

17 czerwca 1991 roku był historycznym dniem dla Polski i Niemiec. Podpisanie w Bonn Traktatu było kamieniem milowym kształtującym stosunki między oboma krajami. Zdjęcie podpisania traktatu ma już niemal kultowy status. Często umyka jednak uwadze fakt, że poza politykami jest na nim także młoda kobieta. To tłumaczka Dagmar Domke, uczestniczka tych długich i trudnych negocjacji wokół umowy.  „W takiej sytuacji każde słowo jest na wagę złota”, mówi. Zapytaliśmy ją o jej wspomnienia z tamtych dni, o kanclerz Angelę Merkel, która wtedy również była w Bonn, a także o to, jak ważna jest rola tłumaczy przy porozumieniu ponad granicami.
Rozmowa w języku polskim
Rozmowa w języku niemieckimIMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Znacie nasze strony na Facebooku i Twitterze? Polecamy!


FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

W przypadku rezygnacji z subskrypcji (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland
+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
www.pl.boell.org