Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się prawidłowo, prosimu kliknąć tutaj.

Logo Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Boelletyn Warszawa 4/2022

Drodzy Czytelnicy, Drogie Czytelniczki,

To już 4 miesiące brutalnej wojny Rosji wobec Ukrainy. Miliony ludzi musiały opuścić swój dom. Pomoc uchodźcom i uchodźczyniom z terenów ogarniętych wojną to jedno z wielu globalnych wyzwań, należą do nich także: plany wokół uniezależnienia się od rosyjskich surowców, czy próby zaradzenia kryzysowi żywnościowemu na świecie, a także znalezienie strategicznych rozwiązań ekonomicznych, by uniknąć eskalacji konfliktu zbrojnego. Głosy w dyskusji na te tematy znajdziecie w tym numerze.

Nasz patron, Heinrich Böll, w 1984 r. pisał: „Mam wrażenie, że chce nam się wmówić, iż czas humanitaryzmu minął, iż minął czas współczucia. Twarde serca łamią się łatwiej niż te zdolne do współczucia, które mają wielką siłę”. Mimo upływu czasu jego precyzyjne słowa i refleksje wciąż trafiają w ducha czasu. Kolejny odcinek #Boell Talks poświęciliśmy kryzysowi humanitarnemu na granicach ostatnich 30 lat. O tym, jak skutecznie rozpowszechniać ideę otwartości na odmienność kulturową, etniczną i religijną, rozmawialiśmy z Elmim Abdi, prezesem Fundacji dla Somalii, działaczem na rzecz uchodźców i uchodźczyń.

Każdy z nas może dołożyć swoją małą cegiełkę także do ograniczenia paliw kopalnych. Jazda na rowerze służy zdrowiu i planecie, jest także świetnym rozwiązaniem w walce z korkami ulicznymi. My na naszym rowerze jesteśmy zawsze zieloni i zawsze na czas! Polecamy wszystkim to rozwiązanie - służbowy rower zamiast służbowego samochodu. Wygodnie i punktualnie. Zobaczcie nasz spot! 

Kwestia praworządności w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Prezentujemy Wam Newsletter Wolnych Sądów w wersji angielskiej. Powstał on przy wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca i we współpracy z nami. 

W ramach 20 wydarzeń na nasze 20-lecie zapraszamy na Europejski Letni Uniwersytet, którego jesteśmy organizatorem wspólnie z GEF i Strefą Zieleni. Tegoroczna edycja po raz pierwszy odbywa się w Warszawie. Uniwersytet ma być przestrzenią do nauki i eksperymentów, służyć zgłębianiu istotnych kwestii w Polsce i łączeniu ich z debatą na poziomie europejskim. W planach są warsztaty, networking i dyskusje. Głównymi tematami Uniwersytetu będą sprawiedliwa transformacja, pokój i bezpieczeństwo, nie zabraknie także dyskusji o suwerenności żywnościowej i prawach człowieka.

To tylko niektóre tematy z czerwcowego boelletynu. Zapraszamy do lektury!

Joanna Maria Stolarek                                                   
Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie  


W tym roku świętujemy okrągłą rocznicę naszej aktywności w Polsce – to już 20 lat! Aby pokazać całe spektrum naszego zaangażowania przygotowaliśmy 20 różnych wydarzeń, powiązanych tematycznie z naszymi programami.

Mamy nadzieję, że będziecie z nami!

Zapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach:

Europejski Zielony Uniwersytet
15-16 lipca w Warszawie


Interesuje  Cię   zgłębianie  zagadnień,  które  łączą  walkę o  społeczeństwo  sprawiedliwe  społecznie  i  ekologicznie? Europejski  Zielony  Uniwersytet  będzie   tętniącą   życiem przestrzenią  do  wymiany  wiedzy  i  doświadczeń,   która 
pozwoli zagłębić się w kluczowe kwestie związane z zieloną polityką,  wokół   wielkich  pytań  dotyczących   dzisiejszej rzeczywistości i przyszłości.

Zapraszamy wspólnie z European Green Foundation (GEF) oraz Strefą Zieleni na dwa dni spotkań do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zarejestruj się już dziś. 

Zobacz więcej 

Europa & Sprawy Międzynarodowe

Białoruś: Protest i opór przeciwko wojnie w Ukrainie

W wojnie przeciwko Ukrainie reżim Łukaszenki jest jedynym regionalnym sojusznikiem Kremla. Reżim udostępnił białoruskie terytorium do celów przemarszu wojsk rosyjskich oraz ataku na Ukrainę, tym samym stając się stroną konfliktu. Tymczasem białoruski ruch demokratyczny na początku wojny zadeklarował swoją solidarność z Ukrainą i powołał „Ruch antywojenny”. Białorusinki i Białorusini dostarczają pomoc oraz ważne informacje, sabotują i walczą u boku Ukrainy o inną Białoruś.  Więcej

Raport Actually European!?

Jakie są oczekiwania społeczne wobec niemieckiej polityki europejskiej w dobie „Zeitenwende”? I jak postrzega się rolę Niemiec w ramach Wspólnoty? To niektóre z pytań badania przeprowadzonego przez naszą centralę w Berlinie wspólnie z niemieckim think tankiem Das Progressive Zentrum. Polecamy zbiór komentarzy i analiz wokół tego badania (w języku angielskim). 

Więcej
Inne głosy z Rosji

8 kwietnia Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej zakazało nam i innym politycznym fundacjom działalności w Rosji. Mimo tego nie porzuciliśmy naszego zaangażowania na tym terenie. Chcemy umożliwić rosyjskim demokratycznym, wolnościowym głosom przestrzeń do istnienia. Polecamy dossier naszej centrali w Berlinie, w którym publikowane są opinie, analizy członków/członkiń rosyjskich organizacji proczłowieczych (w języku niemieckim).

WięcejEuropejska Polityka Rolna

Kto (i czym) nas karmi?

Choć Microsoft, Google, Amazon czy Facebook kojarzą się przede wszystkim z tym, co pojawia się codziennie na większości szklanych ekranów, ci sami technologiczni giganci wkrótce pośrednio zagoszczą również… na naszych talerzach. Przy okazji wzmocnią rodzaj systemu rolno-spożywczego, który już dawno nadawał się do fundamentalnej przebudowy. 

Więcej

Co z tym mięsem?

„Rolnictwo to nie przemysł, ziemia to nie fabryka, a zwierzęta to nie maszyny” to znana wypowiedź Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego. Te słowa są nie tyle opisem stanu rzeczy, co wyrazem wizji rozwoju rolnictwa w Europie i w Polsce, która, jak wynika z danych przedstawionych w Atlasie mięsa, coraz bardziej się od nas oddala. Polecamy relację z dyskusji wokół naszej publikacji. 

Więcej

Kobiety – wieś – klimat i środowisko

Sprawiedliwa transformacja wsi i rolnictwa w duchu Europejskiego Zielonego Ładu wymaga uwzględnienia perspektywy kobiet. Co sprzyja ich zaangażowaniu w ochronę środowiska i klimatu? Czy kobiety mogą stać się liderkami w ochronie klimatu i środowiska w środowiskach wiejskich? Wspólnie z Instytutem Spraw Publicznych opublikowaliśmy raport z badań na ten temat. Polecamy dyskusję z prezentacji wokół wyników raportu. 

Więcej

Energia & Klimat

Służbowym rowerem: zawsze zieloni, zawsze na czas! 

Polecamy wszystkim nasze rozwiązanie: zamiast kupować służbowe samochody zainwestujcie w rozwiązanie chroniące klimat -  służbowy rower! Nie stoimy w korkach, nie spóźniamy się na terminy, robimy to dla naszego zdrowia, planety i wiatru we włosach.  

Zobacz spot50 lat Międzynarodowej Polityki Ekologicznej

Od konferencji sztokholmskiej ONZ w 1972 minęło 50 lat. Spoglądając wstecz na  globalną politykę ochrony środowiska, zadajemy sobie pytanie: Co możemy teraz zrobić lepiej, aby konieczna zielona transformacja się udała? Polecamy zbiór analiz, opinii i komentarzy na ten temat zebrane przez naszą centralę w Berlinie (w języku angielskim).

Więcej
Przyszła rola gazu w Europie neutralnej dla klimatu 

Jak zarządzać transformacją energetyczną w taki sposób, aby móc szybko wycofać import rosyjskiego gazu, chroniąc jednocześnie bezpieczeństwo dostaw i energii dla konsumentów oraz klimat? Odpowiedzi na tak postawione pytanie szukała grupa ekspercka powołana przez nasze przedstawicielstwo w Brukseli oraz Deutsche Umwelthilfe. Polecamy raport z jej prac.

Publikacja do pobrania


Demokracja & Prawa Człowieka

Newsletter Wolnych Sądów

Z przyjemnością prezentujemy pierwszy numer anglojęzycznego newslettera Wolnych Sądów, które bacznie obserwują polski wymiar sprawiedliwości i informują na temat wszelkich naruszeń praworządności. W tym roku ukażą się jeszcze dwa numery. Newsletter wydawany jest we współpracy z nami i Funduszem Obywatelskim im. Henryka Wujca.

Pobierz newsletter

Ucieczka przez Morze Egejskie – historia się powtarza

Z całego świata ucieka obecnie 100 milionów ludzi. Tegoroczny Światowy Dzień Uchodźcy to – po raz kolejny – smutny rekord: według UNHCR nigdy nie było tak wielu ludzi jak w tym roku. Przyczyniła się do tego brutalna wojna agresywna przeciwko Ukrainie (tekst w języku niemieckim).

Więcej

Pamiętniki Osób LGBTQIA+

W czasie trwającego Pride Month przypominamy naszą publikację, wydaną wspólnie z Pracownią Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ UW, która odsłania wielość i różnorodność indywidualnych doświadczeń, a także wspólne problemy, z jakimi mierzą się osoby LGBTQIA+ w Polsce.

Antologia do pobrania
Podcast do odsłuchania

Nagroda Anne Klein  - edycja 2023

Anna Klein była prawniczką i polityczką a także pierwszą w historii feministyczną senatorką w Berlinie i otwarcie żyjącą lesbijką. Nagrodą w wysokości 10 tys. euro wspieramy od lat kobiety, które wyróżniają się wyjątkowym zaangażowaniem w działania na rzecz demokracji płci. Zapraszamy do nominowania kandydatek do tegorocznej edycji. Zgłoszenia możecie wysyłać do 15 sierpnia, na adres: Heinrich-Böll-Stiftung, Anne-Klein-Frauenpreis, Urlike Cichon: cichon@boell.de.  

Więcej o nagrodzie


Program publicystyczny Böll Talks  

Europa,  praworządność,  demokracja,  prawa człowieka,  prawa kobiet  i  mniejszości,  równość płci, ochrona klimatu, polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, zrównoważone rolnictwo i sprawiedliwa transformacja - to część obszarów naszego fundacyjnego działania. O tych  i  wielu  innych  sprawach  rozmawiamy  z  uczestnikami  i  uczestniczkami  życia politycznego i społecznego w Polsce i Europie. 

Zobacz program
Böll Talk#18 Rozmowa z Elmim Abdi   

Jak zmieniało się podejście Polek i Polaków do osób w kryzysie uchodźczym w ciągu ostatnich trzydziestu lat? Jak skutecznie rozpowszechniać ideę otwartości na odmienność kulturową, etniczną, religijną? Skąd bierze się nasza niechęć do przyjmowania uchodźców/uchodźczyń z Bliskiego Wschodu i Afryki? Dlaczego dzielimy osoby uchodźcze na te, których prawa respektujemy, i te, którym praw odmawiamy? Dlaczego podstawą przełamania strachu przed nieznanym jest spotkanie z drugim człowiekiem?
Polecamy rozmowę naszej dyrektorki, Joanny Marii Stolarek z Elmim Abdi, działaczem na rzecz uchodźców, prezesem Fundacji dla Somalii.

Zobacz rozmowę


IMPRESSUM 

Niniejszy mail został dostarczony pod ten adres, ponieważ Państwa dane znajdują się w naszej bazie danych osobowych.

Jednocześnie informujemy, że Państwa dane osobowe nie są udostępniane osobom trzecim i są przetwarzane tylko na potrzeby Fundacji. Wedle obowiązującego prawa mają Państwo prawo do wglądu, zmiany lub usunięcia swoich danych osobowych z naszej bazy - w tym celu należy wysłać odpowiednią wiadomość na adres pl-info@pl.boell.org.


Nasze profile w mediach społecznościowych


Facebook Twitter YouTube Instagram

Jeśli chcą Państwo zrezygnować z subskypcji Boelletynu (na adres: unknown@noemail.com), prosimy kliknąć tutaj.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla
ul. Żurawia 45, IIIp.
00-680 Warszawa
Poland
+48 22 44 01 333
pl-info@pl.boell.org
www.pl.boell.org