Jeśli ta wiadomość nie otwiera się prawidłowo, prosimy kliknąć tutaj.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 7-8/2021

Drodzy Czytelnicy, Drogie Czytelniczki,

Nie ma nic wspanialszego niż spotkania z innymi ludzmi i intensywna wymiana myśli i poglądów. Wzbogaca to nas i motywuje do działania. Jak bardzo potrzebujemy drugiego człowieka pokazała nam wyraźnie pandemia koronawirusa zmuszając nas do izolacji. Wtedy odczuliśmy brak bliźniego, który jest nam bliski i życzliwy. O życzliwości i solidarności, demokracji, wolności, prawach człowieka i prawach zwierząt, o równości, tolerancji, zielonej transformacji, o ekologii i o sile słowa i literatury mówiły dwie Noblistki, Olga Tokarczuk i Swietłana Aleksijewicz, w ramach otwarcia Festiwalu Góry Literatury na Zamku Książ na Dolnym Śląsku. Potrzebujemy więcej takich głosów! Głosów i czynów broniących demokracji i praw człowieka jak czynił to nieustannie przez 5 lat swojej kadencji Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Niedawno oficjalnie zakończył swoją służbę na tym stanowisku. W swoich działaniach na rzecz innych pozostaje nadal, a my dziękując mu za jego zaangażowanie i owocną współpracę z nami przypominamy naszą rozmowę z RPO w ramach Böll Talks.

A propos Böll – Heinrich Böll, nasz patron, także Noblista, już w 1976 pisał tak: „Za pięknym, zaczerpniętym z terminologii organicznej pojęciem wzrostu kryje się bezlitosna ideologia, która rozumie wartość jako wartość materialną”. Jak prawdziwie brzmią nadal jego słowa! Czy da się jednak o wzroście myśleć inaczej? Nie jako akumulacji i stałym przyroście, nie jako wciąż zwiększającej się konsumpcji i zużywaniu zasobów naturalnych, ale jako – być może – redystrybucję, równość, współpracę czy gruntowne przekształcenie systemu wartości? Wokół tych i innych pytań krąży rozmowa Michała Sutowskiego z Kate Raworth, autorką niedawno wydanej książki pt. „Ekonomia obwarzanka”. To temat do dyskusji – Czy Polki i Polacy zmieszczą się w Obwarzanku? – zaczęliśmy ją z polityczkami i politykami. Polecamy Wam jej nagranie. 

Zastanawiamy się również wraz z ekspertkami i ekspertami, jak można odwrócić trend intensyfikacji rolnictwa, zamiast tego wspierając rozwój w kierunku  ekologicznym, dbając o zasoby wodne, umożliwiając współpracę rolników i rolniczek oraz producentów żywności?  - Żeby się do tego zbliżyć, potrzebna będzie dyskusja wszystkich aktorów tego obszaru, od poziomu ustawodawczego, przez wykonawczy, ale przede wszystkim z rolnikami i rolniczkami i organizacjami pozarządowymi. Czy możliwe jest podpisanie tzw. „Paktu społecznego dla polskiego rolnictwa”? Dyskusję na ten temat zainicjowały przy naszym wsparciu cztery koalicje - Koalicja Klimatyczna, Koalicja Żywa Ziemia, Koalicja Rolnictwo dla Przyrody oraz Koalicja Ratujmy Rzeki. Rozmowa będzie podstawą do zrozumienia różnych perspektyw, a one wybrzmiały podczas spotkania, z którego nagranie dołączamy dla Was.   

W tym numerze znajdziecie również analizy na temat problemu dezinformacji, eskalacji przemocy wobec społeczności LGBTQIA+ w Gruzji czy zmiany statusu obywateli UE zamieszkałych w Wielkiej Brytanii, a także rozmowę  z aktywistką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Dominiką Lasotą oraz zaproszenie do udziału w Zielonych Dniach w Drawsku, dorocznym spotkaniu zielonej społeczności organizowanej z naszym wsparciem przez Fundację Strefa Zieleni pod koniec sierpnia. A we wrześniu zaplanujcie już czas na premierę angielskiej wersji Atlasu mięsa. W wersji polskiej będziecie go mogli przeczytać na początku przyszłego roku.

Jesień szykuje się bardzo interesująca! Ale na razie wybieramy się na zasłużony odpoczynek - życzymy Wam wszystkim wspaniałych wakacji!

Pozdrawiam serdecznie
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  Zapraszamy do udziału w wydarzeniach

Zielone Dni nad Drawą 2021

26-29 sierpnia 2021
Puszcza Drawska, w osadzie Pestkownica 


Już po raz siódmy Fundacja Strefa Zieleni koordynuje organizację Zielonego Letniego Uniwersytetu - dorocznego spotkania aktywistów i aktywistek z Polski, z udziałem zielonej rodziny europejskiej, zielonych polityków i polityczek, zaprzyjaźnionych organizacji i koalicji, naukowców i naukowczyń, artywistów i artywistek.
Premiera Atlasu mięsa  w angielskiej wersji językowej - Save the date!

8 września 2021, godz. 15:00-18:00

Zapiszcie sobie w kalendarzach - premiera online angielskiej wersji naszego najbardziej popularnego Atlasu, organizowana przez nasze biuro w Brukseli. Szczegóły wydarzenia podamy niebawem. Polska wersja Atlasu mięsa pojawi się na początku 2022. 

Zobacz więcej


Oferta odpłatnego stażu w obszarze promocji  

Od  połowy września oferujemy  odpłatny  staż  w  obszarze  działań promocyjnych i aktywności związanych  z  komunikacją  zewnętrzną Fundacji. Zapraszamy do składania aplikacji do 30.08. Ogłoszenie  skierowane  jest  do  osób,  które  nie  ukończyły  30.  roku  życia,  interesują   się  tematyką  ekologiczną,  demokratyczną  oraz  genderową i znają język angielski. 

Zobacz ofertę stażu

Program publicystyczny Böll Talks  

Europa,  praworządność,  demokracja,  prawa człowieka,  prawa kobiet  i  mniejszości,  równość płci, ochrona klimatu, zrównoważone rolnictwo i sprawiedliwa transformacja - to część obszarów naszego fundacyjnego działania. O tych  i  wielu  innych  sprawach  rozmawiamy  z  uczestnikami  i  uczestniczkami  życia politycznego i społecznego w Polsce i Europie. Przypominamy naszą rozmowę z dr Adamem Bodnarem, który niedawno zakończył swoją kadencję jako Rzecznik Praw Obywatelskich. Dziękujemy za Pana działania i życzymy wszystkiego dobrego!


Zobacz program
Böll Talk#2 Rozmowa z Adamem Bodnarem, byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich


Jak rozmawiać z obywatelami i obywatelkami o prawach człowieka? Skąd brać motywację do walki o zmianę społeczną? Dlaczego prawa człowieka to nie tylko idea a rzeczywistość? W rozmowie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich RP, dr Adamem Bodnarem, mówimy m.in. o bilansie jego pięcioletniej kadencji.

Zobacz rozmowę

Energia & Klimat

Raworth: Światowy kryzys to doskonała pora na wielką transformację

Można kryzys wykorzystać w duchu „doktryny szoku”, to zawsze jest szansa na umocnienie i tak już potężnych interesów. Ale on może też umożliwić zmianę, o której od dawna wiedzieliśmy, że jest konieczna. Która pozwoli nam się zmieścić w tzw. obwarzanku potrzeb. Co to takiego jest i jak może ten model funkcjonować w Polsce - o tym Michał Sutowski rozmawia z Kate Raworth, autorką książki „Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku”. Polecamy też nagranie z debaty na ten temat. Cały wywiad

Zobacz nagranie z dyskusji na ten temat

Polityka klimatyczna w Polsce wymaga solidarności, a nie wyrzeczeń

O tym, czy regiony powęglowe unikną losu społecznej pustyni, jak się ma do tego „umowa społeczna” rządu z górnikami, czy w polityce klimatycznej ważniejsza jest mobilizacja młodych radykałów, a może przekonanie „normalsów”, w jaki sposób wyrwać polityków z postawy klimatycznego pseudorealizmu, wreszcie, dlaczego wojna pokoleń to nie jest dobry pomysł w czasach kryzysu klimatycznego – opowiada Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna związana z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym.

Więcej

Klimat, Covid, partie. Szansa dla Ziemi czy polityczny trójkąt bermudzki?  

Czy pandemia Covid-19 przybliża, czy oddala nas od osiągnięcia neutralności klimatycznej? Jakie nowe zadania w tym obszarze stawia przed politykami i polityczkami w Polsce globalna epidemia? Polecamy nagranie z dyskusji z udziałem: Joanny Muchy (Polska 2050), Anity Sowińskiej (Nowa Lewica), Tomasza Aniśko (Partia Zieloni) oraz Przemysława Sadury (Krytyka Polityczna), współautora raportu „Nie nasza wina, nie nasz problem. Katastrofa klimatyczna w oczach Polek i Polaków podczas pandemii”, moderuje Paulina Januszewska (Krytyka Polityczna). Zobacz nagranie dyskusji

Europejski Zielony Ład: Integracja równości płci i celów środowiskowych

Planując zielone fundusze UE powinno się uczynić wszystko, aby przeznaczane środki były narzędziem uwzględniania nie tylko celów środowiskowych i klimatycznych ale jednocześnie także równości płci. Polecamy analizę struktury dochodów Unii Europejskiej (UE), w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, budżetu UE na lata 2021–2027 oraz Instrumentu na rzecz odbudowy i zwiększania odporności. W języku angielskim.   

Więcej

Europejska Polityka Rolna

Nasz chleb powszedni? Porozmawiajmy o rolnictwie

Jakiej polityki rolno-żywnościowej potrzebujemy, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, dać szansę małym i średnim gospodarstwom rolnym, wzmocnić ochronę środowiskową i klimatu? Czy możemy tworzyć warunki dla rozwoju rolnictwa ekologicznego, a jednocześnie nadal wspierać produkcję przemysłową? O tym pisze dla nas Justyna Zwolinska w swoim wartym przeczytania artykule.

Więcej


Demokracja & Prawa Człowieka

Duma i uprzedzenie: Gruzja po eskalacji przemocy wobec społeczeństwa obywatelskiego 

Gruzja ma za i przed sobą ciężkie czasy. Nigdy wcześniej nie dochodziło w tym kraju do takiej eskalacji przemocy wobec demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego. Są ofiary śmiertelne, a ponad 50 osób zostało rannych w atakach na dziennikarzy i społeczeństwo obywatelskie w Tbilisi na początku lipca podczas Tygodnia Dumy. Państwa członkowskie UE powinny współpracować z gruzińskimi partnerami, aby zapewnić kompleksowe rozwiązanie problemu przemocy. Polecamy analizę na ten temat. W języku angielskim. Więcej

Prawa kobiet i społeczności LGBT+ w Polsce

Na zaproszenie biura naszej Fundacji w Meklemburgii-Pomorzu Przednim polskie aktywiski: Anna Krenz i Aleksandra Magryta (Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny) wspólnie z naszą dyrektorką, Joanną Marią Solarek, analizowały sytuację w Polsce pod kątem praw kobiet otaz społeczności LGBT+. Dyskusja w języku niemieckim. 

Zobacz nagranie z dyskusji 

Dezinformacja ze względu na płeć

To forma dezinformacji opartej na tożsamości, która zagraża prawom człowieka na całym świecie. Jej skutki są dalekosiężne: dezinformacja płciowa jest wykorzystywana do usprawiedliwiania naruszeń praw człowieka i zakorzenienia represji wobec kobiet i grup mniejszościowych. W tekście znajdziecie  6 powodów, dla których liberalne demokracje muszą zareagować na to zagrożenie, na podstawie przypadków z Polski i Wielkiej Brytanii. Tekst w języku angielskim. Więcej

Tonąc w fake newsach    

Dyskusje na temat dezinformacji w UE zazwyczaj koncentrują się na Rosji czy Chinach, na teoriach spiskowych i grupach nienawiści. Często pomija się krajowe źródła dezinformacji, jak np.  partie polityczne czy rządy. Coraz bardziej scentralizowane państwowe imperia medialne zagrażają pluralizmowi mediów europejskich, podobnie jak ataki na niezależne media.  Polecamy zbiór materiałów zebranych przez nasze biuro w Brukseli. Więcej


Europa & Sprawy Międzynarodowe

Zmiana statusu: obywatele UE w Wielkiej Brytanii po Brexicie

1 lipca zmienił się status milionów obywateli UE zamieszkałych w UK w związku z wejściem w życie „statusu osoby osiedlonej”. Co czeka tych, którzy nie złożyli wniosku i czego możemy się nauczyć na podstawie systemu, który jest wyłącznie cyfrowy? Jakie wnioski można z tego wyciągnąć na przyszłość? Polecamy tekst naszego biura w Brukseli (w języku angielskim).

Więcej

Przedłużenie pomocy ONZ dla Idlib: szantaż działa i będzie działał     

W ostatniej chwili członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ uzgodnili tekst rezolucji, godząc się na zapisy zaproponowane przez stronę rosyjską - mandat na transgraniczną pomoc humanitarną do syryjskiego miasta Idlib zostaje przedłużony. Polecamy krótki komentarz kierowniczki referatu Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki w naszej centrali w Berlinie, Bente Scheller, na ten temat (w języku niemieckim).  Więcej

Polsko-Niemieckie Forum Młodzieżowe      

Europa potrzebuje młodych, krytycznych i zaangażowanych Europejek i Europejczyków. Podczas pięciodniowego Forum Młodzieży młodzi ludzie z Niemiec i Polski będą wspólnie dyskutować o tym, jak powinna wyglądać Europa przyszłości i jak możne ona sprostać najważniejszym wyzwaniom naszych czasów - od zmian klimatycznych i niesprawiedliwości społecznej po prawicowy populizm i imigrację. Chcesz wziąć udział w Forum? Zgłoś się!  Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 10.08. Zobacz szczegóły


My w mediach 


20 czerwca odbyła się premiera filmu „Pomiędzy” przedstawiającego historie pięciu osób o korzeniach migranckich w Polsce. Film jest częścią naszego projektu EXILIUM, w którym przybliżamy zjawisko migracji. Dla Resetu Obywatelskiego w audycji Dobra pora, nasza dyrektorka Joanna Maria Stolarek i jedna z twórczyń filmu, Marta Bogdańska, opowiadają o projekcie. Zobacz audycję

Zobacz Film "Pomiędzy"

Zobacz nagranie z dyskusji po pokazie premierowymIMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Znacie nasze strony na Facebooku i Twitterze? Polecamy!


FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

Jeśli chcą Państwo zrezygnować z subkrypcji Boelletynu (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland

+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
https://pl.boell.org