Jeśli ta wiadomość nie otwiera się poprawnie, prosimy kliknąć tutaj.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 12/2021

Drodzy Czytelnicy, Drogie Czytelniczki,

Kierując się słowami naszego patrona, literata i noblisty Heinricha Bölla: „Nie ma nic, co by nas nie obchodziło”, działamy w wielu obszarach na rzecz ekologii, klimatu, zielonej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, zrównoważonego rozwoju, demokracji i praw człowieka, równości płci i porozumienia między narodami. Za nami intensywny rok pełen ważnych wydarzeń społeczno-politycznych oraz inicjatyw obywatelskich i aktywistycznych.  Był to również kolejny rok w cieniu pandemii koronawirusa i wielu wyzwań geopolitycznych.  

W minionych miesiącach przyglądaliśmy się m.in. wyborom prezydenckim w Stanach Zjednoczonych, wydarzeniom w Białorusi, w Afganistanie, wyborom w Niemczech, polityce europejskiej i międzynarodowej, szczytowi klimatycznemu COP26 w Glasgow, a także kryzysowi humanitarnemu na granicy polsko-białoruskiej. Wzięliśmy udział w licznych spotkaniach i debatach, organizowaliśmy także własne wydarzenia.

Zrealizowaliśmy 12 odcinków naszego programu publicystycznego Böll Talks, w których rozmawiamy z wyjątkowymi gośćmi o ważkich i bieżących kwestiach, dotyczących zarówno praw człowieka i spraw międzynarodowych, jak i kryzysu klimatycznego i migracyjnego oraz ekologicznego rolnictwa.

W ciągu ostatniego roku premierę miało także kilka znaczących publikacji, m.in.: „Nie nasza wina, nie nasz problem. Katastrofa klimatyczna w oczach Polek i Polaków podczas pandemii”, „Pamiętniki Osób LGBTQIA+. Mała antologia”, „Czy kobiety uratują świat? Feministyczna polityka zagraniczna”, „Sytuacja ukraińskich migrantek w Polsce w czasie COVID-19” czy Meat Atlas 2021.

Rok 2021 dobiega końca, ale my nie zwalniamy tempa. Zgodnie z naszym motto „Wtrącanie się jest jedynym sposobem na pozostanie realistą” będziemy nadal czujnie obserwować rzeczywistość i starać się wpływać na jej kształt w imię lepszego jutra dla nas wszystkich. W 2022 roku czekają nas nowe publikacje, podcasty, wydarzenia, ważne debaty i ciekawi goście. Już na początku nowego roku będzie miał premierę Atlas mięsa. Zbliża się też jubileusz przedstawicielstwa Fundacji w Warszawie. Jesteśmy w Polsce już od 20 lat. Wśród przyszłorocznych rocznic jest jedna, szczególna dla nas: 50 lat temu, w 1972 roku nasz patron Heinrich Böll otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Chętnie przybliżymy Państwu jego twórczość i jego nadal aktualne przemyślenia.

A tymczasem, w aktualnym Boelletynie, prezentujemy m.in.: historię warszawskich Ogrodów Polsko-Niemieckich, wyniki badań postaw społecznych wobec ew. polexitu, kolejne rozmowy o „Obwarzanku po polsku”, czy komentarze na temat zaprzysiężenia nowego kanclerza Niemiec, pierwszej w historii Niemiec zielonej ministry spraw zagranicznych Annaleny Baerbock oraz zmian w polityce polsko-niemieckiej.

Jak zwykle zapraszam wszystkich do śledzenia wydarzeń oraz publikacji na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych i na platformie YouTube.

Tymczasem, w imieniu całego zespołu Fundacji życzę Państwu zdrowych, spokojnych Świąt i wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Działamy dalej. Jak zawsze postaramy się sprawić, żeby kolejny rok był jeszcze bardziej zielony i sprawiedliwszy od poprzedniego.

Pozdrawiam serdecznie
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  Program publicystyczny Böll Talks  

Europa,  praworządność,  demokracja,  prawa człowieka,  prawa kobiet  i  mniejszości,  równość płci, ochrona klimatu, polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, zrównoważone rolnictwo i sprawiedliwa transformacja - to część obszarów naszego fundacyjnego działania. O tych  i  wielu  innych  sprawach  rozmawiamy  z  uczestnikami  i  uczestniczkami  życia politycznego i społecznego w Polsce i Europie. 

Zobacz program
Böll Talk#14 Rozmowa z Dominiką Lasotą

Czy zobowiązanie się przedstawicieli i przedstawicielek kilkudziesięciu państw podczas COP26 do „przyspieszenia wysiłków na rzecz ograniczania” energetyki węglowej to moment historyczny, czy raczej mydlenie oczu opinii publicznej? Czy protesty uliczne i strajki klimatyczne wywierają presję na polityków? Tego i wiele więcej dowiecie się z rozmowy z aktywistką klimatyczną Dominiką Lasotą.

Zobacz rozmowę
Böll Talk#3 Rozmowa z Ambasadorem RFN w Polsce, Arndtem Freytag von Loringhoven 

Przypominamy rozmowę z Ambasadorem RFN w Niemczech przeprowadzoną w ubiegłym roku w grudniu. Jaka Europa wyłoniła się spod pandemii? Gdzie widzi wyzwania dla stosunków polsko-niemieckich, a gdzie szanse?

Zobacz rozmowę

Energia & Klimat

Jak zabić fotowoltaikę?

29 października 2021 polski Sejm przyjął zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Kończą one kilkuletni okres dynamicznego wzrostu tej dziedziny energetyki. Na pomoc państwu, które boryka się z koniecznością transformacji energetycznej i płaci coraz większą cenę za zbyt opieszałe działania, przyszli obywatele. Polecamy kolejny tekst bloga Michała Olszewskiego nt. transformacji energetycznej.

Więcej


Podcasty: Obwarzanek po polsku

Czykl podcastów „Obwarzanek po Polsku” powstał w ramach wspólnego projektu z Krytyką Polityczną, inspirowanego ideami przedstawionymi w Ekonomicznej książce roku Financial Timesa Kate Raworth pt. „Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku” oraz seminariami o tym samym tytule. W sześciu rozmowach z ekspertami rozważane są odpowiedzi na pytania m.in.: Kiedy będziemy gotowi na wyrzeczenia w obliczu kryzysu klimatycznego? Czy Polska jest w stanie wypracować nowe systemy chroniące człowieka i naturę? Polecamy!

Podcasty do odsłuchania

Podcast Urban Cafe:  Kto jest gotowy na wyrzeczenia w obliczu zmian klimatu? 

Czy Polki i Polacy są gotowi na wyrzeczenia konieczne do zatrzymania grożącej nam katastrofy klimatycznej? Polecamy rozmowę m.in. z naszą dyrektorką, Joanną Marią Stolarek, nawiązującą do naszego raportu, który wydalismy w tym roku we współpracy z Fundacją Pole Dialogu, pt.: "Nie nasza wina nie nasz problem". Katastorofa klimatyczna w oczach Polek i Polaków podczas pandemii".

Więcej

Konferencja klimatyczna COP26 w Glasgow    

COP26: co uzgodniono w Glasgow?

Węgiel jest kluczowym źródłem kryzysu klimatycznego - po raz pierwszy w historii taki zapis znalazł się w dokumencie końcowym COP. To mocne stanowisko zwiastuje jedno: dni węgla są już policzone. Oto 7 najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć o COP 26. Polecamy tekst Patryka Białasa podsumowujący szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow.   

WięcejDossier: EU27 na COP26 - zielone perspektywy

Polecamy dziennik szczytu oraz zbiór analiz i komentarzy naszego biura w Brukseli dotyczących przebiegu i najważniejszych wydarzeń podczas COP26. W języku angielskim. 

Więcej

Demokracja & Prawa Człowieka

Publikacja: Pamiętniki Osób LGBTQIA+

Pamiętniki Osób LGBTQIA+ powstały w ramach trwającego ponad rok pionierskiego projektu badawczego, realizowanego przez Pracownię Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ działającą w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z nami. Pamiętniki odsłaniają wielość i różnorodność indywidualnych doświadczeń, ale i wspólne problemy, z jakimi mierzą się osoby LGBTQIA+ w Polsce. Teraz także dostępne w formie 14 podcastów pochodzących z nocnych audycji w radio TOK FM. Pamiętnki czytają: Klara Bielawka, Zofia Domagalik, Ewa Telega, Piotrek Polak, Marcin Bosak oraz Krzysztof Ogłoza. 

Zobaczcie więcej

Chcemy całej demokracji! - Rozstrzygnięcie konkursu

Temat uczestnictwa politycznego kobiet i ich widoczności w przestrzeni publicznej jest palącą kwestią, o której trzeba mówić. Dopiero sprawiedliwy udział kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji na najwyższych szczeblach pozwoli nam osiągnąć demokratyczny ideał. Aby podnieść ten temat w mediach ogłosiliśmy konkurs dla dziennikarzy i dziennikarek na materiały prasowe dot. tego zagadnienia. Zobaczcie jakie pomysły nagrodziliśmy.

Więcej
Ogrody Polsko-Niemieckie – miejsce spotkań

Ogrody Polsko-Niemieckie w okolicach Parku Skaryszewskiego na warszawskiej Pradze symbolizują przyjaźń, porozumienie i współpracę polsko-niemiecką, pokazują symbiozę i połączenie obu kultur ogrodowych i są przyczynkiem do rozmów i spotkań. Ogrody wpisują się już jako trwały element w warszawski krajobraz parkowy.

Więcej

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Raport: Widmo Polexitu?

Raport powstał w ramach naszej współpracy z Instytutem Spraw Publicznych oraz Zespołem Badań Europejskich IFiS PAN. Stanowi kompleksową analizę opinii publicznej na temat obecnego stanu relacji pomiędzy Warszawą i Brukselą oraz postrzegania procesu, który powszechnie nazywany jest polexitem. Celem badania było zdiagnozowanie postaw Polek i Polaków wobec samego konfliktu oraz ustalenie możliwego wpływu zaostrzającego się kryzysu na społeczne poparcie dla członkostwa w Unii.

Zapraszamy również do oglądania dyskusji eksperckiej z prezentacji raportu, która odbyła się 24 listopada 2021 r. w Warszawie w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Publikacja do pobrania
Podcast: Polsko-niemieckie spojrzenie na politykę wschodnią     

Polecamy podcast Kolegium Europy Wschodniej powstały w ramach projektu „Ost/Wschód. Polsko-niemieckie debaty o Wschodzie”. Doświadczeni eksperci/tki dyskutują m.in. o sytuacji w Białorusi i kryzysie na granicy, odpowiadają, czy Ukraina może sobie poradzić z agresją Rosji bez wsparcia Zachodu i tłumaczą, dlaczego kraje bałtyckie odgrywają znacznie większą rolę, niż sugerowałaby to ich wielkość. Materiały w języku angielskim.


Ost/Wschód. Polsko-niemieckie debaty o Wschodzie 

Polecamy kolejną odsłonę dyskusji eksperckich o polityce wschodniej realizowanych we współpracy z Kolegium Europy Wschodniej. Tym razem online. Wybitni eksperci/tki dyskutują o sytuacji na wschodniej flance UE/NATO w obliczu agresywnej polityki Rosji i omawiają implikację geopolityczne budowy gazociągu Nord Stream 2, w tym kwestię bezpieczeństwa energetycznego. Obie debaty w języku angielskim.
Dyskusja online: Groźne gesty i łamanie prawa: sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Polecamy dyskusję na temat sytuacji na wschodniej, zewnętrznej granicy UE z Białorusią w ramach serii Böll.Global Fundacji im. Heinricha Bölla w Berlinie, w której dyskutowane są najważniejsze wydarzenia w Europie i na świecie. Jak wygląda aktualna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej? W jaki sposób w tym kryzysie łamane są prawa człowieka? Jakie możliwości działania ma Unia Europejska?

Dyskusja w języku niemieckim
Dyskusja w języku angielskim 


Europejska Polityka Rolna

Film: Woda, której zabraknie. Ochrona zasobów wodnych na terenach rolniczych

Woda to nasze dobro wspólne, na którego dostępność będzie miała wpływ postępująca zmiana klimatu. Co prawda suma opadów w Polsce utrzymuje się na takim samym poziomie od lat, ale zmienia się ich rozkład i intensywność. A to oznacza coraz częstsze i bardziej dotkliwe susze. Polityka wodna nie tylko nie poprawia sytuacji, a często prowadzi do pogłębienia niedoborów wody. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Zmienić politykę wodną i dominujący model rolnictwa. Więcej w filmie zrealizowanym przez Koalicję Żywą Ziemię we współpracy z nami. 

Zobacz film
Animacja: Woda to życie

Miejsce wody jest w zlewni, a to oznacza na terenach podmokłych i zalewowych, w glebie, dzikich rzekach, na pastwiskach i w tradycyjnym krajobrazie rolniczym. Postarajmy się zatrzymać wodę w jej naturalnym miejscu dbając m.in o zadrzewienie w górnym biegu rzeki, tereny podmokłe i torfowiska, naturalne i zróżnicowane tereny rolnicze, naturalne cieki czy gleby bogate w substancje organiczne. Zapraszamy do obejrzenia animacji zrealizowanej przez Koalicję Żywą Ziemię we współpracy z nami. 

Zobacz film
Warszawa – wegańska stolica

Zapraszamy do lektury reportażu o wzroście popularności i różnorodności wegańskiej kuchni w Warszawie autorstwa Anny Jakubowskiej, kierowniczki programu Europejska Polityka Rolna w naszym biurze. Tekst w języku niemieckim ukazał się w ostatnim numerze magazynu Böll.Thema: Gesund, gerecht und ökologisch.

Więcej

Niemcy po wyborach  

Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o frakcji Zielonych w niemieckim Bundestagu XX 

Po wyborach federalnych, które odbyły się w Niemczech 26 września 2021 roku, niemieccy Zieloni utworzyli największą, najbardziej sfeminizowaną, młodą i zróżnicowaną grupę parlamentarną w swojej historii. Przyjrzyjmy się niektórym faktom i liczbom dotyczącym frakcji Sojusz 90/Zieloni w Bundestagu XX kadencji!

Więcej

Dyskusja online: Co dla Polski i Europy oznacza nowa koalicja rządowa w Niemczech?

Koniec roku stanowi dobrą okazję do podsumowań, analizy sukcesów i błędów, ale też próby oceny możliwego rozwoju wydarzeń w nadchodzących miesiącach, by lepiej przygotować się na kolejne wyzwania. We współpracy z Instytutem In.Europa podczas serii seminariów omawialiśmy kluczowe kwestie dla przyszłości integracji europejskiej. Polecamy dyskusję o nowej koalicji w Niemczech i jej wpływie na przyszłość UE z udziałem naszej dyrektorki Joanny Marii Stolarek. 

Podcast: Rząd Angeli Merkel prowadził politykę status quo. Nowa koalicja to połączenie wody z ogniem

Poprzedni rząd Niemiec uprawiał politykę status quo, zachowawczą, widząc problemy i wyzwania, ale nie reagując na nie. Nowy rząd jest połączeniem wody z ogniem, interesów różnych koalicjantów, podkreśla w rozmowie z EURACTIV.pl nasza dyrektorka, Joanna Maria Stolarek.
 
Posłuchaj wywiadu
 
Czy dialog jest możliwy? 

Zmiana paradygmatu w stosunkach polsko-niemieckich nastąpiła po tym, jak zbliżyły się nasze społeczeństwa. A stało się tak dzięki wielu inicjatywom obywatelskim, m.in. partnerstwom miast, wymianie młodzieży, studentów, urzędników… To profituje na lata. Jak mogą wyglądać stosunki Polski z Niemcami po ostatnich wyborach? – polecamy lekturę tekstu naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek w ostatnim numerze Res Publiki Nowej pt.: "Polska i Niemcy: 30 lat później". 
 
Więcej 
Podcast: Co zawiera umowa koalicyjna rządu w Niemczech?

Umowa koalicyjna SPD-Zielonych-FDP, czyli tzw. koalicji świateł drogowych, została podpisanana poczatku grudnia. O pierwszych reakcjach w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u rozmawiała nasza dyrektorka, Joanna Maria Stolarek. 

Posłuchaj podcastu


Nowy Zarząd Fundacji im. Heinricha Bölla   

Imme Scholz i Jan Philipp Albrecht wybrani znaczną większością głosó

W sobotę 4 grudnia 2021 r. Walne Zgromadzenie Członków Fundacji im. Heinricha Bölla, bliskiej niemieckim Zielonym, zdecydowaną większością głosów wybrało prof. dr Imme Scholz i Jana Philippa Albrechta do nowego Zarządu Fundacji. Obejmą oni swoje stanowiska odpowiednio od 1 kwietnia 2022 r. i 1 czerwca 2022 r. Kadencje obecnych prezesek, Barbary Unmüßig i dr Ellen Ueberschär, zakończą się zgodnie z planem 31 marca 2022 r. Steffen Heizmann pozostanie na stanowisku dyrektora generalnego Fundacji. 

Więcej


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Znacie nasze strony na Facebooku i Twitterze? Polecamy!


FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

Jeśli chcą Państwo zrezygnować z subsktypcji naszego newslettera (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland
+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
www.pl.boell.org