Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się prawidłowo, prosimy kliknąć tutaj.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 3/2022

Drodzy Czytelnicy, Drogie Czytelniczki,

„Wmawia nam się, że współczucie to sentymentalność. To kłamstwo. Współczucie jest niesamowitą siłą, wielką energią i składa się na nie również fantazja twórcza”- pisał w 1984 roku Heinrich Böll, nasz patron.
Od ataku Rosji na Ukrainę minęły już ponad dwa miesiące. W tym czasie obywatele i obywatelki Unii Europejskiej w ramach solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami włączyli się do akcji pomocowych i wsparcia w ich walce o samostanowienie. To nie tylko czas okazywania sprzeciwu wobec agresji Putina, ale także moment refleksji nad dotychczasową polityką UE wobec Rosji. Zielona polityka już dawno tego się domaga i o tym mówi.
A my jako organizacja bliska zielonym ideom działamy już 20 lat w Polsce. Aby pokazać Wam w jakich obszarach pracujemy, przygotowaliśmy cykl 20 przykładowych wydarzeń. W maju zapraszamy do dyskusji wokół naszej najnowszej publikacji Atlasu mięsa oraz raportu na temat postaw mieszkanek wsi wobec klimatu. Stay tuned – o dalszych wydarzeniach będziemy informować. A 18 października zapraszamy Was, naszych Czytelników i Czytelniczki, wszystkie zaprzyjaźnione organizacje oraz osoby nam bliskie na wspólne świętowanie naszych urodzin. Zapiszcie sobie tę datę w kalendarzach. Szczegóły już niebawem! 

Życzymy Wam spokoju i inspirującej lektury     
Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  W tym roku świętujemy okrągłą rocznicę naszej aktywności w Polsce – to już 20 lat! Aby pokazać całe spektrum naszego zaangażowania przygotowaliśmy 20 różnych wydarzeń, powiązanych tematycznie z naszymi programami.

Mamy nadzieję, że będziecie z nami!

Zapraszamy do udziału w najbliższych wydarzeniach:

wokół Atlasu mięsa 

25 maja godz. 15:00-16:30
Dyskusja online: Co z tym mięsem? Produkcja, konsumpcja, klimat   

Uprzemysłowienie chowu zwierząt gospodarskich w UE skupia jak w soczewce problemy współczesnego rolnictwa. Z jednej strony przyczynia się do osłabienia pozycji małych gospodarstw i wyludniania się obszarów wiejskich, z drugiej wiąże się z zanieczyszczeniem wód i powietrza oraz utratą bioróżnorodności. Zmieniają się postawy społeczne - obserwujemy wzrastającą liczbę młodych osób ograniczających spożycie mięsa. Potrzebujemy jednak nie tylko namysłu nad postawami konsumenckimi, lecz także merytorycznej dyskusji o przyszłości modelu produkcji zwierzęcej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Zapraszamy do wspólnej dyskusji! Więcej o wydarzeniu

wokół raportu - Kobiety. Wieś. Klimat i środowisko  

30 maja godz. 16:00-17:30
Dyskusja online: Kobiety. Wieś. Klimat i środowisko. W mozaice postaw, poglądów i działań 

W jaki sposób ekologiczna transformacja obszarów wiejskich powinna uwzględniać perspektywę płci? Jak kobiety postrzegają wpływ działalności rolniczej na środowisko, zmianę klimatu i związane z nią wyzwania? Jaki jest obraz i skala aktywności kobiet wiejskich w obszarze ochrony środowiska i klimatu? Co sprzyja ich zaangażowaniu i na jakie napotykają bariery? Zapraszamy na prezentację wyników badania przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych we współpracy z nami i powiązaną z nią dyskusję.  Więcej o wydarzeniu

Oferta pracy: Kierowniczka/Kierownik w Programie Dialog Bałtycki 

W programie Dialog Bałtycki promujemy współpracę krajów regionu Morza Bałtyckiego w kontekście takich wyzwań jak: kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, bezpieczeństwo energetyczne Europy czy polityka wobec Rosji. Interesuje cię ta tematyka i chcesz dołączyć do naszego zespołu? Od 1 lipca poszukujemy Kierowniczki/Kierownika w tym programie w wymiarze pełnego etatu. Na zgłoszenia czekamy do 27 maja. 

Szczegóły oferty pracy

Europa & Sprawy Międzynarodowe

International Summer School for Young Researchers

Wspólnie z Uniwersytetem Rzeszowskim i Uniwersytetem w Lipsku mamy przyjemność zaprosić młodych badaczy i badaczki zainteresowanych szeroko rozumianym zagadnieniem obywatelstwa do udziału w tegorocznej edycji Young Researchers Summer School, która odbędzie się w dniach 3-9 lipca 2022 w Rzeszowie. Na zgłoszenia czekamy do 30 maja 2022. 

Więcej
Putin katapultował Rosję w rzeczywistość, która jest dla kraju gorsza od zimnej wojny

Dyrektorka naszego przestawicielstwa w Brukseli, Eva van de Rakt, rozmawiała z eurodeputowanym Sergeyem Lagodinskym o rosyjskiej wojnie napastniczej, agresywnej polityce Putina i zdolności UE do wspierania Ukrainy w walce o wolność i samostanowienie.

Więcej
Kryptowaluty po obu stronach wojny Rosji z Ukrainą

Czy wojna w Ukrainie to pierwsza “wojna kryptowalut”? O tym, jaką rolę w konflikcie pełnią waluty kryptograficzne pisze w komentarzu dla naszego przedstawicielstwa w Waszyngtonie dziennikarka i influencerka Jennifer Baker (artykuł w języku angielskim). 

Więcej
Uwaga skierowana na Węgry 

Działania piątego rządu Orbána będą ograniczone jedynie potrzebami polityki gospodarczej i zagranicznej. Po druzgocącej wygranej w ostatnich wyborach będzie miał łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej. Polecamy Waszej uwadze zbiór analiz i komentarzy dot. krajobrazu politycznego na Węgrzech naszego przestawicielstwa w Pradze (w języku angielskim). 

Więcej

Energia & Klimat

Z dala od rosyjskiego gazu

W procesie odchodzenia Niemiec od importu rosyjskich węglowodorów kluczowe jest uniknięcie nowych relacji zależności. O możliwości wykorzystania potencjału tkwiącego w zielonej energetyce i kooperacji europejskiej oraz potrzebie budowania partnerstw opartych na wartościach możecie przeczytać w analizie ekspertów z Deutsche Umwelthilfe (tekst w języku angielskim).

WięcejWspólny mianownik kryzysu klimatycznego i wojny w Ukrainie: zależność od paliw kopalnych

W jaki sposób spalanie paliw kopalnych napędza już nie tylko katastrofę klimatyczną, ale także rosyjską agresję na Ukrainę? Polecamy analizę ekspertki słowackiego Greenpeacu, Doroty Osvaldovej (w języku angielskim).

Więcej

Demokracja & Prawa Człowieka

Gdzie są Ukrainki? O szacunku do kobiecych głosów teraz i w powojennej przyszłości

Niezwykle ważne jest, aby w zmaskulinizowanej wojennej rzeczywistości wsłuchiwać się w głosy kobiet oraz traktować je podmiotowo, a także myśleć o budowaniu przyszłego pokoju w oparciu o wrażliwość na kwestie płci. Polecamy analizę Míli O'Sullivan z Praskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (w języku angielskim).

Więcej

“Uważajcie tam, w tej cygańskiej dzielnicy” – antycyganizm w warunkach wojny

Dane Europejskiej Agencji Praw Podstawowych wskazują, że Romowie są najbardziej prześladowaną mniejszością w Europie. Czym dokładnie jest antycyganizm, jak wpływa on na percepcję grup mniejszościowych określanych terminem Cyganie/Cyganki? Czy i na podstawie jakich dowodów można stwierdzić, że Ukraińcy/Ukrainki romskiego pochodzenia traktowani są jak osoby uchodźcze drugiej kategorii? Piszą na ten temat badaczki i aktywistki Elżbieta Mirga-Wójtowicz i Kamila Fiałkowska. Więcej

Feministyczne spojrzenie na globalną sprawiedliwość środowiskową 

Kryzysy środowiskowe i klimatyczne nie są neutralne pod względem płci. W nieproporcjonalny sposób dotykają osoby już doświadczające wielu form dyskryminacji. Jeśli feministyczna polityka środowiskowa ma wykraczać poza wpływ na kobiety, musi łączyć wiedzę ekspercką dotyczącą płci i ekologii. Polecamy wybór materiałów naszej centrali w Berlinie – wkład do globalnej debaty na temat ochrony środowiska i sprawiedliwości płci (w języku angielskim).

Więcej

Europejska Polityka Rolna

Nawozy kontra bezpieczeństwo żywnościowe

Pandemia, podwyżka cen energii, wzrost o 400% cen nawozów sztucznych, a następnie wojna w Ukrainie – pytanie o przyszłość polskiego i unijnego rolnictwa wobec tych wydarzeń jest jak najbardziej zasadne. Przyszedł najwyższy czas, by zastanowić się nad publicznym wsparciem dla odejścia od nawozów mineralnych. Opłacalność takiego kroku jest oczywista, jeśli rozumiemy, że bezpieczeństwo żywnościowe zależy od ochrony zasobów naturalnych i stabilnego klimatu.

Więcej

Z fermy czy pastwiska? Produkcja zwierzęca, konsumpcja i klimat

Światowa produkcja mięsa cały czas rośnie. Europa znajduje się w czołówce producentów. Polska również wpisuje się w ten trend. Przyczyniają się do tego rosnące intensyfikacja i koncentracja chowu. Jakie są możliwe rozwiązania z zakresu polityki rolnej? O sytuacji rolników i rolniczek hodujących zwierzęta w Polsce strona społeczna rozmawiała z decydentami i decydentkami w Senacie RP. Polecamy relację i nagranie z debaty. Zobacz relację i nagranie

Co z tym mięsem? - seria podcastów uzupełniająca publikację Atlas mięsa

W sześciu odcinkach rozmawiamy z ekspertkami i ekspertami o (nie)jedzeniu mięsa, rolnictwie, polityce żywnościowej i klimacie, tj. m.in. o różnorodnym wpływie hodowli zwierząt na klimat i bioróżnorodność,  dobrostanie zwierząt i warunkach pracy w przemyśle mięsnym, jedzeniu i niejedzeniu mięsa, a także czy w mięsie komórkowym możemy upatrywać rozwiązania problemów intensywnej produkcji.

Więcej

Kobiety. Wieś. Klimat i środowisko

Raport przygotowany przez Instytut Spraw Publicznych we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie. Omawia postawy, wiedzę oraz działania mieszkanek polskiej wsi wobec zjawiska zmiany klimatu i wyzwań środowiskowych, a także wskazuje rozwiązania potrzebne do tego, aby wspierać zrównoważony rozwój polskiej wsi i świadomość środowiskową jej mieszkanek i mieszkańców.

Pobierz publikację

Program publicystyczny Böll Talks  

Europa,  praworządność,  demokracja,  prawa człowieka,  prawa kobiet  i  mniejszości,  równość płci, ochrona klimatu, polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, zrównoważone rolnictwo i sprawiedliwa transformacja - to część obszarów naszego fundacyjnego działania. O tych  i  wielu  innych  sprawach  rozmawiamy  z  uczestnikami  i  uczestniczkami  życia politycznego i społecznego w Polsce i Europie. 

Zobacz program
Böll Talk#17 Rozmowa z prof. Patrycją Matusz   

Dlaczego kobiety rzadziej i później uzyskują stopień profesorski, choć znacznie więcej ich kończy studia wyższe? Czy w Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że „chłopcy są lepsi z matematyki”, i czy przekłada się ono na mniejszą liczbę kobiet studiujących na kierunkach matematyczno-informatycznych?  Lepka podłoga, szklany sufit, efekt Matyldy – z jakimi zjawiskami mierzą się kobiety w trakcie kariery zawodowej? O szansach i barierach w kobiecych karierach naukowych rozmawiamy z prof. Patrycją Matusz, prorektorką Uniwersytetu Wrocławskiego, politolożką, prezeską Fundacji Uniwersyteckiej im. Clary Immerwahr zajmującej się wspieraniem kobiet w nauce.

Zobacz rozmowę

My w mediach 

Podcast: Niemcy potrzebują najpierw procedur, analiz, planów, a potem podejmują decyzję  

Posłuchajcie rozmowy Piotra Maślaka z naszą dyrektorką Joanną Marią Stolarek w Pierwszym Śniadaniu w TOKU z 7 kwietnia na temat niemieckiego wsparcia dla broniącej się Ukrainy.

Posłuchaj podcastu
Podcast Europolitix: o polityce migracyjnej Polski w obliczu wojny w Ukrainie

Posłuchajcie rozmowy z udziałem naszej dyrektorki Joanny Marii Stolarek dotyczącej sytuacji w Polsce po agresji Rosji w Ukrainie - o solidarności polskiego społeczeństwa z Ukraińcami/Ukrainkami z jednej strony i braku rozwiązań systemowych z drugiej.
Odcinek jest częścią projektu „focusEU – Dialog między Polską a Niemcami”, który powstał w ramach konkursu pomysłów Fundacji Tui #RestartEurope we współpracy z think tankiem iRights.Lab (w języku niemieckim).

Posłuchaj pocastu

Fundacja na świecie  

Oświadczenie w sprawie zakazu działalności Fundacji im. Heinricha Bölla w Rosji

8 kwietnia rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej odwołało rejestrację Fundacji im. Heinricha Bölla i pozostałych niemieckich fundacji politycznych, a także innych organizacji międzynarodowych, tym samym kategorycznie zakazując ich działalności w Rosji.

Więcej


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Znacie nasze strony na Facebooku i Twitterze? Polecamy!


FacebookTwitterYouTubeISSUMixCloud

Jesteśmy także na Instagramie. Zapraszamy do śledzenia!   

Jeśli chcą Państwo zrezygnować z subskrypcji Boelletynu (na adres: unknown@noemail.com) prosimy kliknąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland
+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
www.pl.boell.org